שתף קטע נבחר

"שוברים שתיקה": אחרי התמונות מגיעות העדויות

לאחר תערוכת הצילומים בהם מתועדים חיילים בפעילות בשטחים, החלו מארגני התערוכה, שהקימו תנועה, באיסוף עדויות של לוחמים לשעבר על אירועים שקרו להם במהלך השירות. "החברה הישראלית צריכה לדעת מה קורה לחייל המשרת בשטחים", אומרים בתנועה

זה התחיל בתערוכת "שוברים שתיקה", בה הוצגו צילומים של לוחמים בעת שירותם בשטחים, וכעת ממשיכים מארגני התערוכה, שהקימו תנועה הנושאת את אותו השם, באיסוף עדויות.

 

"החייל שנשלח לשטחים על עולמו הערכי והמוסרי, חוזר הביתה מבולבל ומזועזע ושותק. התנועה קמה במטרה לשבור את השתיקה הזאת", אמרו המארגנים.

 

לאחר התערוכה החלו לזרום עדויות רבות של לוחמים. "קובץ העדויות הראשון שעיבדנו, בדקנו ואימתנו", אמר הערב (ד') ל-ynet יהודה שאול, מראשי התנועה, "נוגע להשחתת רכוש, אנו מתכוונים אחת לכמה שבועות לפרסם קובץ עדויות בנושא אחר".

 

בתנועה אומרים שמאז שהתחילו בפעילות, נתקלו גם בחומות של שתיקה. "לצערנו, רבים האנשים המסרבים להסתכל על עצמם בראי, ומעדיפים לקבור את הראש בחול. אותם אנשים הודפים את טענותינו בדבר הידרדרות מוסרית נוראה, ואומרים לנו שאלו מקרים בודדים וחריגים. אנו לא מסכימים לקבל תשובה כזאת. לא מסכימים להמשיך את השתיקה. החברה הישראלית צריכה לדעת מה קורה לחייל המשרת בשטחים". 

 

קובץ העדויות הראשון של "שוברים שתיקה" שיתפרסם בתחילת שבוע הבא, עוסק בנושא השחתת רכוש. להלן כמה דוגמאות:

 

חייל בדרגת סמ"ר מגדוד 50 של הנח"ל, סיפר על אירוע בחברון: "במהלך פטרול, ילדים זרקו עלינו אבנים. מפקד הכוח נתן פקודה לאחד החיילים לשבור שמשה של רכב קרוב שלא קשור לילדים, בסוף ניפצנו את כל השמשות".

 

חייל בדרגת סמ"ר, סיפר על אירוע במהלך מבצע "חומת מגן" ברמאללה: "במהלך ירידה משמירה באחד הבתים שפונו לחלוטין מיושביהם, עליתי לקומה העליונה, עצרתי בקומה השלישית כדי לחרבן ולאחר שסיימתי שמתי לב שאין נייר טואלט. אז ניגבתי עם הבגדים שהיו בסל הכביסה ועם הווילון של האמבטיה". 

 

חייל מילואים בדרגת סמ"ר, יולי 2002, רחובות בית לחם: "במהלך נסיעה שגרתית בנגמ"ש על מנת להטיל עוצר בעיר, נהג הנגמ"ש קיבל פקודה לסטות מהכביש לשוליים, כדי לדרוס רכב פלסטיני שחנה בצידי הדרך. הסיבה, כהגדרת מפקד הנסיעה, סגן מפקד פלוגה, קצין בדרגת סגן - 'הוא חנה לא טוב'. הרכב חנה במקום שמותר לו, לא הפריע לתנועה והכביש היה רחב דיו כדי שגם כלי רכב רחב יותר מנגמ"ש יוכל לעבור באין מפריע. לא צייתתי לפקודה".

 

בשלושת המקרים עליהם העידו החיילים, לא ידוע על תחקיר שנעשה בעקבותיהם.

 

המפקד אמר לנהג הטנק לעלות על רכבים

 

חייל בדרגת סמ"ר, גדוד 50 של הנח"ל, במהלך מבצע חומת מגן, אזור ביתוניא: "במהלך מבצע חומת מגן יצא ליחידה שלנו לעבור ולשהות בבתים של פלסטינים שהועברו למקום אחר באופן זמני. כמעט לכל בית שנכנסנו עם כוונות טובות שלא לנצל ולא להרוס, אבל תוך יומיים-שלושה חיילים היו שרועים על ספות מול הטלוויזיה, רהיטים היו שבורים, אנשים היו מנגבים את התחת שלהם עם המגבות בשירותים, משתמשים במחשבים האישיים".

  

חייל סיפר על תקרית שאירעה במרץ 2002 ברמאללה: "במהלך נסיעה שגרתית בעיר עלה נהג טנק על שלושה רכבים מפוארים. הנהג נסע לפי הוראות המפקד שאמר לו לעלות על הרכבים. טנק נוסף שהיה מאחור עלה גם על שלושת הרכבים". לא ידוע על תחקיר שהתבצע.

 

בין יתר העדויות, גם דיווח על גניבה של מחשב נייד מבית פלסטיני, הריסת בית מרקחת בחברון שלושה שבועות מתחילת מבצע חומת מגן, וכן ציורי בד שהושחתו בבנין בן 6 קומות סמוך למוקטעה ברמאללה באוגוסט 2002. באותו בניין נמצאו גם מכשירי טלוויזיה שבורים, דלתות ושערים פוצצו כשלא היה צורך במהלך סריקות בשכונת אל אמרי ברמאללה. כמו כן, דווח על ירי במא"ג לעבר מונית בחברון.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לעדויות, כי "הנושא מחדד את הצורך להמשך ולעסוק גם בפן הערכי והמוסרי המהווה מרכיב מרכזי ובלתי נפרד מההתמודדות המצבעית והיומיומית. צה"ל רואה בחומרה מקרים מסוג אלה שצויינו, אך יחד עם זאת יש להדגיש, כי בטרם יועברו פרטים חיוניים ומלאים על העדויות, כגון תאריכים, יחידות, ומיקום מדויק, לא נוכל להתייחס ולבדוק את המקרים". המשטרה הצבאית החוקרת קיבלה את העדויות ממארגני התערוכה, ללא הפרטים החיוניים, והנושא נתון בחקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
העדויות זורמות. תערוכת הצילומים
צילום: יריב כץ
מומלצים