שתף קטע נבחר

חיילת נהרגה ו-40 בני-אדם נפצעו בפיגוע בתל-אביב

פיצוץ התרחש באזור התחנה המרכזית הישנה, כאשר אוטובוס קו 26 של "דן" עבר במקום. כ-40 בני-אדם נפגעו. אחת מהם, סמלת מעיין נעים, מתה מפצעיה בדרכה לבית-החולים. אדם אחד במצב קשה. במקום לא היה מאבטח. גדודי אל-אקצה נטלו אחריות. מפקד משטרת תל-אביב: העובדה שהמטען התפוצץ בשטח פתוח מיזערה את הנזק. הוחלט על הגברת הכוננות במחוז בכל משך הקיץ

אחרי שבעה חודשים של שקט בתל-אביב, שוב זה קורה: סמלת מעיין נעים, בת 19 מבת-ים, נהרגה וכ-40 בני-אדם נפצעו בפיגוע שאירע הבוקר (יום א') בתחנת אוטובוס בשדרות הר-ציון שבדרום העיר, באזור התחנה המרכזית הישנה.

 

הפצועים פונו לבתי-החולים איכילוב, וולפסון ותל-השומר, עם פגיעות הדף ורסיסים. אחת מהם, החיילת מעיין נעים, נפגעה אנושות ומתה בדרכה לבית-החולים. בין הפצועות ב"איכילוב" גם אשה הרה, שהובהלה לחדר הניתוחים. היא יצאה מהניתוח כאשר לעובר שלום, ומצבה מוגדר בינוני ויציב, והיא מונשמת.

 

לבית החולים "איכילוב" הגיעו היום 23 פצועים, כולל פצועי הלם. כולם שוחררו, למעט חמישה בני אדם: גבר במצב קשה ויציב, מאושפז בטיפול נמרץ. גבר נוסף במצב בינוני, האשה שבהריון ועוד שתי נשים במצב קל עד בינוני.

 

מפקד משטרת תל-אביב, ניצב יוסי סדבון, קיים בשעות הצהריים דיון להערכת מצב בעקבות הפיגוע. הוחלט על תגבור ההערכות לכל אורך הקיץ במקומות הומי אדם ובאתרי הבילוי המרכזיים. בנוסף, מבקשת המשטרה מן הציבור לגלות עירנות לכל חפץ או אדם חשודים, ולדווח עליהם למוקד המשטרה.

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, קשר בין הפיגוע הקשה לפסיקה הטרייה של בית-הדין בהאג בעניין הגדר. "את מה שהשופטים התקשו לראות, הפלסטינים מיהרו להראות", אמר שרון, ואמר כי זהו "הרצח הראשון בחסות בית-הדין".

 

 

מטען חבלה קטן יחסית, שהוטמן כנראה בתוך תיק, הונח בסמוך לתחנת האוטובוס. קו 26 של חברת "דן", שעבר בתחנה בשעת הפיצוץ, נפגע בחלקו האחורי. במקום לא היה מאבטח.

 

הפיצוץ התרחש בשעה 7:00 לערך. ירדן בריהול מבת-ים, שהייתה בתוך האוטובוס, סיפרה ל-ynet כי האוטובוס לא היה מלא. הוא עצר בתחנה והנהג פתח את הדלת - ושניות ספורות לאחר מכן אירע הפיצוץ. "אנשים נפלו על הרצפה, כולם ירדו מהר מהאוטובוס", סיפרה העדה.

 

אייל גזית, נהג קו האוטובוס 27 שעבר בסמוך, סיפר: "שמעתי את הפיצוץ, ראיתי מסך עשן שחור מולי. חשבתי בהתחלה שמדובר בפנצ'ר, אבל כשהבנתי שמדובר בפיצוץ פתחתי את הדלתות והתחלתי להתרחק מהמקום, כדי שאם יקרה עוד פיצוץ לא ייפגעו עוד אנשים".

 

יוסי אסקרה, המתגורר בסמוך, שב מהעבודה ונרדם בסלון הבית. הפיצוץ העיר אותו משנתו. "ישנתי בסלון ופתאום שמעתי פיצוץ עז וזכוכיות עפו עליי", סיפר. "קמתי מבולבל ולא הבנתי מה קורה. הסתכלתי מהחלון וראיתי אנשים שוכבים בתחנת האוטובוס.

 

צדיק, אף הוא מתגורר בבניין: "שמענו פיצוץ חזק שהרעיד את כל הבניין. הצצתי מהחלון וראיתי אנשים שוכבים על הקרקע. ירדתי מיד למטה לעזור להם. טיפלנו בשתי חיילות ששכבו על הכביש".

 

המטען הוטמן בשיחים

 

מפקד מחוז תל-אביב, ניצב סדבון, אמר כי מדובר במטען שהוטמן בשיחים והכיל גם חומרי רסס. לדבריו, המשטרה והשב"כ חוקרים יחד את נסיבות האירוע. סדבון הוסיף כי העובדה שהמטען הונח בשטח פתוח ולא בתוך אוטובוס הקטינה את הנזק ומספר הנפגעים.

 

בשעה הראשונה לאחר הפיגוע לא היה ברור אם אכן מדובר באירוע על רקע לאומני. בהמשך הודיעו גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, כי אנשיהם ביצעו את הפעולה.

הפעם האחרונה בה התרחש פיגוע בתוך הקו הירוק הייתה לפני ארבעה חודשים, בנמל אשדוד. מאז נמשך השקט היחסי, שהופר הבוקר.

 

האירוע הבוקר בא יומיים לאחר פסיקת בית-הדין הבינלאומי בהאג בעניין גדר ההפרדה. במהלך היום יכנס ראש הממשלה דיון מיוחד בעניין הפסיקה, והאירוע הקשה בתל-אביב צפוי לתפוס בו מקום מרכזי.

 

מספרי חירום

 

בבית-החולים "איכילוב" נפתח מוקד חירום שמספרו: 1255133

מוקד החירום ב"וולפסון": 1255155

המוקד ב"שיבא" בתל-השומר: 1255131

מוקד חירום לסיוע לעולים חדשים במשרד הקליטה: 1255081010

מוקד סיוע בעיריית תל-אביב לעובדים זרים: 03-6879727


פורסם לראשונה 11/07/2004 07:09

 

בהכנת הידיעה השתתפו עופר מאיר ודיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סמלת מעיין נעים. נהרגה בפיגוע
צילום: דובר צה"ל
צילום: אבי כהן
אחרי 7 חודשי שקט: שוב תופת בת"א
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
הנהג אייל גזית
צילום: אבי כהן
צילום: תומריקו
חלקי מתכת מהמטען
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
האוטובוס שנפגע
צילום: תומריקו
צילום: אבי כהן
התחנה בה אירע הפיצוץ
צילום: אבי כהן
אזור הפיגוע
מומלצים