שתף קטע נבחר

לראשונה: חייל צה"ל חשוד ברצח של פלסטיני

בפעם הראשונה באינתיפאדה, חשוד חייל צה"ל ברצח מכוון של אזרח פלסטיני - לא מחבל, לא מבוקש ובניגוד מוחלט לכל כללי הפתיחה באש. "ירי סתמי" כינה תובע צבאי את האירוע ברפיח שבו נהרג האזרח הפלסטיני. הפרשה נחשפה אתמול ב-ynet, לאחר שנעשו ניסיונות של החייל ושניים מחבריו "לטייח" אותה. החיילים החשודים אמרו בזעם לחבריהם: "זו גזרה חמה, לעתים נהרגים גם אזרחים. עושים לנו משפט דרייפוס"

"זה היה ירי סתמי, ללא סיבה מבצעית, ללא כל קשר להוראות הפתיחה באש" - במילים קשות אלו תיאר אתמול (יום ה') תובע צבאי את נסיבות מותו של אזרח פלסטיני ברפיח. לראשונה באינתיפאדה, חייל צה"ל חשוד ברצח הפלסטיני ושני חיילים נוספים חשודים במעורבות באירוע וניסיונות "לטייח" אותו. עד כה באינתיפאדה נשפטו חיילים על הריגה וגרימת מוות ברשלנות, אולם זו הפעם הראשונה שהתביעה הצבאית שוקלת להגיש כתב אישום על רצח של פלסטיני.

 

אתמול דווח על עיקרי הפרשה לראשונה ב-ynet, ובדיון בבית הדין הצבאי לעירעורים בתל אביב נחשפו פרטים חדשים אודות מותו של הפלסטיני באירוע שהיה באוקטובר 2003.

 

על-פי החשד, אחד החיילים ירה למוות בפלסטיני, לאחר שחייל נוסף שהיה עימו בעמדה (פילבוקס) בציר פילדלפי שבדרום רצועת עזה עודד ושידל אותו לבצע את הירי.

לאחר מכן, על-פי החשד, הגיע למקום החייל השלישי, הנושא בתפקיד פיקודי, וטייח את האירוע. התובע לא הסכים לומר על אלו ראיות הוא מסתמך בחשדות אלו, אך הציג אותן לשופט בדו"ח חסוי.

 

במהלך הדיון פירט לראשונה התובע, סרן עו"ד רן כהן, את החשדות המיוחסים לשלושת החיילים החשודים. לדבריו, "החשוד הראשון נעצר בחשד לרצח, הוא זה שביצע את הירי בעצמו ואילו החשוד השני לא ביצע ירי אך הוא בעל אחריות נוכח העובדה שדירבן ושידל את חברו למעשה - ולאחר מכן שיבש הליכים".

 

לשאלת השופט, אלוף משנה מרדכי לוי, אמר התובע בדיון כי בפרשה זו "הוראות הפתיחה באש של צה"ל לא רלוונטיות - משום שהירי בוצע ללא קשר לכך". התובע אף הגדיר את חשיבות התיק כ"לאומית".

 

הסניגורית הפיקודית של פיקוד הדרום, סרן עו"ד לילך רובין, וסגן עו"ד סיון עומר, המייצגות את שני החיילים הראשונים שנעצרו בפרשה, רמזו בדיון כי אחד החיילים ביחידה הוא שהפליל את מרשיהם - וזאת בשל סכסוך אישי ביניהם.

 

הסניגורים טענו בדיון כי הבית הנטוש לידו נורה הפלסטיני נהרס מאוחר יותר על ידי כוחות צה"ל, ומכאן שמדובר במקום שהוכרז על ידי צה"ל כמקום ממנו יש כוונות לבצע פיגועים. לטענת הסניגורים, הדבר מציב סימן שאלה גדול בדבר מעשיו של הפלסטיני במקום.

 

אחד החשודים: זה משפט דרייפוס

 

בקרב החיילים החשודים שוררת תחושה קשה. הם מכחישים כי ביצעו את הירי לעבר הפלסטיני. לטענתם, בוצע ירי לעבר דמות חשודה, שלא היה ברור אם נפגעה. החייל השלישי טען שאינו זוכר כלל שהגיע לזירת האירוע באותו יום. בשיחות סגורות עם חבריהם ציינו כי הם מרגישים תחושת קיפוח. "בגזרה החמה הזאת נהרגים מחבלים ולעיתים גם אזרחים חפים מפשע", אמר אחד מהם.

 

החייל החשוד בטיוח הפרשה אמר כי דיווח על האירוע התקבל ביחידה בה הוא משרת. "אני לא מבין למה, אם באמת נפגע אדם חף מפשע לא נערך תחקיר בנושא ברמת הקצינים הבכירים?" אחד החיילים אף השווה את ההליך המשפטי ל"משפט דרייפוס", ואמר כי הוא משוכנע שלבסוף תוכח חפותו.

 

הבוקר יובא המעורב הרביעי בפרשה לדיון בהארכת מעצרו בבית הדין של פיקוד הדרום, ואילו דיוניהם המשפטיים של שלושת החשודים הראשונים יתקיימו בשבוע הבא. אז יוגשו, כנראה, כתבי האישום ופרטים חסויים בפרשה יתבהרו.

 

בית הדין הטיל צו איסור פרסום על שמות החשודים, דרגותיהם והיחידה שבה הם משרתים. הוא דחה את ערעור הסנגורים של שלושת החשודים לגבי משך מעצרם, וכן את הבקשה להעביר לידיהם חלק מחומר החקירה שנמצא בידי התביעה.

 

עם זאת הורה השופט לתביעה להעביר לסניגורים, עד הדיון ביום ראשון, את העדויות שנגבו ממרשיהם ואת חומר הראיות הנוסף שניתן להעביר ושלא יפגע במהלך החקירה.

 

בפעם הראשונה: אישום ברצח?

 

בבתי הדין הצבאיים מתנהלים כיום מספר תיקים כנגד חיילים בגין גרימת מוות ברשלנות. כמו כן מתנהלים שני תיקים כנגד חיילי צה"ל בגין הריגה של פלסטינים ופעילי שמאל במהלך האינתיפיאדה.

 

התיק הראשון, כנגד חייל מחטיבת גבעתי שירה במרס 2003 בקשיש פלסטיני באזור נצרים, והשני נגד חייל צה"ל שירה באפריל 2003 בפעיל השלום הבריטי תום הורנדל ברפיח. הורנדאל נפצע תחילה מהירי באורח אנוש. לאחר חקירה מאומצת וארוכה אותר החייל שירה בו ויוחס לו אישום של גרימת חבלה בנסיבות מחמירות, אולם עם פטירתו של הורנדאל בלונדון שונה סעיף האישום להריגה. 

 

כתב אישום על רצח של פלסטיני לא הוגש עד כה ומעולם לא נעצר חייל שבשלב החשדות נגדו יוחסה לו עבירה כה חמורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
ירי סתמי. אילוסטרציה
צילום: חנן גרינברג
צילום: דובר צה"ל
חיילים במבצע ברפיח באותה העת
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי פי
בין ההריסות
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הלוויית אחד ההרוגים באוקטובר 2003
צילום: רויטרס
מומלצים