שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מנת משכל נמוכה מנבאת בעיות בריאות בבגרות
  במחקר שנערך בהרווארד נבדקה מנת המשכל של יותר מ-600 ילדים בני 7. 30 שנה לאחר מכן, ביקשו מהם החוקרים לדווח על בעיות הבריאות שהם סובלים מהן. וראו איזה פלא
  מחקר חדש שנערך באוניברסיטת הרווארד בארה"ב מגלה כי סיכוייהם של ילדים שמנת המשכל שלהם נמוכה לסבול מבעיות בריאות כמבוגרים גדולים הרבה יותר מאשר של ילדים בעלי מנת משכל גבוהה יותר.

   

  המחקר, שנערך בבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה בבוסטון, גילה כי ילדים שהוציאו תוצאות נמוכות במבחני מנת המשכל, נטו לסבול כמבוגרים ממחלות לב, סוכרת, אסטמה, סרטן, שבץ מוחי ודלקת מפרקים.

   

  גם כאשר נטרלו החוקרים שורה של משתנים, כמו משקל נמוך בלידה – שעלול להשפיע על ההתפתחות האינטלקטואלית, וגורמים סוציו-אקונומיים, נותרו התוצאות בעינן.

   

  הממצאים פורסמו בכתב העת Journal Of Epidemiology And Community Health. לדברי החוקרים, ממצאיהם יכולים לספק אינדיקציה ראשונה לכך שאינטליגנציה בילדות יכולה להוות גורם חיזוי לבריאות כמבוגר.

   

  במחקר עצמו ערך צוות הבדיקה מבחני מנת משכל (IQ) ל-633 נבדקים בגיל 7 מהעיר פרובינדס שברוד איילנד, ארה"ב. כמעט שלושה עשורים לאחר מכן, כאשר הנבדקים היו בני 30 – 39, הם נשאלו מאילו בעיות בריאות חמורות הם סובלים. בעיות הבריאות כללו, בין היתר, מחלות לב, סרטן, סוכרת, שבץ, כיב מדמם, דלקת מפרקים וצהבת.

   

  החוקרים מצאו כי סיכוייהם של הנבדקים שזכו לתוצאות גבוהות במבחני האינטליגנציה בגיל 7 לפתח בעיות בריאות כאנשים מבוגרים היו נמוכים באופן יחסי. בניגוד אליהם, אלו שזכו לתוצאות נמוכות במבחני המשכל בילדות, נטו יותר מאחרים לדווח על שורה של בעיות בריאות שהם סובלים מהן.

   

  אחת ההשערות של החוקרים היא שאנשים שיש להם מנת משכל גבוהה נוטים פחות להתנהגות בלתי בריאה וכזו שכוללת ממד של סיכון, משתמשים בצורה מושכלת בשירותי הבריאות שעומדים לרשותם, ודואגים להשיג תחושה של שליטה עצמית על חייהם, שכוללת בין היתר הפחתת מתחים.

   

  ד"ר לורי מרטין, שעמדה בראש צוות המחקר, ציינה כי "ממצאי המחקר, אודות הקשר בין אינטליגנציה בילדות לאיכות הבריאות כמבוגר הם ממצאים חשובים בתחום מחקר שיש עוד מה לבדוק בו".

   

  ד"ר סינתיה מק'וי, מרצה בכירה לפסיכולוגיה באוניברסיטה הסקוטית בגלזגו, אמרה כי "זה נשמע די הגיוני שילדים חכמים יותר ישיגו משרות עם שכר יותר
  גבוה, שיאפשר להם לרכוש ביטוח בריאות טוב יותר. משמעות הדבר היא שהם יוכלו לאתר בעיות בריאותיות בשלבים מוקדמים. יתר על כן, אנשים שאינם עובדים יכולים להיות מאוד לחוצים: זה עלול לגרום להם לעשן יותר סיגריות, להשתמש בסמים או לאכול הרבה יותר צ'יפס מאשר ברוקולי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  ילדים עם מנת משכל גבוהה, היו בריאים יותר בבגרותם
  צילום: סי די בנק
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים