שתף קטע נבחר

היסטריה בים: גל פרידמן זכה במדליית זהב היסטורית

גולש המיסטרל הישראלי סיים במקום השני את השיוט המכריע וזכה במדליה דרמטית, זאת לאחר שמתחרהו, ריקרדו סנטוס הברזילאי סיים רק במקום ה-17

גל פרידמן העניק לישראל מדליית זהב היסטורית. הערב ב-20:00 הוא יהפוך לישראלי הראשון שעומד בראש הפודיום במשחקים אולימפיים כשברקע תתנגן התקווה.

 

הגולש הישראלי שהיה צריך לסיים בפער של שלושה מקומות ממתחרהו, ריקרדו סנטוס מברזיל, סיים היום את השיוט ה-11 והמכריע במקום השני תוך שהוא מקדים בפער ניכר את סנטוס. 

 


גל פרידמן. התקווה שווה זהב (ראובן שוורץ)

 

לזכותו של גל עמדה העובדה, שהשיוט גם קוצר והסתיים כבר אחרי המצוף הרביעי (במקום חמישה מצופים). גל חצה כאמור שני את קו הסיום, הביט לאחור אל עבר סנטוס וכשהבין כי הברזילאי, שסיים רק במקום ה-17, לא יצליח להדביק אותו - החל בחגיגות.

 

גל השלים היום בעצם שני הישגים היסטוריים - הספורטאי הישראלי הראשון שזוכה בשתי מדליות (יש לו גם ארד מאטלנטה 96') וכמובן - הראשון שזוכה בזהב. "אני מרגיש שמדינה שלמה דחפה אותי. היה שיוט מדהים. זה פשוט הרגשה חלומית", אמר פרידמן רגע אחרי שקפץ לטבילת ניצחון עטף בדגל ישראל". לתגובות המלאות של גל, המאמן גור שטיינברג וגם הנשיא קצב - לחצו כאן.

 

דרמה בארבעה מצופים

 

הגולשים יצאו לדרך באיחור של מספר דקות. בדרך למצוף הראשון הקדים גל את סנטוס, אולם רק במקום אחד שלא היה מספיק לו לזהב. ניקוס קקלמאנקיס בחר בנתיב שונה מיריביו למצוף הראשון. הגולשים נאלצו להתמודד עם רוח בלתי יציבה. ניק דמפסי הבריטי (4 בדירוג הכללי) היה הראשון לעבור את המצוף הראשון, גל עבר במקום החמישי ואילו סנטוס עבר במקום העשירי. פער חמשת המקומות העלה את גל באופן זמני לראש הדירוג.

  

פרידמן עבר במקום השני את המצוף השני, סנטוס הגיע רק כדקה וחצי אחריו - במקום התשיעי עם הסיבוב למצוף. דמפסי נותר בראש חבורת הגולשים, כאשר גל צמוד אליו.

 

מצוף שלישי: הפער גדל בדרך להיסטוריה

 

דמפסי שוב עבר ראשון, פרידמן הגיע למצוף במקום השלישי בפער של 18 שניות, אבל כאמור מה שחשוב הוא לא הזמן אלא המיקום ביחס לסנטוס, שעבר רק במקום ה-16. בדרך למצוף הרביעי עבר קקלמאנקיס את סנטוס ודחק אותו עוד מקום אחד אחורה. החברות בין הגולש היווני לישראלי כנראה השתלמה.

 


פרידמן. עכשיו הזמן לחגיגות (צילום: ראובן שוורץ)

 

כאמור, השיוט קוצר והסתיים כבר במצוף הרביעי. דמפסי חצה ראשון, פרידמן הגיע שני וברגע שהבין כי סנטוס כבר לא יסגור את הפער ממנו, הוציא את הדגל הקבוע שלו והחל לעכל את ההישג החסר תקדים שלו.

 

לצידו של פרידמן יעמדו הערב על הפודיום גם קקלמאנקיס, שסיים שני ודמפסי הבריטי שהפתיע עם מקום שלישי בסיכום הכללי ומדליית ארד. סנטוס, שהיה המועמד למדלייה לפני המירוץ עם יתרון של 2 נקודות על פרידמן, ירד עד למקום הרביעי וסיים את התחרות ללא מדליה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
על קו הסיום. סנטוס ופרידמן
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים