שתף קטע נבחר

הרופא שעבר מתרופות לויטמינים (והציל את חיי אשתו)

לרופאים אין מושג בכל מה שקשור לתזונה - כך קובע ספר חדש שהיה לרב מכר ענק בארה"ב, ומסביר צעד אחד צעד מה רופאים לא יודעים על תזונה, עד כמה חשוב לקחת תוספי תזונה וויטמינים ואיך עושים את זה בפועל. הכל, אגב, מבוסס על מחקרים מדעיים

זה גרם למהפכה בארה"ב, מחוף אל חוף: "מה שהרופא שלך אינו יודע על רפואה תזונתית עלול להרוג אותך", רב המכר החדש מארה"ב, תורגם עכשיו לעברית, והוא עושה סדר בתחום מלא מיתוסים ודעות קדומות, שגם רופאים רבים, מתברר, אינם יודעים עליו הרבה יותר מהאדם הממוצע ברחוב.

 

"לא ידעתי כמה תסכול אוכל עוד לשאת לנוכח בריאותה המידרדרת של אשתי", מתוודה המחבר, ד"ר ריי סטראנד, רופא בעצמו. "היא סבלה מכאב מתמשך בכל הגוף, עייפות שהכריעה אותה, אלרגיות נוראות ודלקות חוזרות בסינוסים ובריאות. לאחר בדיקות והערכות אבחנו רופאיה 'פיברומיאלגיה' – מצב רפואי חשוך מרפא, המתבטא במערך שלם של תסמינים, ובראשם כאב כרוני ועייפות מתמשכת. בשלב מסוים הרופאים אף חששו שיידרש ניתוח להסרת הריאה שלה".

 

שום טיפול רפואי קונבנציונלי לא הועיל לאשתו של ד"ר סטראנד, ופגישה מקרית עם שכנה הובילה אותה לנסות לקחת ויטמינים. "לתדהמתי", מספר הרופא, "בתוך שלושה ימים ברור היה שהיא מרגישה יותר טוב. לאחר שלושה שבועות מצבה השתפר עד כדי כך שהיא הפסיקה להשתמש בתרופות סטרואידיות ובטיפולי אינהלציה. לאחר שלושה חודשים היא הייתה חזקה מאי פעם, והפסיקה אפילו לסבול מתגובות אלרגיות".

 

מחקרים הוכיחו: ויטמינים עוזרים

 

הרופא נדהם מהשיפור הדרמטי במצבה של אשתו, "ובהיותי בעל הכשרה רפואית", הוא מפרט, "עשיתי את מה שבא לי באופן טבעי: החלטתי לערוך מחקר קליני קטן משלי". במחקר הראשוני הוא הזמין למרפאתו חמישה חולים ותיקים שלו, שסבלו אף הם ממחלתה של אשתו והציע להם ליטול תוספי תזונה. כולם דיווחו על שיפור בהרגשתם כעבור שבועות אחדים. לאחר מכן הוא בדק את הספרות המדעית, ועבר על יותר מ-1,300 מחקרים רפואיים, שעומדים בכללים מדעיים מחמירים (קבוצת ביקורת, מוסד מדעי מוכר וכו'), ועוסקים בהשפעתם של תוספי תזונה על מחלות ניווניות כרוניות. השורה התחתונה של מחקרו: רוב המחקרים הוכיחו שחולים שנוטלים תוספי תזונה במינון מתאים נהנים מתרומה משמעותית לבריאותם.

 

כאשר מבינים את הפגיעה העצומה שהנזק החמצוני גורם לגופנו (בדומה, אגב, לחמצן שאוכל את המתכת וגורם לה להחליד), הוא מסביר, מבינים גם עד כמה חשוב לאפשר למערכת ההגנה הטבעית שלנו לפעול באופן מיטבי. במהלך המחקר למד הרופא כי ההגנה הטובה ביותר נגד המחלות הללו היא מערכת החיסון ונוגדי החמצון שנמצאים בגופנו באופן טבעי, ותוספי תזונה אינה בבחינת רפואה אלטרנטיבית – אלא רפואה משלימה לכל דבר.

 

במהלך המחקר הוא גילה דבר נוסף: הידע החשוב הזה הוא נחלתם של מומחי תזונה בלבד – ולא משהו שרופאים מן השורה יודעים או לומדים בבית הספר לרפואה. "האם אתם מודעים לכך כי פחות מ-6% מהרופאים המסיימים את לימודיהם מקבלים הכשרה כלשהי בתזונה?", הוא תוהה בספרו, ומספר כיצד התפתל בכיסאו בעבר כאשר שאלו אותו מטופלים אם כדאי להם לקחת תוספי תזונה. פשוט לא היה לו מושג, הוא מודה, והוא הניח שמי שמקבל את כל אבות המזון בתזונה מאוזנת לא זקוק לכל תוספת. "בעבר גם אני הייתי שולף את התשובות המוכרות: 'אלו סתם תרופות אליל', 'ויטמינים רק עושים את השתן שלך ליקר יותר', 'אינך זקוק לוויטמינים אם אתה צורך את כל אבות המזון בכמויות המתאימות'". עד כמה מוטעית הייתה גישתו הוא מספר לאורך כל הספר.

 

כל מחלה והוויטמין המתאים לה

 

מקרה לדוגמה שמופיע בספר: סיפורו של דויד, שסבל מלויקואנצלופתיה, וחלה בנובמבר 1995 בשפעת קשה. הרופאים העריכו שנותרו לו שבועיים לחיות, והוא נחשב לחולה סופני, ושהה בהוספיס, על כסא הגלגלים שלו. "כחודשיים לאחר מכן", מספר ד"ר סטראנד, "החליט דויד לנסות תוספי תזונה. הוא התחיל לקחת טבליה של נוגדי חמצון, טבליה של מינרל ומעט תמצית של זרעי ענבים. לאחר מספר שבועות הוא כבר היה מסוגל לצאת מהמיטה לפרקי זמן קצרים. כחודשיים אחר כך, הוא כבר היה מסוגל לצעוד ללא סיוע, פעולה שלא היה מסוגל לבצע מזה 3 שנים. הליכתו נראתה מעט מדשדשת, אבל הוא הלך!".

 

אז מה בעצם מציע הספר? לכל אורך פרקיו מנתח סטראנד מחלה אחר מחלה ותסמונת אחר תסמונת, ומציע דרכים כדי להתמודד איתה ולהימנע ממנה באמצעות תוספי תזונה. כך, למשל, כדי להתגונן מפני טרשת העורקים, חשוב לצרוך בקביעות ויטמין E ("נוגד החמצון החשוב ביותר לעיכוב ומניעה של טרשת העורקים"), ויטמין C, גלוטתיון וביופלבנואידים. וכך, לדוגמה, כדי להגן על הגוף מפני מחלות ניווניות של העיניים (כמו קטרקט וניוון מקולרי), מסביר סטראנד מדוע ולמה חשוב לצרוך ויטמין C, E, קואנזים Q10 וגלוטתיון.

 

מומחה ישראלי: לרופאים יש דעות קדומות

 

גם בישראל מתלהבים מומחים מהספר החדש. "הספר הזה הוא ממש מהפכני", מסביר ד"ר דוד חפץ, רופא קונבנציונלי שעסק בהרדמה וטיפול ונמרץ, עשה לאחר מכן הסבה לרפואה טבעית, ובשנים האחרונות הוא מרצה בכיר במוסדות לרפואה טבעית. "היות ולרופאים יש דעות קדומות על זה שאנחנו מקבלים בתזונה מאוזנת את הכל, הדבר הזה הוא היום בצורה אובייקטיבית ומדעית – פשוט מיתוס בלבד".

 

"הספר הזה נותן מענה לכל מיני תחלואות ובעיות", הוא ממשיך, "מתחום של בעיות מערכת החיסון, כלי דם ולב, סוכרת ודברים אחרים, שהפתרונות התזונתיים מאפשרים לשפר את איכות החיים בצורה מאוד משמעותית. למשל, במקרים כמו התסמונת של העייפות הכרונית הוא מהפכני, וזו תסמונת שהמענה של הרפואה הקונבנציונלית אליה הוא אפס".

 

"הדבר המשמעותי שיש בו, זה שהוא מבוסס על 1,300 מחקרים רפואיים מדעיים. לכן, כל אלו הטוענים שאין בסיס מדעי לכך שוויטמינים עוזרים – משקרים בצורה הגסה ויותר. הרבה אנשים מהתחום סובלים מבורות בתחום הזה. ד"ר סטראנד החל עם הנושא הזה לפני 7-8 שנים. אני עוסק ברפואה תזונתית מעל 20 שנה, ואני רואה ביום-יום אנשים עם כל סוגי התחלואות והבעיות שאיכות החיים שלהם משתפרת באופן ניכר מנטילת ויטמינים, מתינוקות עד אנשים מבוגרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להיט בארה"ב. ספרו של ד"ר ריי סטראנד
גילה עולם חדש מעבר לתרופות. ד"ר סטראנד
ד"ר רק שאלה
מומלצים