שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המערה של יוחנן המטביל נמצאה בקיבוץ צובה
  במטעים של קיבוץ צובה בהרי ירושלים חשפו ארכיאולוגים מערה שבה התבודד יוחנן המטביל, מאבות הנצרות. כעת מצפים למיליוני התיירים הנוצרים

  תגלית ארכיאולוגית מרעישה, שעתידה להפוך לאטרקציה נוצרית עולמית, נחשפה במטעי קיבוץ צובה שבהרי ירושלים: מערה שבה התבודד יוחנן המטביל, מאבות הנצרות, שעל-פי המסורת הנוצרית הכתיר את ישו כמשיח.

   

  המערה מעוטרת בציורי קיר ביזנטיים שנעשו כ-300 שנה מאוחר יותר ומתארים את יוחנן המטביל ופרקים מחייו.

   

  את המערה חשף וחקר הארכיאולוג ד"ר שמעון גיבסון מאוניברסיטת צפון-קרוליינה, שחפר במקום בחסות מכון אולברייט לארכיאולוגיה בירושלים. "התחלנו

  לחשוף את המערה ב-1999, אבל לא פירסמנו את דבר התגלית עד היום, עם סיום בדיקת הממצאים, משום שחששנו שמיליוני נוצרים ינהרו למקום מכל העולם וישבשו את עבודת החפירה", הוא מסביר. כעת, עם פרסום הממצאים, מצפים בקיבוץ צובה למיליוני תיירים שיפקדו את המערה. מלבד ציורי הקיר מצאו החוקרים בתחתית המערה בריכת הטבלה ואתר משיחת שמן קודש – שהם מתקנים נוצריים מובהקים – וכן כלי קרמיקה מתקופת יוחנן המטביל עצמו.

   

  "בברית החדשה מתואר שיוחנן המטביל התבודד במערה באזור, ואין לנו ספק שהמערה הזו היא מקום ההתבודדות שלו, שלאחר מותו הפך לאתר עלייה לרגל של הנוצרים", אומר ד"ר גיבסון. הוא מאמין כי האתר שהתגלה משתווה בחשיבותו הארכיאולוגית וההיסטורית לכנסיית הקבר בירושלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארכיאולוגים בכניסה למערה. עד היום לא פרסמו את התגלית
  צילום: איי פי
  ציור דמותו של יוחנן המטביל על קיר המערה. 300 שנה מאוחר יותר
  צילום: איי פי
  מומלצים