שתף קטע נבחר

השופט ברק: עבירה בלי סנקציה - סוף שלטון החוק

נשיא ביהמ"ש העליון ברמז עבה לנבחרי הציבור: "כל אחד מהם כפוף לשלטון החוק". שר המשפטים לא הסתפק ברמזים, והתייחס מפורשות להנגבי: "בואו לא נאמר שהכל החטא של השלטון הנוכחי. זה היה מנהג היסטורי, אבל החברה לא מוכנה לסבול זאת יותר"

"השלטון כפוף לחוק. אין איש או גוף שלטוני שהוא מעל לחוק. כל איש ציבור, בין בשלטון המרכזי ובין בשלטון המקומי, צריך להבין ולדעת כי החוק חל עליו כמו על כל אדם אחר".

 

כך אמר בצהריים (יום ה') נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, בטקס הענקת כתבי מינוי לתשעה שופטים שנערך במשכן הנשיא בירושלים, שבו נכח גם שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד.

 

ברק נשא נאום בפני השופטים החדשים, שדן במהותם של דמוקרטיה ושלטון החוק, ובדבריו עלתה ביקורת קשה על התנהגות השלטון בישראל, ביקורת שעלתה גם מדו"ח מבקר המדינה על המינויים הפוליטיים של השר צחי הנגבי:

"חשיבותו העיקרית של עיקרון שלטון החוק היא לעניין המדינה. המדינה צריכה לפעול בגדרי החוק, המדינה הוקמה על ידי החוק ואין לה קיום בלעדיו", אמר השופט ברק.

 

"המדינה צריכה להיות מדינת חוק, פועלת באמצעות האורגנים הממלכתיים. כל אחד מהאורגנים הממשלתיים כפוף לחוק. אין לרשות מבצעת כוחות אלא עד כמה שאלה הוענקו לה בחוק, במדינה בה שולט החוק, החוק הוא שיקבע דרכי התנהגותו של השלטון. החוק, ולא הסכם קואליציוני כזה או אחר".

 

"על הרשות המבצעת לפעול בגדרי החוקים שהקימו אותה ונפחו בה רוח חיים. בכך מתבטא ההבדל בין הפרט לשיתוף. לפרט מוענקת החירות אלא אם כן זו נשללה ממנו. לשלטון אין כוח, אלא אם הוענק לו כדין".

 

"לנקוט סנקציות נגד מפירי חוק"

 

ברק קרא לנקוט בסנקציות נגד גורמים המפירים את שלטון החוק: "שלטון החוק מחייב כי פעולה הנוגדת את שלטון החוק הפורמלי תגרור אחריה תוצאות שהן שליליות עבור הפועל. הפרת עקרון שלטון החוק שלא תגרור אחריה סנקציה, סופה - סופו של שלטון החוק. שלטון החוק מחייב השלטת חוק והטלת סנקציות על הפרתו".

 

הנשיא ברק רמז בנאומו על יחסו כלפי פעולות בלתי תקינות שעושה הממשלה בשם הביטחון: "כל איש שלטון חייב לכבד את החוק. חובה זו חלה בימי רגיעה, חובה זו תופסת גם בימי חירום. כוחה של חברה נגד אויביה מבוסס על הכרתה כי היא נלחמת עבור ערכים הראויים להגנה. שלטון החוק הוא אחד מערכים אלה".

 

"שיקולי ביטחון עשויים לעיתים להשפיע על קביעת תוכנו של החוק, אך משנקבע תוכן זה, מחייב שלטון החוק הפורמלי לקיים את החוק, בלא ששיקולי ביטחון יהוו צידוק להפרתו".

 

לפיד: מנהג היסטורי

 

שר המשפטים לפיד אמר שמינויים פוליטיים היו נהוגים במשך שנים: "אני לא חושב שהתופעות שלגביהן נחקר או ייחקר עכשיו השר לביטחון פנים הן תופעות חדשות, המעידות על התדרדרותה של החברה הישראלית".

 

"להיפך, מה שאנחנו רואים היום, שהחברה הישראלית והשלטון בישראל אינו מוכן יותר לסבול תופעות שפעם היו מקובלות. הדבר הזה התחיל עוד עם קום המדינה אז בואו לא נאמר שהכל החטא של השלטון הנוכחי. זה היה מנהג היסטורי, ואני לא אומר את זה לא להגנתו של צחי הנגבי ולא לרעתו. אני רק אומר - רבותי מה שאנחנו עכשיו עושים זה לשלוח איתות לכל פוליטיקאי ולכל עסקן, שדברים שאכן היו די מקובלים במדינת ישראל במשך עשרות שנים - לא נסבול אותם יותר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
חרד לשלטון החוק. ברק
צילום גלי תיבון
צילום: אבי כהן
רמזים עבים למעשי הנגבי
צילום: אבי כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. לא בא להגן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים