שתף קטע נבחר

iTunes בישראל: רק ב-2005

ה"סניף" הישראלי המקוון של חנות ההורדות המצליחה צפוי להיפתח רק בשנה הבאה ולכלול שירים ישראליים ולועזים

iTunes, חנות המוזיקה המקוונת של אפל, תושק בישראל רק במהלך 2005 ולא השנה, כפי שתוכנן במקור. בחודש אפריל דיווחנו כאן לראשונה על כוונת יצרנית מחשבי המקינטוש לפתוח גם בישראל סניף של חנות ההורדות המצליחה. ישראל נכללה במקור בתוכנית ההשקה של חנויות iTunes באירופה, כאשר מועד העלייה לרשת נקבע לחודש אוגוסט.

 

עם זאת, בעקבות פגישות שניהל יצחק רדשקוביץ, מנכ"ל ידע, נציגת אפל בישראל, עם בכירים באפל בשבוע שעבר באירופה, התברר כי השקת iTunes בארץ נדחתה לשנה הבאה. "על פי התוכנית, iTunes תפעל בכל אירופה המערבית עד סוף נובמבר, 2004, כאשר האתר הישראלי יעלה כחלק מתוכנית ההשקה של הגוש המזרח אירופי ומדינות המזרח התיכון.

 

הבעיה היחידה: זכויות ההפצה

 

בישראל פועלות כיום שתי חנויות מוזיקה מקוונות, Songs.co.il , השייכת לחברת NMC וכוללת שירים להורדה בתשלום מהרפטואר המוזיקלי של NMC בלבד, ו-iMusic.co.il, השייכת לניצן זעירא, בעלי נענע דיסק, ומציעה שירים של לייבלים קטנים ועצמאיים. בניגוד לאתרים אלה, iTunes הישראלי צפוי לכלול שירים ישראלים ולועזיים להורדה בתשלום.

 

"הבעיה היחידה שמונעת פתיחה של חנות iTunes ישראלית נוגעת לעניין זכויות ההפצה על פי איזורים", אומר ל- ynet רדשקוביץ, "הרי אין קושי לחבר עוד כמה מיליוני גולשים לאתר אינטרנט. בעיית הזכויות מורכבת יותר מכפי שנדמה אך באפל צופים כי המשא ומתן שהם מנהלים מול המייג'ורים, חברות המוזיקה הגדולות, יסתיים עד השנה הבאה".

 

iTunes פעילה בארה"ב מזה כשנה וחצי, ויש לה חלק גדול בהגדלת מכירות ה-iPod, נגן ה-MP3 הנייד של אפל. למעלה מ-807 אלף יחידות נמכרו בין ינואר למרץ 2004, גידול של פי תשעה לעומת התקופה הקודמת ב-2003. מדובר בכמות הגדולה מתוך סך כל המחשבים שמכרה החברה השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים