שתף קטע נבחר

הנגבי על שביתת האסירים: "מצידי שישבתו רעב עד מוות"

בדיון היערכות לקראת שביתת האסירים הביטחוניים שצפויה להתחיל בשבוע הבא אמר השר לביטחון פנים: "המדיניות הנוקשה של השב"ס נועדה למנוע יציאה פיגועים מבתי הכלא. האסירים דורשים טלפונים ציבוריים, גישה לבכירי הרשות, ביקורים ארוכים יותר והפסקה של החיפושים בתאים"

נערכים למהומות: השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, קיים הבוקר (יום ו') התייעצות דחופה עם פיקוד שירות בתי הסוהר על מנת להיערך לשביתת האסירים הביטחוניים שאמורה להתחיל ביום ראשון.

 

במסיבת עיתונאים אחרי הדיון אמר השר שהמדיניות הנוקשה המופעלת על ידי שירות בתי הסוהר נועדה למנוע תיכנון ויציאת פיגועים מתוך בתי הכלא. השר הנגבי אמר כי מבחינתו השביתה המתוכננת יכולה להימשך יום אחד או חודש, ואפילו שישבתו רעב עד מוות, אמר.

 

בבתי הכלא בישראל כלואים כ-4,000 אסירים ביטחוניים. מתוכם, כ-400 נשפטו למאסר עולם ומעלה, כך שאין להם הרבה להפסיד גם אם יענשו על הפרת נהלי הכלא.

 

האסירים הכריזו על השביתה לאחר שלא הצליחו לשכנע את שלטונות השב"ס להגיע עימם להסכמות בנוגע לרשימת דרישות שהציגו.

 

בין השאר דורשים האסירים להפסיק את החיפושים בתאים, להאריך את שעות הביקור ל-45 דקות לאסיר, לספק להם מחשבים, לאפשר לבכירי הרשות הפלסטינית גישה חופשית אליהם ולאפשר להם תנועה חופשית בין האגפים השונים.

 

כמו כן הם דורשים להתקין טלפונים ציבוריים בכלא ולהסיר את מחיצות הזכוכית שהותקנו לאחרונה בתאי המבקרים, בעקבות הברחות של טלפונים סלולריים לבתי הכלא. 

 

המאבק על הטלפונים, הסלולריים והציבוריים, הוא אחד הקשים ביותר שמנהלים בשב"ס נגד האסירים. בשב"ס מתנגדים להתקין בבתי הכלא טלפונים ציבוריים משום שגילו שהקשר עם החוץ מאפשר לאסירים להמשיך את הפעילות החבלנית שלהם ולהוציא הנחיות לפעילים בחוץ. (ראו גם - שב"ס: פרטנר לא מסייעת לנו נגד האסירים הביטחוניים)

 

מפקד גוש דרום בשב"ס, תת גונדר אבי וקנין, אמר: "מדובר באוכלוסיה קשה, אלימה ומסוכנת. ישנה זיקה בין מה שקורה בשטחים למה שקורה בתוך הכלא. האסירים יודעים מה קורה ברשות וכל נושא האינתיפאדה בחוץ משפיע על החיים בתוך הכלא. לאסירי החמאס יש אינטרס לעורר מהומות לא רק בכלא אלא גם בחוץ, בגלל שהמצב הפוליטי שם לא משרת אותם".

 

וקנין הוסיף ואמר כי ידוע לשב"ס על קשרים של החלפת מידע בין האסירים לאבו עלא, להישאם אבו ראזק (השר לעניני אסירים של הרשות) ולמוחמד דחלאן.

 

"מזה תקופה אנו עוקבים אחר ההתנהלות והכוונות שלהם, ואנו יודעים ומכירים את ההערכות של האסירים לשביתה. גם אנחנו נערכים לתרחישים השונים. מבחינתנו הכל יכול לקרות, אפילו אפשרות שהאסירים יקריבו את חייו של אסיר כשלא יתנו לנו לפנות מישהו שיחוש ברע ויזדקק לטיפול רפואי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הנגבי. "שישבתו עד מוות"
צילום: עמית שאבי
צילום: איי פי
דורשים ביקורים ארוכים, טלפונים ומחשבים (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: חגי אהרון
מה שקורה בחוץ משפיע על הכלא. סוהר של השב"ס (ארכיון)
צילום: חגי אהרון
מומלצים