שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  'מפת הזבל של ישראל' התמלאה באשפה
  שקיות מלאות זבל שנאסף לאורך חוף הים ע"י חטיבת בני המושבים, פעילי עמותות ומתנדבים, נערמו בתוך מפת ענק של ישראל בחוף נווה ים. דן חמיצר: "הבעיה היא של כולם, בלי קשר לפוליטיקה"
  כל כך התרגלנו שהמרחב הציבורי בישראל, הטבע, וגם חוף הים מלאי אשפה, עד כי כמעט שכחנו שאפשר גם אחרת. לאחר מבצע ניקוי חוף הכרמל שורטטה אמש (ג') מפת 'מדינת הזבל העברית הראשונה', בחוף נווה ים.  

   

  כמו בכל שנה, ערכו בימים האחרונים בני הנוער של חטיבת בני המושבים את 'מסע החוף' שלהם. השנה, חברו בני הנוער לדן חמיצר, 'חוזה מדינת הזבל',

  לעמותת 'כחול וירוק' ולאירגון 'clean up israel' והפכו את המסע למסע הסברה וניקיון. בני הנוער צעדו מחוף אולגה ועד לחוף נווה ים, ואספו את האשפה שבדרך. מטרת המיזם, אמר חמיצר, היא למקד את שימת הלב במצבו הנורא של החוף הישראלי, בהרס האקולוגי השיטתי של מדינת ישראל ובתרבות הקלוקלת של הישראלי המזהם. החלטנו ליצור סמל מזעזע שיקבץ סביבו את אלה שמודאגים ואיכפת להם, ויבייש את הפוגעים ש'לא שמים'.

   

  בנוסף לבני הנוער הגיעו לעזור בניקיון החוף ם סתם אזרחים שאכפת להם, ובהם חברי קבוצת 'טבע נקי', שמארגנת גם היא מדי פעם מבצעי נקיון של אתרי טבע בארץ בהתנדבות.

   

  "המסר הוא לכל המדינה"

   

  מפת הענק ששורטטה מן הזבל הכילה מכל טוב: שקית ניילון, ארגזי קרטון, חלקי צידניות, רשתות דיג קרועות, צמיגים, בלוני גז חלודים ושאר מתכות. "מה שיש פה זה רק חלק קטן ממה שהחבר'ה האלה אספו לאורך כל הדרך", אומר חמיצר על בני הנוער. "הם עשו עבודה נפלאה".  מארגני האירוע היו מרוצים בעיקר משיתוף הפעולה עם חניכי תנועת הנוער העובד בפורדיס. "גבולות המפה הן של כל הארץ, כי הבעייה היא בעייה של כולם, בלי קשר לפוליטיקה".

   

  "היה מאוד מוצלח", אומר שלמה עידן, יו"ר עמותת כחול וירוק. "השגנו את מה שרצינו: גם התחייבות מהמועצה שבכל שנה יהיה אירוע כזה, וגם ראש המועצה התחייב לחוף נקי. היה שיתןף מצוין עם נוער המושבים ועם הנוער מפורדיס". בסך הכל, אומר עידן, נאספו היום למעלה מאלף שקיות אשפה. "זה אמנם משהו מקומי, אבל עם מסרים לכל המדינה". עידן מצר על המצב בארץ, "אני חושב שהמדינה שלנו היא מדינת זבל. לאן שאתה פונה, מלוכלך ומגעיל".

   

  אולי אחרי שבת יראו שוב הדברים אחרת, אבל נכון להיום, יש קטע חוף אחד נקי (יחסית) בישראל. אחת הסיסמאות שנעשה בהן שימוש הערב היא 'עשה את הדבר הנכון'. הדבר הנכון, הוא להשאיר מקום יותר נקי מאשר זה שהגעתם אליו. את חוף הכרמל כבר לא צריך לנקות - רק לשמור אותו נקי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מבט מלמעלה
  צילום: אייל ברטוב
  מבט מלמטה
  צילום: גילי סופר
  חוף נקי
  צילום: גילי סופר
  מומלצים