שתף קטע נבחר

ח"כ ענבל גבריאלי פעלה לשחרר את בן זוגה ממילואים

הגורם הביטחוני נדהם. "אני רוצה שלירן ישרת רק יום מילואים אחד בשנה", הבהירה לו ח"כ ענבל גבריאלי מהליכוד. מעדויות ומסמכים שהגיעו ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet, פעלה גבריאלי עם מקורביה להביא לשחרור בן-זוגה, הכדורגלן לירן שטראובר, משירות מילואים. גבריאלי ושטראובר מכחישים בתוקף

הפוליטיקאים ממשיכים לשבור את שיאי הפרוטקציה בצה"ל: חברת הכנסת ענבל גבריאל מהליכוד ניצלה את מעמדה הפוליטי וקשריה כדי לנסות ולשחרר את בן זוגה לירן שטראובר, שוער מכבי תל אביב ונבחרת ישראל - משירות מילואים בצה"ל. כך נודע ל-ynet ו"ידיעות אחרונות".

 

על פי העדויות והמסמכים, ח"כ גבריאלי, בדומה ליו"ר המפד"ל אפי איתם ש"ניסה להעביר" את בנו משירות בעזה, הפעילה את השפעתה כדי לשחרר מקורב, במקרה זה בן זוגה הכדורגלן. אלא שלא כמו במקרה של איתם, שבו היה מדובר בהעברה מיחידה קרבית אחת לשנייה - שטראובר עושה את המילואים שלו ביחידת אפסנאות של חיל הרפואה. לא בדיוק רביצה בבוץ בשטחים.

 

הכל החל לפני מספר חודשים כאשר זומן שטראובר לשירות מילואים ביחידתו. במשך מספר ימים ניסה להשתחרר מכך - אולם כאשר נכשל, נכנסה בת זוגו הפוליטיקאית לתמונה. תחילה שיגרה גבריאלי את אחד מעוזריה הפרלמנטרים. הוא פנה לגורמים במערכת הביטחון בבקשה שיסייעו לחבר של הח"כית.  


ענבל גבריאלי ולירן שטראובר
מה לא עושים בשביל החבר (צילום: אלי אלגרט)

 

לידי ynet הגיעו עדויות לפיהן עסקו גבריאלי והעוזר במשימה במשך מספר ימים. אולם הפנייה לא נענתה - ואז הפשילה גבריאלי שרוולים, ויצאה לקריה בתל אביב לפגישה.

 

על-פי אחת העדויות, הסבירה הח"כית מהליכוד לגורמי ביטחון כי מסיבות רפואיות היא מבקשת להוציא את שטראובר מהיחידה ולהעביר אותו למקום אחר. באותה שיחה, עלתה ההצעה להעביר את הכדורגלן לתפקיד שבו יוכל לסייע לילדים במצוקה, או בגדנ"ע.

 

על-פי גורמי הביטחון, שאלה גבריאלי כמה ימים בשנה יידרש שטראובר לשרת.

 

מדובר בשירות מילואים, אנחנו לא יודעים כמה זמן, נענתה.

 

אני רוצה רק יום בשנה, התעקשה.

 

הגורם ששוחח עמה נדהם: סליחה, אבל יום בשנה? אין דבר כזה, השיב.

 

גבריאלי לא התייאשה. היא פנתה לגורמים אחרים במערכת הביטחון בבקשה שיסייעו לה. היא טענה כי שטראובר עבר ניתוח, ולכן הוא לא מסוגל לבצע פעילות מאומצת ובצבא לא מבינים זאת. עוד הוסיפה כי הרופא היחידתי לא מוכן להסתמך על המסמכים הרפואיים שהציג שטראובר.

 

הגורם הביטחוני שאליו פנתה הבהיר לה כי לא יוכל לעזור לה, ואף המליץ לה להפסיק לעסוק בעניין. בעקבות כך, הפסיקה את פעילותה בנושא.

 

התערבותה של גבריאלי עוררה ביקורת חריפה אצל גורמים במערכת הביטחון, שהיו מעורבים בפרשה. "לא ראוי שחברת כנסת תנצל את מעמדה לצרכים אישיים. לא לשם כך היא קיבלה את קולות בוחריה", הבהירו. "אנחנו עוזרים להרבה מאוד אנשים, אבל לכאלה שרוצים להתקדם או לתרום יותר, ולא למי שפונה ורוצה להשתמט".

 

ביחידת המילואים של שטראובר סיפרו כי מדובר בחייל "בעייתי". לדבריהם, הוא ביקש להשתחרר על סעיף בריאותי, אך הרופא היחידתי לא אישר זאת.

 

באופן רשמי, סירבו במשרד הביטחון להגיב בנושא, אולם שלא לייחוס אישרו גורמים רשמיים כי השיחה עם גבריאלי אכן התקיימה. גורם במשרד הביטחון סיפר: "הגיעה פנייה מפורשת מגבריאלי בעניין המילואים".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "החייל לירן שטראובר שוחרר ממילואים וזומן למילואים נוספים במהלך חודש נובמבר. מפאת צנעת הפרט, לא נמסרות הסיבות לשחרור".

 

גבריאלי: לא סייעתי לו

 

גבריאלי אומרת בתגובה כי לא ניסתה לסייע לבן-זוגה: "לפני כחודשיים לירן נקרא לשירות מילואים, אך בשל ניתוח שעבר בגבו נבצר ממנו למלא את חובתו. כל פניותיו ליחידה בה הוא משרת לא נשאו פרי עד עצם היום הזה. למרות שהבעיה טרם נפתרה, לא היו כל ניסיונות מצדי לסייע בידו, לא בעבר ולא בהווה".

 

לירן שטראובר שוהה בפינלנד, לרגל משחק של קבוצתו, מכבי תל-אביב. אמש הגיב: "זה שטויות, שוחררתי מהצבא בגלל הפגיעה שלי בגב, בשל הניתוח שעברתי. הבאתי לצבא את המסמכים הרפואיים. דחו לי את המילואים עד דצמבר ואני לא צריך בשביל זה את ענבל. היא לא מתעסקת בזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
רק יום בשנה. גבריאלי
צילום: אתר הכנסת
צילום: יוסי רוט
שטראובר: זה שטויות
צילום: יוסי רוט
צילום: חן מיקא
גם איתם לחץ בעניין בנו
צילום: חן מיקא
מומלצים