שתף קטע נבחר

מזוז לשרון: היזהר מפשעי מלחמה

בישיבת הקבינט, אמר רה"מ: "אם הם מפגיזים אותנו, אנחנו צריכים להפגיז אותם". היועץ מזוז מתח ביקורת על האמירה והדגיש: "ירי מכוון על אזרחים יהיה פשע מלחמה". היום יציג רה"מ את לוחות הזמנים להתנתקות ובינתיים ה"מורדים" מפגינים שרירים: בכנס בתל-אביב הבהירו לו מאות משתתפים: "הרוב במפלגה יעצור אותך"

"ירי מכוון על אזרחים יהיה פשע מלחמה", כך אמר אמש (יום ב') היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בישיבת הקבינט בתגובה לדברי רה"מ: "אם הם (הפלסטינים) מפגיזים אותנו, אנחנו צריכים להפגיז אותם". 

 

ראש הממשלה השיב למזוז: "בכל המדינות בעולם כשהורגים אנשים זה פשע מלחמה, להרוג יהודים זה לא פשע מלחמה, אף אחד לא נזעק. להרוג יהודים מותר?". בסביבת רה"מ הבהירו: "רה"מ לא התכוון בשום צורה לירי נגד אזרחים. הכוונה היתה: צריך להיות גמול כאשר יורים עלינו, לגבות מחיר".  

 

הפטריוטיות של לבנת מזוייפת?

 

בישיבה הסוערת, ניסה שר הביטחון מופז להעביר החלטה שכל פינוי ההתנחלויות יהיה במקשה אחת. הצעתו עוררה ויכוח, ובעיקר את כעסה של השרה לבנת, שאמרה: "הצבעתי בעד הפינוי בלב כבד בהתחשב בפשרה שעשינו, לפיה ההתנתקות תהיה ב-4 שלבים ויערך דיון בכל הצבעה. קבינט לא יכול לשנות החלטת ממשלה. ההחלטה היתה על פינוי בשלבים, אם רוצים לשנות החלטת ממשלה צריך להביא אותה שוב לממשלה.

 

שרון התרגז ואמר ללבנת: "אני יכול לעשות אישורים בנפרד, ביום ראשון שני שלישי ורביעי. זאת פטריוטיות מזויפת". בסופו של דבר הוחלט שלא לקבל בשלב זה את ההחלטה בעניין פינוי ברצף.

 

שעות אחדות לאחר הישיבה התקשר שרון ללבנת והתנצל על הדברים שאמר. רה"מ הבהיר: "אני רוצה להביע צער על הדברים שנאמרו".   

 

שרון יציג את לו"ז ההתנתקות

 

על רקע המתיחות בליכוד, צפוי היום ראש הממשלה להציג בסיעת הליכוד את רצינות כוונותיו בנושא ההתנתקות באמצעות הצגת לוח זמנים למתן הפיצויים וההכנות הצבאיות. בסביבת ראש הממשלה הבהירו ל-ynet: "הוא מתכוון להביא את החקיקה לכנסת עד חודש אוקטובר, ואת תשלום המקדמות עד סוף חודש ספטמבר".

 

הוועדה, בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברמוביץ', שמגבשת את הקריטריונים ואת ההחלטה לגבי גובה הפיצויים צפויה לסיים את עבודתה בנושא בתוך פרק זמן של שבוע עד שבועיים.

 

עד אז, אמר ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא: "אין טעם לפנות אלינו בעניין פיצויים לפני שהממשלה מאשרת את מתן המקדמות". אנשי מינהלת ההתנתקות אומרים למתנחלים שמתקשרים בעניין פיצוי שישאירו את פרטיהם וייצרו עמם קשר בהמשך, משום שבשלב זה לא ניתן להבטיח דבר.

 

"שלא יצפצף עלינו"

 

ובינתיים, ה"מורדים" עושים שרירים. אמש התכנסו בגני התערוכה בתל-אביב כ-300 חברי ליכוד המתנגדים לתוכנית שרון. האירוע שנערך על-ידי מטה "הליכוד שלנו" בראשות השר עוזי לנדאו וחברי כנסת נוספים המתנגדים לתוכנית הפינוי, תוכנן לרגל ראש השנה, והוא כלל שירה בציבור והופעה של ותיקי התנועה, שבהצגה מרהיבה ומשעשעת שרו את "שתי גדות לירדן".

 

למרות שהמטרה הראשונית של הכנס לא היתה פוליטית, בנאומי הבכירים קשה היה להתעלם מהאווירה הפוליטית הסוערת בליכוד. במהלך הדברים שנשאו חברי הכנסת אף נשמעו הקריאות "שרון הביתה".

 

השר לנדאו אמר: "אני שומע שראש הממשלה מציג לוח זמנים למרות החלטות המוסדות בליכוד, ואנחנו שומעים גם על כוונות לעקוף את החלטות הוועידה האחרונה. עמדנו יפה באתגרי השנה החולפת, חרף המכבש, נעמוד יפה גם באתגרי השנה הבאה, למען ביטחונה של ישראל, למען הדמוקרטיה ולמען הליכוד, וכן למען כבודנו, שלא יצפצפו עלינו".

 

סגן השר, מיכאל רצון, אף היה חריף יותר ואמר בכנס: "שמעתי את רה"מ אומר בממשלה ששום דבר לא יעצור אותו ואני רוצה לומר לו: הרוב הוא שיעצור אותך, ובליכוד יש רוב נגד ההתנתקות".

 

רצון ביקש להביע גם את תמיכתו בחבריו השרים, שעומדים בימים אלו בפני ביקורת חריפה, על מינויים פוליטיים במשרדים ממשלתיים, ואמר: "דווקא בימים שמכפישים את חברינו השרים ואת הליכוד אני גאה להיות ליכודניק, ואני גאה להיות חלק מהחבורה הזו. דווקא בימים שבהם מציירים אותנו בצורה לא נאותה, אפשר לראות שלליכוד יש דגלים, אותם הוא מניף גבוה-גבוה".

 

דוד לוי משביע את החברים

 

כהרגלו בקבע, את ההופעה הטובה ביותר נתן כמובן ח"כ דוד לוי, כאשר בנאום נלהב כמעט והשביע את חבריו חברי הכנסת להצביע נגד תוכנית ההתנתקות.

 

לוי פנה אל חבריו ואמר: "אין מקום ל'קונצים'. אף אחד לא הסמיך שרים וחברי כנסת להגיע להבנות ולפשרות על דבר שהוכרע בתנועה. על זה אנחנו ניבחן. אם חברי הכנסת היושבים כאן מתחייבים כי יצביעו בהתאם להכרעת התנועה, לא תהיה התנתקות. זה המבחן. אני מכיר בחולשות של האנשים, וגם ראש הממשלה מכיר בהן, ולכן, גם אם יאיים שיילך לבחירות, אנחנו צריכים להצביע נגד".

 

או אז פנה לוי אל הקהל ואמר: "מי בעד שחברי הכנסת יצביעו בהתאם להכרעת תנועתם, שירים את ידו!". הקהל השיב והרים את ידו ברוב גדול, כולל חברי הכנסת שישבו ליד שולחן הכבוד, אולם לוי לא הסתפק בהשבעה המונית זו, ופנה שוב אל הקהל ואמר: "האם גם ביום של בחירות תצביעו עם הכרעת התנועה, הרימו ידיים". ואז שוב הרים הקהל ידיים.

 

לוי הוסיף: "עמדנו במבחן, והצלחנו בו. דבר חשוב מאוד הוכח: הוכח שצירי הוועידה הזו אינם בכיסו של אף אחד - לא בכיסו של ראש הממשלה, ולא בכיסם של שרי הממשלה. זהו מרכז המודע למהות, לחברות, ומה חובת החבר, ומהי דרכו של הליכוד. חרף הסקרים, חרף ההערכות, הוכיחו המתפקדים נאמנות לערכי הליכוד והם ניצחו".


פורסם לראשונה 30/08/2004 23:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. "חקיקה עד סוף אוקטובר"
צילום: איי פי
צילום: אחיה ראב"ד
מופז. פינוי? כמקשה אחת
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: סבסטיאן שיינר
לבנת. פטריוטיות מזוייפת?
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: תומריקו
לנדאו. "שלא יצפצו עלינו"
צילום: תומריקו
צילום: ערוץ הכנסת
לוי. משביע
צילום: ערוץ הכנסת
סגן השר רצון. "הרוב יעצור"
מומלצים