שתף קטע נבחר

איכות סביבה: אתרים ירוקים ברשת

בשנים האחרונות חודר למודעות נושא איכות הסביבה. מקבץ מיוחד של אתרי אינטרנט השיכיים לעמותות, ארגונים ומוסדות שמנסים להגביר את המודעות לחשיבות העניין באמצעים די פשוטים: תוכן איכותי, עיצוב מזמין ופעילויות מרתקות. בואו להתנקות

נושא איכות הסביבה עולה לא פעם לכותרות, אבל עדיין לא נחשב לעניין בעל חשיבות לאומית או חברתית - כפי שראוי היה - בקרב מרבית הציבור. רובנו הולכים לים, נוסעים לטייל, אורזים קניות בשקיות ניילון, נוסעים בכלי רכב ממונעים ושותים מים מהברז, אך מעטים טורחים להביט אל תוך הצינור ואל ההשלכות שיש למעשינו על הטבע, האדמה, המים, העולם.

 

הנה כמה אתרי אינטרנט העוסקים בנושא ומנסים לקדם את המודעות לשמירה על החי והצומח, משתדלים להיאבק בגופים שהחליטו לתפוס בעלות על משאבי הטבע, ויותר מכך, משתדלים לעורר בנו מחשבה על עתידנו.

 

המשרד לאיכות הסביבה

 

אתר ממשלתי איכותי במיוחד, המציע מידע מגוון ועדכני לגבי עניינים שברומה של סביבה. בדף הבית העמוס ניתן למצוא חדשות, נתונים עדכניים על פעילות ואירועים של הארגונים השונים, מידע על מפגעים סביבתיים וזיהום אוויר, הסברים על תחומים נקודתיים בתוך העולם ומלואו הזה שנקרא איכות הסביבה, גישה למחקרים ופרסומים, קישורים לקבוצות עניין מרכזיות בארץ, מפעלים ועסקים, ואפשרות לדיווחים או הצטרפות לפעילות.

 

באתר העשיר הזה, תוכלו למצוא גם החלטות ממשלה, ובהן מידע על הפעילויות הפרלמנטריות של המשרד, סרטים ותשדירי שירות העוסקים בזיהום חופי הים, מיחזור, שמירה על בעלי החיים ועוד - הזמינים לצפיה או הורדה באמצעות נגן מדיה של Windows, אלבום תמונות, הפניות לאתרים, הרשמה לניוזלטר, הצטרפות למאבק כנאמני ניקיון או נאמני בעלי החיים, ומפה אינטראקטיבית משובחת, המציגה מפגעים ומידע אודות איכות הסביבה על פי אזורים בארץ. 

 

איכות הסביבה

 

אתר הפועל בחסותן של שלוש מכללות ישראליות - סמינר הקיבוצים, מכללת אורנים ומכללת אורות, ומספק מידע על סוגיות סביבתיות כמו שמירת על הטבע והחי והצומח, תכנון סביבתי ושטחים פתוחים, בעיות זיהום המים, החופים והאוויר, מיחזור, פסולת ורעש.

 

באתר מוצגות המחשות לתהליכים במתרחשים בטבע, באמצעות תמונות ותרשימים בפלאש, והוא כולל רשימת אנשי קשר אליהם ניתן לפנות עם דיווחים או תלונות לגבי מפגעים שונים. עוד תמצאו חדשות סביבתיות, שעניינן הישגים ומאמצים לקידום נושא איכות הסביבה בארץ, פרויקט מיוחד של סטודנטים המוקדש לנחל הקישון והנזקים שאנו, בני האדם, גורמים לו ולסביבתו-סביבתנו.

 

גם כאן תוכלו למצוא מילון מונחים מפורט ומושקע, קישורים למוסדות ממשלתיים, גופיים פרטיים, כתבי עת בעברית ואנגלית וכדומה, ופורמים המאפשרים קיום דיונים קבוצתיים והתעדכנות במתרחש. למי שמחפש דרכים להמחיש את הבעייתיות של הזנחת איכות הסביבה גם לילדים, מוצעות באתר הפניות לאתרי אינטרנט בעברית ובאנגלית, המציעים משחקים, הסברים, שיעורים, ושלל פעילויות מקוונות.

 

סבבה

 

אתר האינטרנט שהקים המשרד לאיכות הסביבה למען הילדים מציע מידע מגוון ואיכותי על תחומים שונים הנוגעים לאיכות הסביבה, ומשכיל לעשות זאת בצורה ידידותית, תוך שימוש בשפה מובנת וקולחת, בגרפיקה ואנימציה מקצועית ומשובבת עינים, ולוגו של צפרדע, ירוקה כמובן. 

 

האתר מציג מדורים שונים, העוסקים בתחבורה, קרינה, פסולת, רעש, זיהום אוויר, מקורות מים, מחזור, בעלי חיים ועוד, ומציג הסברים מובנים אך לא מתיילדים על כל אחד מהתחומים השונים, תוך שילוב תמונות, סקרים, מבחנים עצמיים, והצעות לפעילות. האתר כולל גם מילון ירוק, ובו הסברים קצרים על מונחים ומילים, שמוכרים לנו המבוגרים, אך לעיתים זרים לגמרי לילדים, וכן משחקים, קישורים לאתרים "ירוקים", ואפשרות לשלוח דיווחים או תכנים רלוונטיים.

 

אדם, טבע ודין

 

עמותה שהוקמה בשנת 1990 על מנת לשמור על האינטרס הציבורי בכל הנוגע לנושאי איכות הסביבה בישראל. היא מונה כיום למעלה מ-3,000 פעילים, ופועלת למניעת מפגעים סביבתיים, קידום חוקים רלוונטיים ואכיפתם, הגברת המודעות הציבורית ל"צורך האמיתי בשמירה על הסביבה ועל המשאבים הטבעיים", ועוד.

 

העמותה, שמצהירה בעמוד הבית כי היא אינה נתמכת על ידי גורמים ממשלתיים, ומתבססת על תרומות, פועלת בתחומים כמו זיהום מקורות המים, זיהום אוויר, שימור חופים, טיפול בפסולת, הליכי תכנון ובניה, עורכת מחקרים מדעיים, מסייעת למאבקים סביבתיים מקומיים ומקדמת הצעות חוק.

 

באתר ניתן למצוא מידע על הפעילות, אמצעים ליצירת קשר או הצטרפות לעמותה, עדכונים לגבי נושאים בהם עוסקת העמותה, קישורים וכן אפשרות לשליחת "מכתבי לחץ" לגופים שונים כמו עיריות, משרדי ממשלה וכדומה.

 

תל אביב בשביל האופניים 

 

תאב"א היא עמותה שנוסדה ב-1994 על ידי קבוצת רוכבי אופניים תל אביביים, שהחליטו לפעול למען הפיכת הערים בישראל לידידותיות לרוכבים, ולעודד שימוש נרחב באופניים, כלי תחבורה זול, יעיל וידידותי לסביבה. מאחר והם גורסים כי שימוש באופניים עשוי "לגאול את הערים" מבעיות זיהום האוויר, הרעש והצפיפות מהן סובלים כולנו, החלו לנקוט בצעדים מעשיים, כגון יצירת תשתית הולמת.

 

15 הפעילים המרכזיים, ביניהם מתכנני תחבורה וערים, אדריכל, מתכנן נוף ואנשי מדיה, החליטו לשכפל את ההצלחה התל אביבית לכל הארץ, והם פועלים כיום גם בערים נוספות בארץ, ביניהן אשדוד, באר שבע, בית שמש, ירושלים, חיפה, כפר סבא, מודיעין, אשדוד וראשון לציון.

 

באתר ניתן למצוא מידע על פעילותם, הישגים שנזקפים לזכותם, מאמרים, טיפים לרוכבים, מפת שבילי אופניים בתל אביב, אפשרות הרשמה לעלון "בשביל האופניים", וכן מידע על רכיבת "מסה קריטית", המתקיימת מדי יום שישי האחרון בחודש ברחבי העיר, ותמונות מאירועים קודמים.

 

קהילת אדמה

 

קבוצה דוגלת ב"אורח חיים פשוט, טבעי, ומעשי", השם דגש על בריאות, בניה בחומרים טבעיים, תזונה נכונה, ושמיה על הטבע למען עתידם של בני האדם. מרכז הפעילות של הקבוצה ממוקדם במעלות, ב"בית לבב" המכונה "ספינת האדמה הראשונה בישראל", שבו נערכים מפגשים, פעילויות וסדנאות בנושא. באתר ניתן למצוא מידע על הארגון, קבוצות דיון למתעניינים, הסברים, תמונות ועוד.

 

טבע נקי

 

אתר האינטרנט של הארגון ההתנדבותי הזה לא ממש עומד בקריטריונים של אתר אינטרנט בשנת 2004, למעט העובדה שהוא זמין באמצעות דפדפן. לחיצה על הקישורים באתר תאלץ אתכם להוריד קובץ וורד או מצגת פאוארפוינט, ויותר מהכל - הוא נראה כמו עלון פרסומת מקוון. והאמת שזה חבל, מאחר ואנשי הארגון עוסקים בפעילויות חשובות, כמו שמירה על הטבע והערים באמצעות מבצעי ניקיון אזרחיים, והעלאת נושא הפסולת הנערמת מסביבנו - על סדר היום. 

 

זהו זה, אתם מוזמנים לבחור את כיוון הפעילות שמתאים לכם, את הארגון שהכי מדבר אל ליבכם, ולהתחיל לפעול, בין אם באמצעות תרומה, השתתפות פעילה באירועים, ארגון פעילויות או כל סיוע אחר. חבל שנשאיר אחרינו רק הרס. לא סיקרנו את כל האתרים הפעילים בתחום, ואת החסר בוודאי ימלאו תגובות הגולשים. (רוני שני).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדם, טבע ודין. עמותה התנדבותית
המשרד לאיכות הסביבה. מושקע
סבבה. בהחלט
תאב"א. לא רק בהולנד ובסין
איכות הסביבה. מידע על סוגיות סביבתיות
קהילת אדמה. בגליל
טבע נקי. מנקי רחובות
מומלצים