שתף קטע נבחר

חדש: הסרת ורידים בולטים ברגליים באמצעות לייזר

השיטה החדשה, שמיושמת במרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים, חוסכת את הצורך בניתוח המכאיב המקובל לטיפול בדליות. ויש עוד שיטות

ורידים בולטים ברגליים הן תופעה רחבה, שסובלת ממנה על פי הערכות כ-30% מהאוכלוסייה בישראל. 15% סובלים מדליות ברמה שיכולה אפילו להפריע לתפקוד, ולגרום לכאב, נפיחות וקשיים בעמידה במשך זמן ממושך. בשיטה חדשנית שמציעים עכשיו במרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים, אפשר לפתור את הבעיה בטיפול לייזר קצר, שלא כרוך בהרדמה כללית.

 

הווריד מתבשל

 

מנהל היחידה לכלי דם ב"שערי צדק", ד"ר יוסף שפירא: "הטיפול בלייזר הוא טיפול חדש שנכנס לשימוש נרחב בארה"ב ובאירופה בשנתיים האחרונות, והוא מחליף את הטיפול הניתוחי הקלאסי. תחת מעקב של אולטרה סאונד, אנחנו מחדירים מתחת לברך סיב לייזר לווריד הפגום. הפעלת הלייזר מרתיחה את הדם, והקיטור שנוצר ברתיחה מבשל את הווריד ומחסל את הבעיה".

 

"במהלך הטיפול נהרסת הדופן הפנימית של הווריד, והמקום נקרש מייד", הוא מפרט. "את שאר הפעולה עושה הגוף עצמו, אשר מעכל וסופג את שאריות הווריד תוך מספר שבועות. השיטה בטוחה מאוד, ואין בה חתכים או צלקות כפי שיש בניתוח פתוח. יותר מכך: בניתוח הקלאסי שבו 'שולפים' את הווריד החוצה, פעמים רבות גם פוגעים בעצבים שליד הווריד, וכך גורמים לאיבוד חלקי של התחושה ברגל. בפרוצדורה החדשה אין כל סיכון שזה יקרה".

 

במקום הרדמה מלאה, אשפוז של כמה ימים והחלמה של מספר שבועות, מבוצע הטיפול בהרדמה מקומית ללא חתכים. השחרור מביה"ח מתבצע לאחר שעתיים, וההחלמה מסתיימת בתום שלושה ימים. עלותה של השיטה החדשה, שאיננה כלולה בסל הבריאות, עומדת על 8,000 שקל לטיפול.

 

ניתוח ללא לייזר

 

בתוך כך מציע גם ד"ר עופר לנדאו, מומחה בכירורגיה בביה"ח "וולפסון" בחולון ומנהל מרפאה פרטית בצפון תל אביב, שיטה קצת פחות אגרסיבית לטיפול בוורידים בולטים: "לא תמיד צריך לשלוף את כל הווריד מהרגל ולעשות פרוצדורה ניתוחית מלאה. בשיטה הניתוחית שאני משתמש בה, שפותחה בשווייץ ומוזערה לאחרונה בארצות הברית, הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית, שבו נעשים כמה חתכים לאורך הרגל, כל 5-7 סנטימטרים, כמו בניתוח הקלאסי – אבל חתכים קטנים מאוד של 2 מילימטרים".

 

"יש לי וו מיוחד שאיתו אני 'דג' את הווריד החוצה ומוציא אותו", מפרט ד"ר לנדאו. "היתרון בשיטה הזאת הוא שמייד לאחר הפעולה הכירורגית אני שם תחבושת אלסטית והמטופל הולך הביתה ונותר איתה שבועיים. לאחר הורדת התחבושת אי אפשר לראות שנעשה ניתוח ברגל. החתכים נסגרים בצורה כל כך יפה שגם אין צורך בתפרים, וכמעט ולא ניתן לראות שהחולה עבר ניתוח. זו שיטה מאוד עדינה ויפה". עלות הטיפול אצלו, אגב: 5,000 שקל לכל רגל.

 

הניתוח הקלאסי

 

הטיפול הקלאסי והמקובל לדליות הוא ניתוח, שבו שולפים את הוורידים הבולטים של הרגל דרך מספר חתכים במפשעה וליד הקרסול. בכשליש מהמקרים קיימת חזרה של הדליות, זמן ההחלמה מהניתוח הוא ממושך, ותופעת לוואי מטרידה במיוחד כתוצאה ממנו היא פגיעה בעצבים תחושתיים, העלולים לגרום לכאב כרוני ברגל ולעמימות התחושה בכשליש מהמנותחים. הניתוח גורם גם לצלקות מרובות ברגליים, עובדה נוספת המרתיעה מפניו.

 

במקרה של דליות שנמצאות בנימים (כלי הדם הקטנים), משתמשים הרופאים בהזרקות. בשיטה הזאת אחרי ההזרקה יש מספר שבועות הדגשת יתר של הנים, ואחרי כ-6 שבועות הוא הולך ומיטשטש. הפעולה היא פעולה מרפאתית וכרוכה באי נוחות קלה אבל לא דרושה אפילו הרדמה מקומית. היא דורשת 24 שעות של חבישה אלסטית והימנעות מחשיפה לשמש (או שימוש במקדם הגנה גבוה) במשך כחודש וחצי.

 

במרכז הרפואי הרב תחומי מציעים טיפול בהזרקה גם במקרה של דליות בוורידים הגדולים ולא רק בנימים, באמצעות חומר מוקצף שמוזרק באופן ישיר לתוך הווריד הפגום בשילוב אולטרה סאונד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
הניתוח הרגיל. זמן החלמה ממושך
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים