שתף קטע נבחר

קרי משיב מלחמה: בוש התחמק מוייטנאם

בעוד ארה"ב מונה 1,000 הרוגים בעיראק מוצפים ערוצי התקשורת השונים דווקא במלחמת וייטנאם. כתבות תחקירים ותשדירי בחירות מאשימים את הנשיא בוש בהתחמקות מהמלחמה. פוליטיקאי בכיר הודה: "סייעתי לבוש להצטרף למשמר הלאומי, שלא שירת בוייטנאם". חבר לשירות טען: "מעולם לא ראיתי את בוש במילואים"

בעוד ארה"ב שקועה עד צוואר בביצה העיראקית ומונה שם אלף הרוגים, אלפי פצועים והפסד של מאות מיליארדים, ממשיכה מערכת הבחירות לנשיאות לעסוק דווקא במלחמת וייטנאם. ליתר דיוק, מערכת הבחירות עוסקת בתפקידם של שני המועמדים לנשיאות במלחמה, שאירעה לפני 35 שנה.

 

את ערוצי הטלוויזיה השונים ואת העיתונות שוטפים בימים האחרונים עשרות ראיונות ומאות תשדירי בחירות המאשימים את הנשיא, ג'ורג' בוש, בהתחמקות מהשתתפות במלחמה. בוש, כך טוענים הדמוקרטים, נמנע למעשה מיציאה לוייטנאם על ידי הצטרפות למשמר הלאומי. הדמוקרטים מגדילים וטוענים כי בוש התחמק מאוחר יותר אפילו משירות מילואים במשמר הלאומי עצמו.

 

מהצד הרפובליקני, כזכור, הושמעו לפני מספר שבועות האשמות לפיהן עיטורי הגבורה הצבאיים בהם מתפאר המועמד הדמוקרטי, ג'ון קרי, ניתנו לו שלא בצדק וללא סיבה ראויה. עיטוריו של קרי במלחמת וייטנאם היו אחד מנכסיו העיקריים בקמפיין אולם חיילים ותיקים שסיפרו על שירותם עימו טענו בספר הקרוי "אינו ראוי לפיקוד" כי מעשיו של קרי, לא רק שלא היו מעשי גבורה, אלא אף גבלו במקרים מסויימים בפשעי מלחמה. 

 

הטענות הרפובליקניות נדונו בהרחבה בתקשורת ועלו לקרי בצניחה קריטית בסקרים. השבוע הוביל בוש על קרי בשבעה אחוזים אולם בשני סקרים אחרים ביום שבת פתח בוש פער דו-ספרתי והוביל ב-11%.

 

"כך סייעתי לבוש לחמוק מהמלחמה"

 

בראיון ל "60 דקות" של רשת CBS סיפר הלילה, מי ששימש במהלך המלחמה כיו"ר בית הנבחרים וסגן מושל טקסס מטעם הדמוקרטים, בן ברנס, כיצד סייע לבוש ולאחרים להצטרף למשמר הלאומי ובכך להתחמק מיציאה למלחמה.

 

לפי ברנס, חבר משותף שלו ושל בוש האב, אביו של הנשיא ששימש אז כציר בבית הנבחרים, הגיע ללשכתו עם בקשה של להכניס את בנו ג'ורג' למשמר הלאומי.

 

ברנס היכה על חטא בעקבות הסיוע שהעניק לבוש: "חשבתי על זה המון כשביקרתי באתר הזיכרון לחללי מלחמת וייטנאם ואני ממשיך לחשוב על זה מדי יום".

 

ברנס הוסיף ואמר בראיון כי לא היתה לו שום זכות לנצל את הכוח שהיה לו אז "כדי לבחור מי יצא לוייטנאם ומי לא. כך קבעתי בעצם מי ידון למוות ומי יחיה. הכנסתי חברים ותומכים למשמר הלאומי. היום אני מאוד מצטער על מה שעשיתי".

 

חבר לבסיס: מעולם לא ראיתי אותו

 

במקביל לראיון של רשת CBS התפרסם היום תחקיר שערך ה"בוסטון גלוב" בו נטען כי בוש לא הוענש למרות שלא התייצב כנדרש לאימונים במהלך שירותו. מדובר בטענות ישנות אולם הגלוב טוען שהצליח לאשש אותן באמצעות מסמכים חדשים.

 

מבדיקת המסמכים שערך הגלוב התברר כי באמצע שנת 1973, כשהתחיל בוש ללמוד באוניברסיטת ייל בקמברידג', התנתק הנשיא מיחידתו בטקסס אך לא חבר כנדרש ליחידה במסצ'וסטס. עוד התברר כי בוש נעדר לתקופות ממושכות משירות המילואים שלו בשנתיים האחרונות של שירותו במשמר הלאומי וכי למרות ההיעדרויות הממושכות ב-72' וב-73' השתחרר לבסוף מבלי שהוטלה עליו כל סנקציה.

 

גם ה"ניו-יורק טיימס הצטרף למתקפה נגד שירותו של בוש. בראיון עם רוברט מינץ, ששירת במשמר הלאומי באלבמה, טען מינץ כי אינו זוכר כלל את בוש מופיע שם לשירות. "אני לא זוכר שראיתי אותו אי פעם", אמר מינץ.

 

הדמוקרטים עטו על הממצאים הללו כמוצאי שלל רב. אחד מבכירי המפלגה הדמוקרטית, טרי מק'וליף, תקף את בוש ואמר כי המסמכים החדשים מוכיחים שהנשיא המכהן "לא מילא את חובתו הצבאית ולא השלים אותה בכבוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש ואביו. התחמק משירות?
צילום: איי פי
צילום: איי פי
בוש כטייס במשמר הלאומי
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קרי. פושע מלחמה?
צילום: איי פי
מומלצים