שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בניה אקולוגית

  בית שכולו ידידותי לסביבה

  מתוך תכנית 151 - סוכות, בתוך הבית:

   

  אני מזמין אתכם לצפות איתנו בכתבה שצילמנו בתערוכה לטכנולוגיות סביבתיות, שהתקיימה לא מזמן בגני התערוכה בתל-אביב. הציגו שם "בית אקולוגי מהעתיד": בית שמשתמש במיטב הטכנולוגיות – כדי להעניק לנו מגורים חסכוניים יותר, חכמים יותר ונעימים יותר לנו ולסביבה.

   

  מה במבנה הבית שהופך אותו לידידותי לסביבה?

   

  חזית

  חזית הבית פונה דרומה- השמש נמצאת במהלך רוב שעות היום בדרום, לכן, בניית החזית בכיוון דרום מאפשרת כניסה של אור וחום בחורף אל הבית.

  בחזית הבית יש שני אמצעים לקליטת אור השמש בחורף וסינונו קרינת השמש הישירה בקיץ- המערכת הראשונה היא פרגולה ממונעת שניתן לכוון אותה כך שהיא תצל ותמנע את חדירת אור השמש בקיץ, ולהפך בחורף. האמצעי השני הוא עץ נשיר- במהלך הקיץ העץ מצל על הבית ואילו בחורף כשהוא משיר את עליו, הוא מאפשר את מעבר אור השמש.

   

  גג

  הגג של המבנה מכוסה בצמחייה שמוסיפה לבידוד הגג באופן ניכר.

   

  זרימת רוח

  בחזית המערבית והמזרחית יש תריס חשמלי ממונע שמאפשר לווסת את האור (בעיקרון קרינה מהכיוונים האלו היא פחות רצויה, אך מעבר הרוח ביניהם רצוי). התריס המתכוונן מאפשר מעבר רוח.

  בכדי להגביר את זרימת הרוח דרך המבנה, הותקנו שני מאווררי תקרה ועצים. הקירות הובלטו באופן מכוון כדי להכווין את הרוחות ממערב ומצפון לתוך המבנה עצמו.

   

  רצפה

  הרצפה עשויה אדמה עם חומר שמקשיח אותה וכך נחסך שימוש בבטון.

  השטיחים הם של חברה שממחזרת שטיחים ישנים ומייצרת שטיחים מניילון שניתן למיחזור.

   

  תקרה

  אריחי התקרה האקוסטית עשויים 70% מזכוכית ממוחזרת. החברה שמייצרת את האריחים האלו ממחזרת תקרות אקוסטיות.

   

  באלו חומרים השתמשתם?

  לחומרי הגלם יש חשיבות רבה באדריכלות "ירוקה". החומרים מהם בנוי בית אקולוגי צריכים להיות ידידותיים לסביבה ולמשתמש. בנוסף נלקח בחשבון ההשקעה האנרגטית הנדרשת ליצורם.

  הצבעים והטייחים הם על בסיס מים נטולי חומרים כימיים. השימוש בעצים שעוברים טיפול בחומרים כימיים צומצם. בנוסף, העצים אינם טרופיים אלא עצים שנועדו לגידול חקלאי, משמע לא עצים מיערות גשם שהולכים ונעלמים. כן צומצם באופן ניכר השימוש בחומר הרעיל מאוד פי.וי.סי.

   

  כיצד מפיקים חשמל בבית?

  החשמל בבית מופק ע"י תאים פוטו-וולטאים (תאים שקולטים את אור השמש וממירים אותה לאנרגיית חשמל). התאים הפוטוולטאים מחוברים ישירות אל רשת החשמל וכך נחסך השימוש במצברים. החיבור לרשת החשמל הארצית מאפשר מצב ייחודי של החזרת חשמל לרשת החשמל העירונית.

   

  כיצד מנוהל משק המים בבית?

  מערכת המים והביוב בבית האקולוגי מהוות מערכת כמעט סגורה: ישנו מיכל מים על הגג ומיכל מים בתוך הקרקע. המים האפורים (כיור מקלחת וכו' שאינם דורשים טיהור מיוחד), עוברים טיהור באמצעות מסנן במיכל התת קרקעי וממוחזרים להשקיית הגינה. מי הביוב עוברים למערכת טיהור באמצעות צמחי מים. צמחי המים מטהרים 98% מהחומרים והופכים את המים לראויים להשקייה.

   

  מה מיוחד ברהיטים ובמכשירי החשמל בבית?

  גם חלק מתכולת הבית היא "ירוקה". ישנו תנור סולארי- תנור המשתמש ישירות בחום השמש לבישול. בנוסף ישנו מתפיל מים סולרי. גם הריהוט בבית עשוי עץ שנמשה מן הים.

   

  למה לגור בבית אקולוגי?

  בעשורים הבאים צפויה האוכלוסייה המתגוררת בערים להוות 50 אחוזים מאוכלוסיית העולם. בארץ למשל 90 אחוזים מהתושבים חיים בישובים עירוניים. הבניה האינטנסיבית ותנאי המגורים דורשים מחצית ממשאבי האנרגיה הפוסילית (דלק) בעולם. הצריכה האינטנסיבית הזו נובעת מכך שהתכנון והשימוש במשאבים בעולם הוא לקוי. בתים אקולוגיים המתוכננים כדי לחסוך באנרגיה עשויים לשפר באופן משמעותי את מצב הסביבה המדרדר על פני כדור הארץ.

   

  כמה זה עולה?

  ההשקעה הראשונית בבית אקולוגי עשויה להיות גבוה מההשקעה בבית רגיל, כך נוצר הרושם שאורח חיים אקולוגי הוא יקר. אבל, בטווח הארוך החסכון באנרגיה מחזיר את ההשקעה.

  קשה לתמחר עלות של בית אקולוגי, ככל שמשתמשים יותר בטכנולוגיה מתוחכמת עלותו הראשונית של הבית תהיה גדולה יותר

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  בית ידידותי לסביבה
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  ידידותי וחסכוני במים
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  ידידותי וחסכוני בחשמל
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  טוב לטבע וטוב לדיירים
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  מומלצים