שתף קטע נבחר

דניאל קרן

לגעת באינסוף

הסרט "לגעת באינסוף", שעוד מעט יציג גם בבתי-הקולנוע בארץ, הוקרן במקור במסגרת פסטיבל הקולנוע בירושלים. הסרט מבוסס על סיפורם האמיתי של שני מטפסי הרים אנגלים, שיצאו למסע טיפוס בדרום אמריקה. בעיצומו של המסע, בתנאי דרך קשים, שובר אחד מהמטפסים את רגלו. בשלב מסוים נאלץ המטפס הבריא להקריב, כך הוא חושב, את חברו הפצוע, כדי לשרוד בעצמו. הסרט משחזר באופן מדויק-ככל-האפשר את המסע הבלתי אפשרי הזה, עד לסופו הלא-ייאמן.

רצינו לדבר על הסרט הזה ועל מצבי חירום במסעות בטבע עם דניאל קרן, מטפס הרים ותיק וכתב המגזין "מסע אחר".

 

קרן מטפס מזה 14 שנים. הוא טיפס על המון בלאן (הפסגה הגבוהה באירופה), על הקלימנג'ארו שבאפריקה, האנדים בדרום אמריקה, בהימלאיה, באלסקה, בגרינלנד ובשלל מקומות נוספים.

במהלך מסעותיו נתקל קרן לא אחת במצבי חירום קיצוניים שהייתה בהם סכנה לחייו:

במסעו האחרון לגרינלנד הוא טיפס על כיפת הקרח של גרינלנד. בשלב מסוים החלה סופה והאוהל של צוות המטפסים נקרע ונשבר. הלילה החל לרדת ונותר חלון זמן קצר עד שיגיע שלב שבו חשיפתם לרוח תהווה סכנה לחייהם. המטפסים חפרו בור באדמה כדי לתפוס בו מחסה ובילו את הלילה יחד בבור קטן שהגן עליהם מקיפאון. מצב דומה קרה למטפסים אחרים שהיו שנתיים לפניהם על ההר. גם הם ניסו לחפור בור אך הרוח העיפה שלג אל תוך הבור שלהם. לבסוף הם הזמינו חילוץ ועד שהמסוק הגיע לחלצם שניים מבין שלושת המטפסים קפאו למוות.

קרן טיפס על הר השישפנגמה שבהימליה. זהו הר שגובהו 8000 מ' הנמצא באזור האוורסט. הוא התחיל את הטיפוס יחד עם 7 חברים, אחד נהרג, אחר נפצע והיתר פרשו. בירידה מההר הם נקלעו לסופה ומכת רוח שפגעה בהם העיפה אותם מטה. הוא ומטפס שהיה עמו התגלגלו מטה. השניים היו קשורים בחבלי אבטחה ומשכו אחד את השני, בשלב מסוים הצליח קרן לאחוז ולחבק את חברו והם הצליחו להיעצר.

במצבי חירום חשוב לשמור על קור רוח ולנתח את המצב בצורה הכי קרה שאפשר ובאופן שכלתני. בטיפוס הרים ישנם מצבי חירום רבים היות ונתקלים בהמון גורמים שאינם צפויים. רוב תאונות הטיפוס קורות דווקא באזורים הפחות מאתגרים לטיפוס שאליהם מגיעים מטפסים לא מנוסים שלעיתים אף לא נוקטים בכל אמצעי הבטיחות.

 

פסגות הרים נחשבו מאז ומתמיד מקומות קדושים שבהם מתקרב האדם אל האלים. גם היום מהוות הפסגות מוקדי השראה וחוויה חזקה ואנשים רבים נמשכים אליהן. חווית הטיפוס מאתגרת ועוצמתית וכדי להגיע לפסגות אין ברירה אלא להסתכן.

 

דניאל קרן, מטפס הרים וכתב המגזין מסע אחר, התארח בתכנית מספר 146.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
דניאל קרן
באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
לטפס על הפסגות הגבוהות בעולם
באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
זה כמו לגעת באינסוף
באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
מומלצים