שתף קטע נבחר

16 הרוגים בפיגוע כפול במרכז באר שבע

הטרור חזר לרחובות הערים בישראל: שני פיצוצים עזים החרידו אחר הצהריים את באר שבע, לאחר שמחבלים מתאבדים עלו לשני אוטובוסים בו זמנית. 16 בני אדם נהרגו וכ-100 נפצעו. בהרוגים ילד בן 4 ועולים רבים. הערב: החל הליך זיהוי הגופות באבו כביר. בדיון הביטחוני נשקלת האפשרות להגביר את הלחץ בחברון, ממנה יצאו המחבלים לפיגוע

פיגוע התופת בבאר שבע: בלשכת שר הביטחון התקיים הערב (יום ג') דיון בדרכי התגובה לפיגוע. בין השאר, הועלתה הצעה להגביר את הלחץ על העיר חברון, ממנה יצאו המחבלים לבירת הנגב. 

 

16 בני אדם נהרגו וכ-100 נפצעו בפיגוע המשולב שאירע אחר הצהריים בשני אוטובוסים במרכז באר שבע. לא הרחק מבניין העירייה. משרד החינוך דיווח כי ילד בן ארבע נהרג בפיגוע ו-16 תלמידים נפצעו בפיגוע שאירע ביום האחרון לחופש הגדול.

 

במערכת הביטחון שוקלים מספר הצעות לפעולה בעקבות הפיגוע בבאר שבע. בישיבה הערב עלתה הצעה לקדם את בניית גדר ההפרדה בחלקה הדרומי על פי התוואי החדש. עוד הוחלט כי מעבר ארז ייסגר עד להודעה חדשה בעקבות סיכול פיגוע התאבדות במקום הבוקר.

 

במכון לרפואה משפטית באבו כביר החל הערב הליך זיהוי הגופות. במכון אומרים כי ההליך יימשך זמן רב. 16בני אדם נהרגו וכ-100 נפצעו בפיגוע משולב, שאירע במקביל אחר הצהריים בשני אוטובוסים במרכז העיר, לא הרחק מבניין העירייה. שני מחבלים מתאבדים עלו לאוטובוסים ופוצצו את חגורות הנפץ. 

 

 

הפיצוצים אירעו בסביבות השעה בסביבות השעה 14:45 לערך, באוטובוסים בקווים 7 ו-12 של חברת "מטרו דן" (חברת בת של דן) שהיו סמוך לבניין העירייה ברחוב רגר.

 

עשרות הפצועים, בהם 8 במצב קשה כ-20 בינוני והיתר במצב קל, פונו לבית החולים "סורוקה", השוכן בסמוך לזירת הפיגוע. כוחות גדולים של משטרה, כיבוי ומד"א נמצאים בזירת האירוע. 

צילום: שי שמואלי, כל הנגב

 

גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס קיבלה אחריות לפיגוע המשולב. בהודעת הארגון נאמר: הפיגוע הוא תגובה לחיסולם של מנהיגי התנועה, השייח אחמד יאסין וד"ר עבד אל עזיז ראנטיסי, וכן כהזדהות עם האסירים הפלסטינים השובתים רעב".

 

מקורות פלסטינים אמרו כי מבצעי הפיגוע הם אחמד קוואסמה, פיעל חמאס תושב ונסים סובחי ג'עברי. לדבריהם, הערב מכתרים כוחות צה"ל את בתיהם של קוואסמה וג'עברי.   

 

מייד לאחר הפיגוע קיים שר הביטחון התייעצויות בלשכתו. מופז מכנס הערב הערכת מצב מיוחדת בהשתתפות הרמטכ"ל וראשי מערכת הביטחון. ראש הממשלה צפוי להצטרף לישיבה.

 

ראש הממשלה כבר שוחח טלפונית עם שר הביטחון, ראש השב"כ והרמטכ"ל על דרכי הפעולה נגד הטרור, בעקבות הפיגוע הכפול. 

 

"היתה היסטריה"

 

מפקד מחוז הדרום, ניצב דודי כהן, אמר כי מתחקיר ראשוני של האירוע, פעולה שביצע נהג האוטובוס השני שהתפוצץ, הצילה חיי נוסעים רבים. "מתיחקור ראשוני של נהג האוטובוס שהתפוצץ שני, קו 12, עולה כי ברגע ששמע את הפיצוץ באוטובוס שהיה מאחוריו, הוא עצר מיד ופתח את דלתות האוטובוס. מספר נוסעים עוד הצליחו לרדת כשהמחבל השני הפעיל את המטען באוטובוס שלו".

 

רשף משנה אלי פרץ, קצין כיבוי, עמד ברכבו הפרטי בסמוך לאוטובוס ברגע שהוא התפוצץ, ואף נפגע כתוצאה מכך בידו. פרץ מספר ל-ynet: "האוטובוס התפוצץ, וחטפתי את אחד מרסיסי של המטען שפגעה בידי. האוטובוס, קו 7, שעמד לידי התפוצץ, אוטובוס קו 12 בדיוק עקף אותי ברגע הפיצוץ, ואז הוא נסע כמאה מטרים והתפוצץ גם הוא. היתה כאן היסטריה כללית, צעקות של אנשים לעזרה, ובקו 12 ברגע הפיצוץ, עפו אנשים מהאוטובוס החוצה, ובנוסף לכך, קפצו אנשים מהחלונות".

 


זירת הפיגועים

 

אירית לוי, המתגוררת בסמוך, סיפרה ל-ynet: "כשהגעתי לצומת אחרי ששמעתי את הפיצוצים, ראיתי שני אוטובוסים עולים בלהבות. ראיתי גופות מוטלות על הרצפה. היה ריח נורא באוויר. בתוך זמן קצר הגיעו אמבולנסים וחסמו את האזור".

 

שלומי אלמקייס, תושב באר שבע, הגיע לצומת ברגע התרחשות הפיגוע וסיפר ל-ynet: "אנשים זעקו לעזרה. לא ידעתי לאיפה להסתכל קודם ולאיזה אוטובוס לפנות לעזרה. כשראיתי אנשים שמנסים לקפוץ מהאוטובוס בו אירע הפיצוץ השני דרך החלונות, ניגשתי לעזור להם. תוך שניות כבר הגיעו למקום האמבולנסים וכוחות המשטרה".

 

המפכ"ל: הפיגועים - כי אין גדר

 

המשטרה סגרה את האזור כולו מייד לאחר הפיגוע. סריקות התבצעו בשטח אחר סייענים למחבל. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי (לשעבר מפקד מחוז הדרום), הורה להגביר את הפעילות בכל רחבי הארץ. לפיכך יוצבו מחסומים רבים יותר בשטח ויתוגבר מערך השוטרים שיפרסו באזורים של ריכוזי קהל.

 

קראדי אמר בזירת הפיגוע כי "ההערכה שלנו היתה שככל שתתקדם בניית הגדר באזור הצפון ובאזור המרכז תגדל המוטיבציה של המחבלים לחדור ולבצע פיגועים באזור הדרום". המפכ"ל אמר עוד: "הינחנו את הכוחות להגביר את ההיערכות. אך אין למשטרה התרעות ספציפיות".

 

השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, שהגיע לזירת הפיגועים, אמר: "מהיום, באר שבע גם היא תיכנס לרשימת הערים המאוימות. עד כה לא היה בבאר שבע מאבטח עם מגנומטר באוטובוסים, מאחר ומעולם לא היו כאן פיגועים מסוג זה, אך אני מניח שהממשלה תבחן מחדש את היערכות האבטחה בתחבורה הציבורית בבאר שבע, ותיערך בהתאם". השר התייחס לעובדה שאין גדר הפרדה באזור הדרום: "במקום שאין גדר יש טרור". 

 

מפקד מרחב דרום של מג"ב, ניצב משנה אבי שיריזלי, סיפר כי "כוחות מג"ב מבצעים סריקות אחר בדל של תיאור של אדם חשוד, שנראה נמלט מהזירה בצורה מחשידה. כמו כן, לוחמי מג"ב מבצעים בשעה זו מעצרים של כל השוהים הבלתי חוקיים הנמצאים בבאר שבע ועושים דרכם חזרה אל יישובי דרום הר חברון".

 

מפקד מחוז הדרום, ניצב דודי כהן, מסר כי לא היו התרעות ספציפיות על כוונה לבצע פיגוע בבאר שבע, למעט התרעות כלליות. בשעה זו מתבצעות סריקות באזור מרחב הנגב ובקו התפר.

 

מרחב דרום הר חברון, מכיוון היישובים חברון, דהריה, יאטה משמשים מרחב מעבר פרוץ עבור מחבלים, שכן אין שם גדר. גם בפיגועי העבר הגיעו המחבלים שביצעו פיגועים בבאר שבע דרך אזור פרוץ זה.

 

מוקד המידע של בית החולים סורוקה: טלפון 1255177. משרד הקליטה פתח קו חרום לעולים: 1255081010. עיריית באר שבע פתחה מוקד חירום במספרים: 1255070106 או 6463777 08. 

 

הפיגוע של היום מגיע בתום תקופה ארוכה של שקט יחסי בערי ישראל, וזאת למרות איומי החמאס לנקום על ההתנקשות בבכיריו, השייח אחמד יאסין ועבד אל-עזיז רנטיסי. הפיגוע הקשה האחרון בבאר שבע אירע לפני יותר משנתיים.


פורסם לראשונה 31/08/2004 14:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, אפרת וייס, מורן זליקוביץ' ואבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
הזיהוי באבו כביר
צילום: אבי כהן
צילום: איי פי
"הנהג הציל רבים"
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
זירת הפיגוע
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אחד האוטובוסים שפוצצו
צילום: איי פי
צילום: שי שמואלי, כל הנגב
"היתה היסטריה". מראות הפיגוע
צילום: שי שמואלי, כל הנגב
צילום: שי שמואלי, כל הנגב
פינוי הפצועים
צילום: שי שמואלי, כל הנגב
מומלצים