שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מהו סוד קסמו?
  "הגרינץ'", הסרט המצליח ביותר בשנת 2000, מבוסס על ספרו של דוקטור סוס

  דוקטור סוס לא היה דוקטור, ובוודאי לא סוס. שמו היה תיאודור סוס גייזל, הוא נולד בשנת 1904 בספרינפירלד מסצ'וסטס, ארצות הברית, לאב מהגר מגרמניה, גנן עירוני, ולאם ילידת אמריקה, והפך לסופר הילדים המפורסם ביותר בעולם. אומרים שרק התנ"ך תורגם לשפות רבות יותר והופץ בעותקים רבים יותר מאשר ספריו של דוקטור סוס. את סיפוריו עיטר דוקטור סוס בציורים מצחיקים, פרועים וקצת מטורפים (מדובללים, בלשונו של המשורר יהודה אטלס), ועד היום הם שנויים במחלוקת. ציורים אלה, כמו גם הסיפורים המצחיקים והמטורפים שלו, הפכו את מסורת ספרי הילדים היפים והמתוקים על פיה.

  כל ההתחלות קשות

  לא בקלות הפך הקריקטוריסט ואיש הפרסומת תיאודור סוס גייזל לדוקטור סוס המפורסם. לימודיו הגבוהים הסתכמו בשנת לימודים אחת באוקספורד, אנגליה. השנה הזאת הספיקה לו כנראה, והוא יצא לטיול בעולם. כשחזר לארצות הברית נשא לאשה את חברתו מימי האוניברסיטה, הלן, והתפרנס במשך 15 שנה מציור קריקטורות בשבועונים. עיקר פרנסתו באה לו מציור מודעות פרסומת, בין השאר בשביל חברת "סטנדרד אויל" ותרסיס "פליט" נגד יתושים.
  סיפורו הראשון, "And To Think That I Saw It On Mulberry Street" (תורגם על ידי לעברית בשם "רחוב תות – סיפור לא פשוט"), נדחה בבוז על ידי הוצאת הספרים הראשונה שהוא פנה אליה. נאמר לו שכך לא כותבים ומציירים לילדים, אין מסר, אין חינוך, אין יופי והוא לעולם לא יהיה צייר, ועדיף לו שיפסיק לכתוב. דוקטור סוס לא התייאש ופנה להוצאת ספרים נוספת, ושוב נדחה באותן טענות. עשרים ושבע הוצאות ספרים דחו אותו בבושת פנים, וזאת לאחר שהשתדל לרסן את יצרו השובב, והסיפור, כמו גם הציורים שבספרו הראשון, הם פשוטים ועדינים הרבה יותר מן היצירות הבאות.
  מה שקרה אחר כך גובל בנס שאירע לדוקטור סוס, ואם תרצו לספרות הילדים בעולם. הוא יצא, מאוכזב, מהוצאת ספרים מספר 27 וחשב שאולי הם צודקים, אולי הציורים מכוערים והסיפור איום ונורא, ולעולם הוא לא יהיה סופר וצייר לילדים. ואולי הדבר הנכון שעליו לעשות עתה הוא להשליך את כתב היד לאש, לחזור לקריקטורות ולפרסומות שלו, ולוותר על חלומו לפרסם את הספר. הוא הלך שקוע במחשבות מסוג זה בשדרות מדיסון במנהטן, ניו יורק, ובמקרה פגש את חברו ללימודים בקולג' דורטמאות, עיר הולדתו, ובמר נפשו סיפר לחברו מה קרה לו זה עתה.

  מה שאפשר לעשות עם 250 מילה

  התברר שאותו חבר התמנה לעורך מדור ספרי הילדים בהוצאת "ונגראד" ועסוק היה בחיפוש כתב יד מקורי, שנון ומצחיק, מסוג חדש לגמרי, כזה שאיש עוד לא העז לכתוב לילדים. הוא הציץ בכתב היד של דוקטור סוס וזאת היתה ההתחלה.
  ספרו הראשון של דוקטור סוס יצא לאור בשנת 1937, כשהיה בן 34. ספרו האחרון - "Oh, The Places You'll Go!" (תורגם על ידי בשם "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים"), יצא בשנת 1990 (שנה לפני מותו ב 1991). הוא חיבר בסך הכל 48 ספרים שאותם כתב ואייר. הוא זכה בפרסים רבים, חלק גדול מספריו הפכו לסרטים מצויירים (ששניים מהם זכו בפרסי אוסקר) לספרי קלטת ולסרטי וידאו. ציוריו גם הפכו השראה לדמויות "החבובות" של ג'ים הנסון, שראה בו את אביו הרוחני.
  בשנת 1957, עשרים שנה אחרי שפורסם ספרו הראשון, נרתם דוקטור סוס לנסיון דידקטי, לכאורה בניגוד גמור לדרך כתיבתו המשועשעת, לשם השעשוע בלבד. בהוצאת הספרים שלו החליטו להוציא סדרת ספרים לקוראים מתחילים. במחקר מקדים בדקו מומחים ומצאו שאוצר המילים של ילדים בני שש שלומדים לקרוא כולל 250 מילים בלבד. המחשב שלף והוציא את רשימת המילים האלה, ושאלו את דוקטור סוס אם הוא יכול לכתוב ספר מתוך אותן מילים בלבד. התגובה הראשונה שלו היתה צחוק פרוע. אחר כך אמר, משועשע: 'אם בתוך הרשימה אמצא שתי מילים מתחרזות שיש להן משמעות, אנסה את התרגיל הזה'.
  הוא מצא שתי מילים כאלה: Cat ו-Hat וכתב את הסיפור "The Cat in the Hat" (שתורגם על ידי לעברית בשם "חתול תעלול"). הספר "חתול תעלול" היה למפורסם והנפוץ ביותר בכל ספריו. הוא פתח סדרה שלמה של ספרים לקוראים מתחילים, המבוססים על מספר מילים מוגבל. הוא ניסה אפילו לכתוב ספר המבוסס על 50 מילים בלבד (תורגם לעברית על ידי בשם "לא רעב ולא אוהב").

  ילדים מקולקלים

  ההצלחה של הסדרה הזאת היתה מעבר לכל הציפיות. הגאונות ביצירת ספרים כה משעשעים, רבי דמיון וקסם, שילדים מבינים בהם כל מלה ומלה עשתה את הספרים האלה אידאליים ללימוד קריאה. בבתי ספר רבים בהם לומדים ילדים אנגלית כשפה זרה, מלמדים אותה דרך תרגומי הספרים למתחילים של דוקטור סוס. זה מה שנקרא לימוד מתוך תענוג.
  דוקטור סוס עשה נסיון אחד לכתוב ספר למבוגרים, אבל נכשל. לעומת זאת ספרי הילדים שלו מקסימים גם מבוגרים, החוזרים וקוראים אותם שוב ושוב. כששנשאל פעם מדוע אינו כותב למבוגרים ענה בטון משועשע: מי הם בעצם המבוגרים? ילדים שכבר התקלקלו. אבל כשהתייחס לעניין ברצינות אמר: אינני כותב לילדים או למבוגרים, אני כותב לבני אדם.
  מוזר לחשוב כי לדוקטור סוס, סופר הילדים המפורסם ביותר בעולם, לא היו ילדים משלו. אשתו הראשונה, הלן, אותה הכיר באוניברסיטת אוקספורד, נפטרה ב 1967, חשוכת ילדים. לאחר מותה הוא נשא לאשה את אודרי, אם לשני ילדים וגידל אותם כילדיו. הוא גר מרבית שנותיו בשכונת היוקרה לה הויה בסאן דייגו, קליפורניה. רבים מספריו מוקדשים לאשתו, לילדיו, לאביו ולילדי סאן דייגו. כששאלו אותו אם הוא אוהב ילדים, ענה בבדיחות הדעת: אני אוהב אנשים, ילדים או מבוגרים, כל אחד בפני עצמו, אם הוא ראוי לאהבה.
  30 מספריו של דוקטור סוס תורגמו לעברית. הראשונה היתה לאה גולדברג שתרגמה ספר אחד בהוצאת ספריית פועלים. אבירמה גולן תרגמה ארבעה ספרים בהוצאת דביר, ואילו אני עצמי תרגמתי עד עתה 26 ספרים בהוצאת כתר. הספר האהוב ביותר על דוקטור סוס היה "The Lorax", (הלורקס). ספר המתריע, בדרכו העוקצנית והשנונה, על ההרס הנורא של הטבע בידי האדם. הספר, שנחשב ע"י מומחים לטוב בספריו, הוא "The Butter Battle Book", שתורגם על ידי בשם "המלחמה האיומה על החמאה", ואילו המפורסם והאהוב בספריו גם בארץ, כמו בעולם כולו הוא כאמור, "חתול תעלול".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ארכיון
  הגרינץ`. נראה נודניק
  צילום: ארכיון
  צילום: ארכיון
  צב חמוד
  צילום: ארכיון
  צילום: ארכיון
  חתול תעלול. קבצן מקסים
  צילום: ארכיון
  צילום: ארכיון
  הלורקס. נראה כמו הכלב-עכבר של תמי
  צילום: ארכיון
  צילום: ארכיון
  פילון מתוק
  צילום: ארכיון
  צילום: יוניברסל
  ג`ים קרי כגרינץ`
  צילום: יוניברסל
  לאתר ההטבות
  מומלצים