שתף קטע נבחר

תרופות להורדת כולסטרול מסייעות למלחמה באיידס

רופאים בספרד סבורים כי מצאו נשק חדש וזול יחסית במלחמה נגד הנגיף הקטלני. על פי ממצאיהם, סטטינים הורידו את רמות הנגיף בגופם של נשאים

הרופאים הספרדים נתנו לשישה נשאי איידס סטטינים (תרופות להורדת הכולסטרול ה"רע") למשך חודש אחד, ומצאו כי רמות הווירוס בדמם ירדו בזמן שהם נטלו את התרופה. לאחר הפסקת נטילתה – רמות הווירוס שבו ועלו.

 

במאמר בכתב העת Journal of Experimental Medicine כותבים הרופאים כי סטטינים עשויים להיות נשק חדש וזול יחסית במלחמה נגד הנגיד הקטלני.

 

מיליוני אנשים בעולם נוטלים סטטינים באופן קבוע. מדובר בקבוצת תרופות שמורידה את רמות הכולסטרול בגוף ומפחיתה את הסיכון למחלות לב. הסטטינים מונעים מהכבד לייצר כולסטרול מזיק.

 

ד"ר גוסטאבו דל ריאל ועמיתיו מהמועצה הספרדית למחקר מדעי בחנו את הסטטטינים במעבדה. על פי ממצאיהם, נראה כי תרופת הכולסטרול מסוגלת לעצור נגיפי HIV מלהדביק תאים בריאים.

 

במחקר גילו החוקרים, כי וירוס האיידס לא היה מסוגל לפתוח את הממברנה שמסביב לתאים או לצאת מחוץ לתאים שאותם הדביק. ניסויים שנערכו בעכברים הראו כי הסטטינים עשויים לעזור בהאטת התפתחות המחלה.

 

הרופאים אומרים כי תוצאותיו של הניסוי הקטן שערכו, ב-6 בני אדם בסך הכל, הן "מבטיחות". "התוצאות שלנו מצביעות על כך שסטטינים עשויים להיות חלק מהטיפול באיידס", הם כתבו במאמרם.

 

לדבריהם, עדיין דרוש מחקר נוסף כדי לקבוע בוודאות שסטטינים אכן יכולים לשמש כנשק במלחמה באיידס. "הנתונים שבידינו מצביעים על כך שסטטינים מדכאים את ההתרבות של נגיפי HIV-1 בקרב נשאים, ומציעים עריכת מחקרים קליניים עתידיים על סטטינים שיבדקו את ההשפעות שלהם".

 

מחקרים אחרונים שנערכו בתחום הסטטינים, העלו כי הם עשויים לעזור לחולים שסובלים משורה של מחלות – החל מאלצהיימר וכלה בסרטן.

 

ממשלת בריטניה הודיעה באחרונה כי בכוונתה לאשר מכירת סטטינים בבתי מרקחת ללא צורך במרשם רפואי. מי שרוצה לרכוש סטטינים כיום זקוק למרשם רופא.

 

פרופ' בריאן גזארד, מנהל מחקר האיידס בצ'לסי ווסטמינסטר ב-NHS, ציין כי "סטטינים אכן מפריעים לוירוס ה-HIV לחדור לתוך תאים בריאים. השאלה אם זה אכן יכול לשמש אותנו כטיפול חדש עדיין טעונה בירור נוסף, אבל ממצאי המחקר הם ללא ספק מעניינים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
התרופה להורדת כולסטרול עזרה לחולי האיידס
צילום: אביגיל עוזי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים