שתף קטע נבחר

בעקבות הפסקת שביתת הרעב ב"שקמה": ערפאת אישר לכל האסירים לאכול

350 האסירים הביטחוניים ששבתו רעב בכלא שקמה באשקלון חזרו לאכול. האסירים טוענים שחזרו לאכול בעקבות סיכומים על הקלות עם הנהלת בית הכלא. מאוחר יותר אישרה הוועדה העליונה לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, בראשות היו"ר, יאסר ערפאת, להקפיא את שביתת הרעב בכל בתי הכלא

מפסיקים לשבות: 350 האסירים הביטחוניים, ששבתו רעב בכלא "שקמה" באשקלון, הפסיקו אמש (יום ו') את שביתתם, לאחר עשרה ימים. כ-2,200 אסירים, מתוך 3,800 אסירים ביטחוניים בבתי הסוהר של השב"ס, עדיין שובתים רעב, אולם מסתמן שהשביתה נמצאת בשלביה הסופיים.

 

הוועדה העליונה לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, שהתכנסה בהשתתפות יושב ראש הרשות, יאסר ערפאת, אישרה להקפיא את שביתת הרעב בכל בתי הכלא עד יום שני, כך מסר חבר הוועדה, סחר חבאש. חבאש אמר כי עיקר דרישות האסירים בכלא שקמה התקבלו, וההחלטה לגבי ההמשך תלויה בהתקדמות המגעים עם הנהלת השב"ס.  

 

בשירות בתי הסוהר מכחישים שהיו הקלות כלשהן לאסירים ואומרים שהאסירים בכלא שקמה הבינו שאין תכלית בשביתתם וכי בעקבות הפסקת השביתה, יתקיים בימים הקרובים דיון בין הנהלת השב"ס לאסירים על החזרת ההטבות, שאותן קיבלו לפני השביתה.

 

בין ההטבות שהופסקו היו קניית מוצרים מזון, סיגריות וממתקים בקנטינה. טלוויזיות ומכשירי רדיו הוצאו מתאי השובתים.

 

בשב"ס אומרים שהאסירים הביטחוניים פנו להנהלת הכלא והודיעו שהחליטו להפסיק את השביתה, וביקשו להביא להם אוכל. בעקבות המפנה, החלו צוותי רופאים לבדוק את האסירים לפני הארוחה הראשונה, כדי להימנע מנזק. בשב"ס בירכו על החלטת האסירים להפסיק את השביתה וציינו שאין להם אינטרס שאסירים ימשיכו לשבות.

 

דובר השב"ס, גונדר משנה עופר לפלר, אמר ל-ynet: "שירות בתי הסוהר מציין לחיוב את ההידברות ברמת מפקדים בשטח תוך הבנה שגם בעתיד יצטרכו הצדדים להמשיך לחיות תחת קורת גג אחד. אנחנו מברכים על הפסקת השביתה".  

 

השביתה אולי בשלביה הסופיים

 

יו"ר הוועד למען האסירים הפלסטינים, עיסא קראקע, אמר בתגובה ראשונית שהדיווח שקרי, אך אחד האסירים בכלא שקמה אישר בשיחה עם ynet את הידיעה, ואמר שהאסירים הקפיאו את שביתת הרעב עד יום שני, "כדי לבחון את מידת רצינות הנהלת הכלא בעקבות מילוי דרישותיהם העיקריות".

 

לטענתו, "הנהלת הכלא הודיעה שתאפשר לאסירים לפגוש פנים אל פנים את ילדיהם וכן הודיעה להם שלא תכלא אותם בבידוד". עוד הוא טוען שהנהלת הכלא קיבלה את דרישתם שלא להיבדק בעירום. האסיר סיפר שהנהלת הכלא סירבה לאשר את הסרת מחיצות הזכוכית וסירבה להתקין טלפון ציבורי, לשימושם. הדרישות יידונו שוב ביום שני.

 

לטענת האסיר, אם תכבד הנהלת הכלא את ההסכם תופסק לגמרי שביתת הרעב. מקורות פלסטינים אמרו ש"ההישג שרשמו האסירים בכלא שקמה יהווה פריצת דרך במגעים בין האסירים להנהלת השב"ס במקומות אחרים, ואולי הדבר מעיד על כך ששביתת הרעב הגיעה לשלביה הסופיים".

 

בשב"ס הכחישו את דברי האסיר מכל וכל, ואמרו שהאסירים הפסיקו את שביתתם מיוזמתם, והם שפנו להנהלת הכלא במטרה להפסיק את השביתה.

  

האסירים דרשו להפסיק להפשיט אותם

 

ביום ראשון לפני שבועיים פתחו 1,500 אסירים ביטחוניים בבתי סוהר ברחבי הארץ בשביתת רעב בדרישה לשורת הקלות. האסירים בכלא שקמה הצטרפו לשובתים ב-18 בחודש זה.

 

כוונת האסירים הייתה שהשביתה תתפשט לכל בתי הכלא, אך בפועל הדבר לא יצא לפועל והשבוע, בשיא השביתה, שבתו כ-3,000 אסירים.

עשרות אסירים שברו במהלך השבוע מרצונם את השביתה וביקשו לאכול. מי ששבר שביתה הועבר לאגף אחר בכלא. בין האסירים השובתים רעב היו גם כאלו שחשו ברע וביקשו ללכת למרפאה, שם קיבלו לבקשתם עירוי שלאחריו חזרו לתא להמשך השביתה.

 

האסירים הביטחוניים דרשו להפסיק סוגים שונים של ענישה - אישית וקולקטיבית. האסירים דרשו בין השאר להפסיק את מדיניות החיפושים הגופניים, שבמהלכם מפשיטים הסוהרים את האסירים. הם דרשו גם מתן טיפול רפואי הולם לאסירים, הפסקת עונש הבידוד.

 

עוד הם דרשו להפסיק את הפשיטות הליליות בתאים, להסדיר ביקור הורים ובני משפחה; לאפשר לאסירים ללמוד, לא רק באוניברסיטאות בישראל אלא גם באלה שברשות ובחו"ל; להכניס ספרים ובגדים לתאים; לאפשר החזקת אסירים קרובי משפחה באותו התא, להסיר את מחיצת הזכוכית באולמות הביקור, ולהחזיר את מחיצות הרשת.

 

השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, אמר ערב השביתה כי מבחינתו יכולים האסירים לשבות עד מוות, אך בשירות בתי הסוהר נערכו מבעוד מועד עם צוותים רפואיים מתוגברים, שביצעו עירויי נוזלים לאסירים שהתייבשו בעקבות השביתה.


פורסם לראשונה 27/08/2004 18:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
כלא שקמה
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: איי פי
אפשר לאכול. ערפאת
צילום: איי פי
צילום: רענן בן צור
שביתת האסירים
צילום: רענן בן צור
צילום: רענן בן צור
מפקד כלא הדרים
צילום: רענן בן צור
צילום: רויטרס
הפגנות תמיכה באסירים
צילום: רויטרס
מומלצים