שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא חבל על הזמן

  איך מכינים שעון שמש

  רוני יעקובי, מהמוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה מלמד את הצופים איך עובד שעון שמש

   

  בניית שעון שמש – צריך לוח, במרכז מוט אנכי, שנתות בצורה אליפטית – צריך למדוד ולצייר בצורה מסוימת. השעון פועל על העקרון שהשמש מטילה את הצל בכל שעה במקום אחר, כי היא מתקדמת בשמיים, וכי השמש נמצאת בנקודה הגבוהה ביותר בשמיים ב-12:00 בצהריים, וזה מרכז השעון.

   

  קביעת השנתות – אפשר לסמן את שעת הצהריים במקום שלה, וזה יהיה מרכז השעון. ממנו והלאה מודדים פרק זמן, ומסמנים את השעה הבאה. לחלופין, אפשר
  להתחיל משעת הזריחה ולסמן כל שעה. אם זה לוח השנתות הוא אליפטי, המרווחים יהיו שווים, אם הוא עגול, אז לאו דווקא. אם אין שעון רגיל להיעזר בו, אז אפשר לסמן את שעת הצהריים לפי הצל הכי קצר ביום, ולקבוע יחידות זמן שרירותיות באמצעות שעון חול.

  12:00 בצהריים – זה לאו דווקא הצל הקצר היותר, זה בקירוב. זאת מכיוון שהשעה כאן נקבעת עפ"י איזור הזמן העולמי שלנו, ושעת הצהרים היא שעת הצהרים הממוצעת של כל האזור. עד לפני 150 שנה, היה לכל איזור שעון מקומי, והיו הפרשים בשעות.

  תלמי המצרי היה הראשון שבדק את היקף כדור הארץ, ע"י האנך בשעון שמש. הוא השווה את אורך הצל על מוט מאונך בשני מקומות מרוחקים, וכך גילה את רדיוס כדור הארץ – כמה מאות שנים לפני הספירה.

  המקור של בסיס 60 לחלוקת הזמן הוגדר על יד הבבלים. חילקו את היום ל-24 שעות ול-60 דקות בשעה.

   

  שעון שמש במאדים - יש שעון שמש גם על החללית שנסעה למאדים. ההפרש ביחס ליממה של מאדים הוא לא גדול – רק 37 דקות. בפינה בנינו גם שעון שמש של מאדים, ודיברנו על ההבדלים ביניהם. משתמשים בשעון השמש כדי לכייל את זמני החללית, שעובדת לפי שעון מאדים. המדענים בחדרי הבקרה של החלליות- לא יודעים את השעה בארץ, עובדים לפי "סול", שאלה ימי מאדים. לכן מכוונים את השעונים לפי השמש – השיטה הכי עתיקה שיש.

   

  שעון חול - מיכל, בו זמן טפטוף החול הוא קבוע. באוניות, היה צריך להיות איש צוות שתפקידו היה לפקח על שעון החול ולהפוך אותו כשצריך. השתמשו בשעון חול כדי לקבוע את קו האורך בו נמצאים, אותו ניתן למדוד רק לפי הזמן שעבר מאז היציאה לדרך.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  בונים ביחד את השעון העתיק בעולם
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  חייבים לדייק במרכז המעגל
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  ישנם סגנונות שונים של שעוני שמש
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  מומלצים