שתף קטע נבחר

סופית: איסור על מכירת סיגריות לקטינים

מכירת סיגריות לנערים בני פחות מ-18 תיחשב מעתה לעבירה פלילית, שבצידה קנס של כ-13 אלף שקלים. באגודה למלחמה בסרטן מברכים: "אישור החוק הוא ניצחון בקרב מהותי וחשוב במלחמה במגיפת העישון"

סיגריות למבוגרים בלבד: מליאת הכנסת אישרה היום (ג') פה אחד, בקריאות שנייה ושלישית, את הצעת החוק הקובעת כי ייאסר למכור סיגריות, נרגילות ומוצרי טבק לקטינים מתחת לגיל 18. הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ איוב קרא, והיא אוחדה עם הצעת חוק ממשלתית שהגיש שר הבריאות, דני נוה.

 

 

מנהלת מחלקת ההסברה באגודה למלחמה בסרטן, נאוה עינבר, אמרה בתגובה כי "האגודה מברכת על אישור החוק במליאה, שיפחית את נגישותם של בני הנוער לרכישת סיגריות ומוצרי טבק, ובכך ישפיע על שיעור העישון בקרבם. אישור החוק הוא נצחון בקרב מהותי וחשוב במלחמה במגיפת העישון".

 

ממשרד הבריאות נמסר כי "הצעת החוק היא צעד נוסף במאבק שמנהל השר על מנת לצמצם את תופעת העישון בקרב ילדים ובני נוער. משנה לשנה יורד גיל המעשנים, ואלו נתונים מדאיגים המלמדים על שבר חמור בהקניית המודעות הנדרשת לבני נוער בנושא".

 

מתחילים לעשן בבר-מצווה

 

מהדו"ח האחרון של משרד הבריאות בנושא עולה כי גיל ההתנסות הראשונה בעישון סיגריות בקרב בני נוער וילדים יורד עם השנים, ועומד כיום על 13.3. ממחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם עולה כי 90% מכלל המעשנים החלו לעשן לפני גיל 18.

 

בני נוער וצעירים מתחת לגיל 18 מהווים כבר שנים רבות קהל יעד מרכזי לחברות הטבק, אליו הם פונים במסעות פרסום שהן עורכות. ידוע בעולם כי הפרסומות הן הסיבה השכיחה ביותר להתחלת העישון בקרב בני נוער. הפרסומות לסיגריות מעבירות מסר גלוי וסמוי לגבי המעמד החברתי המועדף כביכול של המעשן, ויוצרות אשליה כאילו לעשן משמעותו להיות מקובל בחברה, מצליח בכיבושים מיניים וכדומה.

 

בכמה מדינות באירופה וארה"ב, בכללן פינלנד, הונגריה, איטליה, רומניה, ניו יורק, פלורידה וקליפורניה, כבר נחקק חוק האוסר על מכירת סיגריות לקטינים. החוק באותן מדינות לווה בצעדי הסברה ואכיפה, והוא מהווה חלק בלתי נפרד מרפורמה כוללת שמטרתה הורדת שיעורי המעשנים בקרב בני נוער.

 

באגודה למלחמה בסרטן מדגישים כי החוק לאיסור מכירת סיגריות לקטינים צריך להיות השלב הראשון בתוכנית לאומית, שתכלול גם אכיפה, הסברה וגמילה. "התנאי להצלחה בהפחתת שיעור המעשנים בקרב בני נוער הוא פעולה, הכוללת שילוב של תחומים אלו. יש לשקול לשלב בתוכנית את משרד הבריאות, במטרה להטמיע מסרי הסברה במסגרת שעות הלימוד בבתי הספר", נמסר מהאגודה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
(צילום אילוסטרציה)
צילום: ג'רמי פלדמן
סמל האגודה למלחמה בסרטן
מומלצים