שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ניו ג'רזי: סיפור של סחיטה, פוליטיקה, ביטחון וגאווה

  מושל מדינת ניו ג'רזי יצא מהארון והתפטר במסיבת עיתונאים דרמטית. הוא טען שנסחט ונדרש לשלם 5 מיליון דולרים. עוזרו לשעבר, הישראלי גולן ציפל, שלכאורה איים לתבוע אותו על הטרדה מינית, טוען שהוא הקורבן בפרשה. העיתונות המקומית חוגגת וכותבת שציפל מלכתחילה לא היה ראוי לשמש יועץ ביטחוני. ורק מעסיקיו לשעבר, פה בארץ, נותרו המומים

  "זה פשוט לא הגיוני. לא שהוא הומו, אלא שהוא מסוגל לסחוט". כך אמרו אישים שונים שעבדו בעבר עם גולן ציפל, הישראלי ששמו עלה לכותרות בימים האחרונים כאשר נקשר בפרשת אהבים עם מושל ניו ג'רזי, ג'יימס מקגריווי, שהודיע ביום חמישי על התפטרותו. לאחר התפטרותו של מקגריווי הודיע ה-FBI

  כי החל בחקירת החשדות לפיהן ניסה ציפל לסחוט את מקגריווי, דבר שהוביל ליציאתו מהארון ולהתפטרותו של המושל.


  "עבדתי עם ציפל לפני 12 שנה. הכרתי אותו מאז שחרורו מהצבא, כשהיה בצעירי העבודה. הוא עבד איתי יותר משנה. היה היה בחור צעיר, מוכשר, נאמן, מסור, חרוץ ובעל פוטנציאל. אחר כך הוא נסע לארצות הברית ללמוד תקשורת, עבד בקונסוליה, חזר לעיריית ראשון לציון וחזר שוב לארה"ב". כך סיפר חבר הכנסת לשעבר, אבי יחזקאל, שהעסיק את ציפל כיועץ פרלמנטרי בעת כהונתו בכנסת.


  ציפל שימש בעבר גם כדוברו של ראש עיריית ראשון לציון, מאיר ניצן. ניצן סיפר ל-ynet כי "עבדנו ביחד כשנתיים-שלוש. היכרתי אותו ממפלגת העבודה, כשהיה במשמרת הצעירה בגיל 15-16. אחר כך הוא היה קצין בחיל הים, וכשהשתחרר שימש כעוזר פרלמנטרי של אבי יחזקאל. אחר כך הוא שירת בקונסוליה בניו יורק במשך שלוש שנים וחזר לעיריית ראשון לציון".


  "הכרתי את החברה שלו. לא ידעתי שהוא הומו, וזה לא מטריד אותי. קשה לי להאמין, לא שהוא הומו, אלא שהוא מסוגל לסחוט. לזה אני לא יכול להאמין. הוא היה לויאלי ובסדר גמור בעבודה. תמיד היה לבוש פרפקט. בחור איכותי מאוד, איש שיחה מעניין. זה לא נשמע הגיוני", הבהיר ראש העיר.


  לדברי ניצן, ציפל כיהן כדובר העירייה לאחר שזכה במכרז. הוא שימש בתפקיד עד שמשלחת מטעם קהילת מטרו-ווסט בניו ג'רזי הגיעה לביקור. בין חברי המשלחת היה גם המועמד למשרת המושל, ג'יימס מקגריווי. "מיד אחר כך אמר לי גולן  שמקגריווי הציע לו לקחת חלק במערכת הבחירות שלו. הסכמתי לשחרר אותו מתפקידו והוא נסע", סיפר.


  "הייתי קורבן"


  ציפל, בן 35, נעלם מעיני התקשורת מאז הודעתו של מקגריווי. עשרות צלמים וכתבים ממתינים בכניסה לבית הדירות בו הוא מתגורר וכמה מהם אף הגיעו לדירתו, שם נאמר להם כי הוא איננו בנמצא.


  עורך דינו, אלן לאווי, הקריא בערב שבת הצהרה מטעמו של ציפל, בה הוא מאשים את מקגריווי בהטרדה מינית. בהצהרה נכתב כי "בעת שהועסקתי על ידי אחד הפוליטיקאים בעלי הכח הרב ביותר במדינה, המושל מקגריווי, הייתי קורבן להטרדות מיניות חוזרות ונשנות. הייתי קורבן, והתוקף הבהיר לי שעתידי מונח בידיו".


  על אף ההצהרה, לא ברור האם ציפל יגיש תביעה נגד מקגריווי. תביעה זו היא הבסיס לחשד הנחקר על ידי אנשי ה-FBI. לפי חשד זה איים ציפל כי יתבע את מקגריווי  על הטרדה מינית במידה ולא ישלם לו סכום עתק של חמישה מיליון דולר.


  נחיתה קלה במיוחד


  הודעת ההתפטרות של מקגריווי אומנם היכתה את תושבי ניו ג'רזי בתדהמה, אבל החשד כי משהו אינו כשר ביחסי המושל עם ציפל אינו זר כלל ועיקר לקוראי העיתונים המקומיים. חשד זה התעורר בקרב התושבים כבר עם מינויו של ציפל, איש יחסי ציבור בהכשרתו, לתפקיד יועץ לענייני ביטחון.


  ציפל הגיע לארצות הברית לראשונה בשנת 1995, כאשר נרשם ללימודי התואר הראשון בתקשורת במכון לטכנולוגיה של ניו יורק. במשך ארבע השנים בהן השלים את לימודיו, עבד ציפל במחלקת העיתונות של הקונסוליה הישראלית בעיר. עם תום לימודיו, הוא שב ארצה ועבד כדובר עיריית ראשון לציון. במסגרת תפקידו זה הכיר ציפל את מקגריווי, אז מועמד למשרת המושל, שהגיע לישראל בחודש מרס 2000 עם משלחת מניו ג'רזי.


  חצי שנה לאחר הביקור הוגשה למחלקת ההגירה האמריקנית בקשה לויזה עבור ציפל. את הבקשה הגיש איש העסקים צ'רלס קושנר, אחד התורמים הגדולים למסע הבחירות של מקגריווי.


  בפברואר 2001 הגיע ציפל לניו ג'רזי, במה שבקלות יכול להקרא "נחיתה קלה במיוחד". ידידים עזרו לו למצוא דירה הסמוכה למקום מגוריו של מקגריווי, ובמהרה הוא החל לעבוד עבור מסע הבחירות של המועמד למשרת המושל. 30 אלף דולרים לשנה קיבל ציפל עבור עבודה זו. 30 אלף נוספים הרוויח מעבודה חלקית במשרד שהופקד על יחסי הציבור של מקגריווי.


  החיים הטובים


  אבל כל זאת היא רק ההקדמה. החיים הטובים באמת התחילו כשמקגריווי זכה בבחירות ונכנס ללישכת המושל. כאמור, מומחיותו של ציפל היא ביחסי ציבור, לא במלחמה בטרור. אך זה לא הפריע לעורך דינו של המושל, שמייד עם השבעתו של מקגריווי, נופף בהתרעות הטרור על מנת לשכנע את שלטונות ההגירה לחדש את ויזת העבודה של ציפל - הפעם כמומחה לענייני טרור. הבסיס להצגתו של ציפל כמומחה למלחמה בטרור היה שירותו הצבאי כסגן בחיל הים.


  ציפל מוקם במשרד מרווח בקומה השנייה של משרדי המושל, כשבאמתחתו משכורת מעוררת קנאה של 110 אלף דולרים לשנה. במסגרת תפקידו כיועץ לענייני ביטחון אמור היה ציפל לתאם בין משרד המושל לבין כוח המשימה המיוחד למלחמה בטרור, משטרת המדינה, המשמר הלאומי, ה-FBI וכוחות הצבא.


  האם ציפל היה ראוי למינוי? הדעות על כך חלוקות אפילו בתוך מחנהו הדמוקרטי של מקגריווי. הביקורת הקשה שנמתחה על תפקודו של ציפל, הן על ידי חבריו למפלגה של מקגריווי והן על ידי אויביו הרפובליקנים, אילצה את מקגריווי להפסיק את העסקתו של ציפל כיועץ ביטחוני. כלי התקשורת המקומיים אף הם לא חסכו שבטם, כאשר דיווחו שהן אנשי השירותים החשאיים והן אנשי ה-FBI מסרבים לשתף פעולה עם ציפל. גורמי הביטחון מחו על כך שציפל חסר ניסיון בתחום, וכן על שלא נערך לו תחקיר ביטחוני טרם כניסתו לתפקיד, ולכן לא ניתן היה לתת לאזרח הישראלי את הסיווג המתאים כדי להשתתף בתידרוכים סודיים.


  "פעולה חשודה מאוד"


  גם לאחר שהעסקתו של ציפל הופסקה, ולמרות הביקורות הרבות, סירב המושל לוותר על שירותיו של ציפל ומינה אותו ליועצו הכללי. לתקשורת הסביר מקגריווי כי ציפל משמש כאיש קשר לקהילה היהודית, זאת למרות שהקשר בין המושל לקהילה היה הדוק ממילא.


  תפקידו של ציפל אומנם שונה, אבל הלחץ הציבורי בעניינו לא פסק והוא נאלץ להתפטר ממשרתו ולמצוא עבודה בשוק הפרטי. לפי דיווחים בתקשורת המקומית סייע לו מקגריווי לקבל ג'וב במשרד יחסי ציבור פוליטי בניו ג'רזי, אותו עזב לאחר חודש עקב חילוקי דעות בדבר שעות העבודה אותן אמור היה לספק. לאחר מכן החל ציפל לעבוד בחברה אחרת, השייכת אף היא לאחד מידידיו של המושל.


  "השמועה, היום כמו גם אז, היא שלציפל יש סוג של מערכת יחסים עם המושל, אבל זה לא ענייננו", אמר פול דיג'טנו, רפובליקני מניו ג'רזי. לדבריו, "מה שכן מעניין אותנו זו העובדה שאיש חסר ניסיון, או בעל ניסיון מועט מאוד, הוצב באחד התפקידים הרגישים ביותר במדינה. כל הפעילות שהתרחשה כאן היא חשודה מאוד". דיג'טנו, אגב, צפוי להתמודד בבחירות הבאות על משרת מושל ניו ג'רזי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Home News Tribune, איי פי
  סחט או נסחט? ציפל
  צילום: Home News Tribune, איי פי
  התפטר. מקגריווי
  צילום: איי פי
  צילום: זום 77
  "לא הגיוני". ניצן
  צילום: זום 77
  אתר הכנסת
  "בחור חרוץ ובעל פוטנציאל". יחזקאל
  אתר הכנסת
  מומלצים