שתף קטע נבחר

עובדי המועצות הדתיות: מהיום לא קוברים ומחתנים

בשבוע שעבר החליטה הממשלה להעביר 33 מיליון שקלים לפתרון בעיית שכרם של העובדים, אך הכסף לא הועבר. היום אומרים העובדים: "זה היה בבחינת אקמול לחולי סרטן, אבל גם האקמול לא הגיע". הם פותחים בשביתה הכוללת את כל שירותי הדת

"המדינה שיקרה לנו בעיניים. הבנו שהאוצר מבין רק שביתה. הבטיחו לנו כסף ולא שילמו". כך אמרו אמש (יום ב') עובדי המועצות הדתיות, שהודיעו כי יחזרו לשבות. השביתה הפעם תכלול את כל שירותי הדת, בהם קבורה, רישום נישואים וכשרות.

 

בתחילת שבוע שעבר החליטה ועדת השרים לשירותי הדת להעביר 33 מיליון שקלים לפתרון בעיית שכרם של עובדי המועצות הדתיות, אך עד כה לא הועברו הכספים.  

 

על פי האיום החדש, בהסכמת הרב הראשי שלמה עמאר יצטרפו ממחר רבני הערים למאבקם של עובדי המועצות הדתיות על ידי הסרת הפיקוח על הכשרות והפסקת רישום הנישואין ועריכת חופות.

 

משמעות הצעדים האלה היא כי בעונת התיירות הבוערת ולקראת החגים המתקרבים תוסר הכשרות מבתי המלון, אולמות השמחות ומפעלי המזון וכן לא יתאפשרו רישומי נישואין. 

 

מחזיק תיק המועצות הדתיות בהסתדרות, שלמה שטרן, אמר היום ל-ynet: "עדיין לא העבירו לנו את הכסף. הכסף נמצא, אבל כדי להעביר אותו לעובדים הוחלט להעביר אותו לפי משך הזמן בו העובדים לא קיבלו משכורת. אבל למשרד רה"מ אין נתונים למי חייבים כסף וכמה. עובדי המועצות המקומיות מקבלים את השכר ממשרד רה"מ, שמחזיק את התיק במשרד".

 

לדברי שטרן, "הקשר שלנו נעשה עם שר הרווחה, זבולון אורלב, ועו"ד מאיר שפיגלר שהוא יועץ של רה"מ. כרגע מדובר על חלוקה של 33 מיליון שקל שהוקצבו כצעד מיוחד לפני עשרה ימים. זה היה בבחינת אקמול לחולי סרטן, אבל גם האקמול לא הגיע".

 

העובדים אומרים: "לפני שבועיים השבתנו את שירותי הקבורה, ורק אחרי שבוע התעוררו והחליטו להקציב. לצערי, רק שביתות והפגנות עוזרות. ניסיון החיים לימד אותנו זאת. ממחר כל המועצות הדתיות יהיו סגורים ושירותי הקבורה לא יינתנו במקומות בהם חברה קדישא כפופה למועצה הדתית".

 

מאיר שפיגלר, האחראי על מערך שירותי הדת במשרד רה"מ טען כי "לא תהיה שביתה והיא תידחה עד רביעי יום בבוקר". אולם העובדים שבו ואמרו ל-ynet כי ישביתו היום את שירותי הדת.

 

שפיגלר אמר כי "הכוונה היתה להעביר את התוספת למועצות בצורה דיפרנציאלית. הבעיה היא שהדרך שהובטחה להעברת הכספים התגלתה כבעייתית מבחינה משפטית וטכנית כאחד, למרות המאמצים המרובים שעשינו לממש את ההסכם כפי שהוא".

 

הוא אמר כי הוא מקווה להיפגש עם נציגי ועדי העובדים על מנת לעדכן אותם במצב הקיים. "אם נגיע להסכמה בדבר אופן העברת הכסף כפי שאנו מסוגלים להעביר אותו, ההעברה תתבצע בתוך ימים ספורים", אמר שפיגלר.


פורסם לראשונה 16/08/2004 17:01

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שביתת הקבורה חוזרת?
צילום: ג'רמי פלדמן
כשרות. העובדים ישבתו?
צילום: לע"מ
צילום: סבסטיאן שיינר
חתונה. הזוגות יעוכבו?
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים