שתף קטע נבחר

בקרוב: בדיקת דם לילד תחזה מחלות לב בבגרות

חוקרים מצאו קשר בין פגיעה בכלי דם קטנים אצל ילדים, לבין סיכון מוגבר ללקות במחלות לב וכלי דם בגיל המבוגר. בעתיד, כך סבורים החוקרים, ניתן יהיה לאתר בשלב מוקדם ילדים המצויים בסיכון למחלות

שינויים בכלי דם קטנים בגופם של ילדים, עשויים לחזות מחלות לב מאוחר יותר בחיים, כך עולה ממחקר חדש שערכו חוקרי אוניברסיטת דאנדי הבריטית. החוקרים סבורים כי איתור השינויים כבר בגיל הילדות, עשוי למנוע מחלות לב קטלניות בגיל המבוגר. על הממצאים סיפרו החוקרים בפסטיבל המדע שנערך השבוע בבריטניה.

 

במחקר קודם הראו חוקרים כי בכחמישית מהמבוגרים חולי לב, אותרו שינויים בכלי הדם בגוף, שאותתו על נזק. המדובר בפגיעה בשכבה הפנימית של כלי הדם, היא האנדותל. פגיעה כזו, תורמת להיצרות כלי דם, והיווצרות קרישי דם העלולים לחסום אספקת חמצן ללב ולמוח, ומכאן להביא להתקף לב או שבץ מוחי.

 

במחקר הנוכחי, נבדקה זרימת הדם בכלי הדם של ילדים שנחקרו, באמצעות מיכשור לייזר. החוקרים מצאו קשר בין שכבת אנדותל פגומה, לבין רמות גבוהות של סוכר או שומנים בדם, שניהם תורמים עיקריים למחלות לב וכלי דם. החוקרים עוד ציינו, כי אף אחד מהילדים לא הוגדר כחולה סוכרת, או עם בעיות לבביות ידועות.

 

לדברי החוקרים, איתור פגיעה בכלי דם בילדים, מסמלת את תחילתו של תהליך היווצרות חסימות בכלי הדם (אתרוסקלרוזיס), שסופו מחלות לב וכלי דם קטלניות. בעתיד, כך הם מקווים, ניתן יהיה לבדוק באופן שגרתי את תפקוד כלי הדם בילדים, וכך לחזות מראש את אלה המצויים בסיכון מוגבר ללקות במחלות כלי דם בגיל המבוגר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איור: דני גרשוני
שינויים בכלי הדם. מגלים בעיות לב
איור: דני גרשוני
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים