שתף קטע נבחר

פריצקי ניסה "לתפור תיק" לפורז - ויפוטר

ערוץ 1 חשף קלטות המתעדות שיחות בין שר התשתיות פריצקי לחוקר פרטי, בהן מספר השר על כוונתו "לתפור תיק" לחבר סיעתו פורז על רקע המלחמה שניהל בעובדי חברת החשמל, בשנת 2002. פריצקי עלה לשידור והתנצל "בפני ידידי פורז". אולם ראש מפלגתו לפיד ביקש מרה"מ לפטר אותו ושרון נענה לבקשתו. גורמים בשינוי: פריצקי יתפטר כבר הבוקר

ניסיון חיסול פוליטי בשינוי: יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד התקשר אמש (יום ד') לראש הממשלה, אריאל שרון, וביקש את הסכמתו לפטר את שר התשתיות יוסף פריצקי ביום ראשון. שרון נענה לבקשתו. במקביל דרש השר לפיד מפריצקי להתפטר מהממשלה ומהכנסת ואמר כי המעשים שביצע, כפי שנחשפו אמש בערוץ 1, "גובלים בפלילים".

 

גורמים בשינוי אומרים כי השר פריצקי ישוחח הבוקר עם ראש הממשלה. הערכה היא כי יניח עוד היום מכתב התפטרות על שולחנו של ראש הממשלה.

 

 

אמש חשפה הכתבת איילה חסון-נשר בתוכנית "מבט", כי השר פריצקי ניסה "לתפור תיק" לשר הפנים, אברהם פורז, במאבק שניהל פורז לפני שנתיים נגד חברת החשמל. באותה תקופה היה ח"כ פורז יו"ר ועדת הכלכלה. 

 

השר פריצקי עלה לשידור לאחר הפרסום וביקש סליחה מהשר פורז: "העדפתי לבוא לכאן מסיבה פשוטה, לומר לידידי אברהם פורז: אני מתנצל ואני מבקש ממך סליחה. אני ביחסים מאוד טובים עם אברהם. אלה היו ימים אחרים, הדברים נאמרו בכעס רב. החוקר פנה אליי, אבל לא הייתי צריך לשתף עמו פעולה ... אם מישהו חושב שפעלתי שלא כחוק, הוא מוזמן להגיש תלונה במשטרה ואני כמובן אשתף פעולה עם כל גורם". לשאלה האם הוא ראוי להמשיך ולכהן כשר, השיב: "אינני יודע".     

 

השר אברהם פורז אמר בתגובה ראשונה: "אני המום מהדברים שהובאו לידיעתי. צר לי מאוד על כך שחבר במפלגה נוהג בדרכים כאלה. אני מאמין שגם אם יש יריבות פוליטית היא צריכה להתנהל באווירה ראויה ומתוך הגינות. בכל השנים בהן אני פעיל פוליטית תמיד נהגתי בהגינות גם כלפי יריביי הפוליטיים. מי שמכיר אותי יודע שכל ניסיון להשחיר את פני הינו עלילה וחסר כל יסוד".

 

הניסיון: "לתפור תיק" לפורז

 

בקלטות שנחשפו תועדו שיחות בין השר פריצקי לחוקר פרטי, בהן הוא סיפר לו על כוונתו "לתפור תיק" לשר פורז.  

 

הפרשה אירעה ב-2002, ימי הפריימריז בסיעת שינוי. פריצקי, אז ח"כ מן השורה, חבר לחוקר פרטי שעבד באותה תקופה עם גורמים בחברת החשמל. פורז, גם הוא חבר כנסת באופוזיציה, הוביל יוזמת חקיקה שמטרתה ביטול צריכת החשמל חינם.

 

בקלטת אמר פריצקי לחוקר הפרטי: "חשבתי פעם להפיל אותו בפח. הרי הוא 'טמאע' של כסף".

 

פריצקי הציע לחוקר להתחזות ליבואן רכב ולהציע לקדם יוזמת חקיקה שנוגעת ליבוא מכוניות משומשות. להערכת פריצקי, על ידי ההתחזות יצליח להפיל את פורז בפח. 

 

לפיד לפריצקי: "המעשה גובל בפלילים"

 

תדהמה בשינוי בעקבות "פרשת פריצקי". לאחר החשיפה התייעץ השר לפיד עם חברי סיעתו. שר המשפטים אמר לשר פריצקי כי אין שום סיכוי שהחברים בממשלה ובכנסת יהיו מוכנים להמשיך ולשתף עמו פעולה, אחרי שהציע לבלש לתפור תיק לאברהם פורז.

 

"זה מעשה שגובל בפלילים, והוא בלתי נסבל מכל הבחינות", אמר לפיד. פריצקי השיב שהוא "רושם זאת לפניו".

 

לפיד הוסיף: "אני מזועזע מהפרשה המבישה הזו המטילה צל על 'שינוי' כמפלגת טוהר המידות. הורתי לכנס את הסיעה מחר בבוקר ובה נחליט כיצד לנהוג. השר פריצקי אומנם הסכים להצעתי להתנצל בטלוויזיה, אך בכך לא נסתיימה הפרשה.

 

"אני בכל אופן מתייצב לצידו של חברי אברהם פורז ושותף לעלבון הקשה שהוא חש על לא עוול בכפו. זאת לא דרכה של שינוי", אמר לפיד.

 

הבוקר יכנס לפיד ישיבה דחופה של חברי סיעתו. 

 

חברי שינוי: "שיתפטר מיד"

 

ח"כ אהוד רצאבי אמר בתגובה: "כל הזמן היתה הרגשה לא טובה לגבי פריצקי והחשיפה היום מזעזעת. הידיים רועדות לי. אני פשוט בהלם. אני רוצה לראות אותו מחוץ לממשלה, מחוץ לכנסת, מחוץ לשינוי, שיתפטר ויעוף מיד. יש אנשים טובים ממנו".

 

השרה לאיכות הסביבה, פרופ' יהודית נאות: "השר פריצקי חייב להסיק מסקנות אישיות ולעזוב את שינוי". יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן, אמר בתגובה: "עליו להתפטר מחר בבוקר מכל תפקידיו".  לדבריו, "יוסף פריצקי אינו ראוי להיות חבר שינוי, חבר כנסת או שר". 

 

ח"כ אתי ליבני קראה אף היא לפריצקי להתפטר מהממשלה לאלתר ולפרוש מסיעת שינוי. ח"כ מלי פולישוק-בלוך אמרה: "אני קוראת לפיטוריו לאלתר מהכנסת ומן הממשלה ולהוקעתו משינוי. התנצלות אינה פוטרת מאחריות פלילית".

 

ח"כ אילן ליבוביץ' קבע: "הממצאים הם חמורים, ואני מאמין כי השר פריצקי יידע להסיק את המסקנות". ח"כ רוני בריזון, מקורבו של פריצקי, אמר ל-ynet בתגובה: "אני המום. לא ידעתי שום דבר על הפרשה הזו. יוסי הוא שותף פוליטי וחבר נאמן ונהג כלפיי ביושר ובהגינות".

  

"שינוי הכניסה נורמות אפלות"

 

ובשמאל כבר "רוקדים על הדם": יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, אמרה כי "שוב הוכח מה גדול המרחק בין הבטחות שינוי לפוליטיקה נקייה ובין ההתנהלות הנפשעת בצמרתה".

 

ח"כ איתן כבל קרא לפריצקי לקום ולהתפטר מתפקידו כשר בממשלת ישראל. לדבריו, "נראה כי מפלגת שינוי מתאימה את עצמה מהר מאוד להלך הרוח בשלטון". ח"כ אופיר פינס קרא ללפיד "להסיק מסקנות מפרשת פריצקי, ולהתנצל בפני הציבור על הונאתו בהצגת שינוי כמפלגה השומרת על מינהל תקין ועל כך שהכניסה נורמות אפלות שלא נראו אפילו בימים הקשים ביותר בליכוד".

 

ח"כ אבשלום וילן ממרצ-יחד קרא לפריצקי להתפטר לאלתר: "התנהלותו הפרלמנטרית והפוליטית שברה את כל המוסכמות והגבולות האדומים ועל כך מן הראוי שייפרד מכסאו". 


פורסם לראשונה 07/07/2004 21:19

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
פריצקי. ימים אחרים
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. המום
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי אף פי
לפיד. ביקש משרון לפטר
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. "התנהלות נפשעת בצמרת שינוי"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים