שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נתניהו הורה על ביצוע שינויים בפרויקט להב"ה

  זאת, לאחר שהפרויקט לצמצום הפער הדיגיטלי הפך לתוכנית תעסוקה לחברי מרכז הליכוד, חלקם לא ממש בקיאים במחשבים. משרד האוצר: עובדים פוטרו, השכר ירד, מרכזים חדשים לא יוקמו עד להודעה חדשה

  שר האוצר, בנימין נתניהו, הורה על ביצוע שינויים מבניים בפרויקט המיחשוב להבה לצמצום הפער הדיגיטלי. ההנחיות החדשות הועברו על ידי נתניהו לחשב הכללי וסגניו עוד בחודש שעבר, בעקבות פרסום דו"ח הביקורת של מבקר הפנים במשרד האוצר, אך פורסמו רק כעת.

   

  פרויקט להבה לצמצום הפער הדיגיטלי הוקם בשנת 2001 בהחלטת שר האוצר דאז, סילבן שלום, במטרה להקנות חינוך דיגיטלי לכל הילדים ולמבוגרים בעלי הכנסות נמוכות, על מנת לצמצם את הפער ביניהם לבין אוכלוסיות עשירות יותר וממוחשבות. זאת, מתוך הנחה כי צמצום הפער הדיגיטלי הוא המפתח לצמצום הפער החברתי בדורות הבאים.

   

  במסגרת הפרויקט, בין השנים 2002 ל-2004 הוקמו 15 מרכזי הדרכה קהילתיים (היעד המקורי היה 50) עם עמדות מחשב המקושרות לאינטרנט בשכונות ויישובים בהם מתגוררת אוכלוסייה הסובלת מפערים חברתיים בכלל ומפער דיגיטלי בפרט. הפרויקט תוקצב בסכום של 25 מיליון ש"ח ב-2002, וסכום של 43 מיליון ש"ח ב-2003 וכמו כן ב-2004.

   

  ביקורת על הביצוע

   

  למרות הכוונות הטובות, דרך ביצוע הפרויקט ומינויים שבוצעו במסגרתו העלו ביקורת רבה שהוטחה בשנים האחרונות ב"להב"ה" מצד פעילים לצמצום הפער הדיגיטלי, הטענות לבזבוז משאבים, כאשר בחלק מהיישובים הוקמו מרכזי להב"ה על אף שבמקום כבר פעלו מרכזי הדרכה של גופים כמו משרד החינוך או עמותת תפו"ח. הטענה העיקרית הייתה כי היריבות האישית בין סילבן שלום, בעת שתיפקד כשר האוצר, לבין שרת החינוך, לימור לבנת, הם הסיבה לכפילות המאמצים. אולם הבעיות לא הסתיימו גם בעקבות מעבר שלום למשרד החוץ בפברואר, 2003, ומינוי בנימין נתניהו לתפקיד שר האוצר.

   

  "בשטח נוצר מצב בעייתי", אמר לאחרונה ל-ynet רוני דיין, ראש אגף יישומי המחשב במשרד החינוך, "בערים מסוימות כמו רמלה, פועלים במקביל ארבעה גופים שונים בנושא הפער הדיגיטלי ונגרם בזבוז של משאבים. במסגרת פרויקט להב"ה נרכשים מחשבים וציוד היקפי חדש, ונשכרים מבנים לצורך פתיחת המרכזים, בעוד בתי הספר עומדים ריקים בשעות לאחר הלימודים. בבתי הספר יש מעבדות מחשבים, אפשר לגייס סטודנטים שיוכשרו כמדריכים במקום, ולצמצם את הפער הדיגיטלי מבלי להקים מרכזים בומבסטיים".

   

  פרויקט תעסוקה לחברי המרכז

   

  מוקדם יותר השבוע גילה העיתונאי יואב יצחק באתר nfc.co.il, כי להב"ה הפך בפועל מפרויקט לצמצום הפער הדיגיטלי לפרויקט תעסוקה לחברי מרכז הליכוד ומקורביהם. על פי הדיווח, במסגרת הפרויקט הועסקו בשנתיים האחרונות כ-80 איש (בעלות שכר של כ-11 אלף ש"ח לחודש לעובד) ו-20 אנשי מנהלה - חלקם חברי מרכז ובני משפחות של פעילי ליכוד, בהם כאלה שלא גילו בקיאות יתר בתפעול מחשבים, מציין יצחק.

   

  בעקבות מינוי נתניהו לתפקיד שר האוצר, הוא מינה את נחמיה שניידר, חבר מרכז הליכוד ואיש יש"ע, לנציג ואיש הקשר שלו לפרויקט. שניידר, שדאג למינויים, ישב בלשכת נתניהו.

   

  בעקבות הביקורת, המבקר הפנימי של משרד האוצר, רו"ח דני גבאי, וסגנו אמיר רפאלי, כתבו דו"ח נוקב בנושא להב"ה, ובעקבות הדו"ח החמור, שהצביע על בזבוזים ושיקולים תמוהים, מונה המבקר של החשב הכללי, איתן קשמון, ליישום הביקורת. המידע הגיע גם למשרד מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, שהחל לבדוק את הנושא.

   

  בעקבות הגשת הדו"ח הבעייתי לשר האוצר, ועל רקע האווירה הציבורית הקשה ביחס למינויים הפוליטיים האחרונים במשרד השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, החליט נתניהו לפטר 13 אנשים מתוך 20 חברי מנהלת להב"ה ופעילים נוספים. שכרו של ראש מנהלת להב"ה, אלי גוז, קוצץ בסכום כולל של כ-10,000 שקל לחודש והרכב הצמוד נלקח ממנו. גם חבר המרכז נחמיה שניידר פוטר, על פי יצחק.

   

  השינויים בפרויקט

   

  על פי הודעת דובר משרד האוצר, ב-23.8 הוציא החשב הכללי מסמך הנחיות ליישום שינויים בפרויקט להב"ה, בהם:

   

  • מנהלת הפרויקט תוכפף לאלתר לחשב הכללי.

   

   

  • מבנה הגוף המנהל יותאם לזה המקובל בפרויקטי מחשוב מקבילים באגף החשב הכללי.

   

   

  • המנהלה תועבר מת"א לירושלים תוך כדי חסכון מהותי בעלויות.

   

   

  • 13 עובדי הפרויקט, רובם הועסקו במנהלה, יפוטרו.

   

   

  • תופסק לאלתר העסקת יועצים בשכר גבוה ויותאמו רמות השכר של העובדים הנותרים לאלה הנהוגות בשירות המדינה בתחום המיכון.

   

   

  • פרויקט להב"ה יקבל את השירותים הטכנולוגיים, הלוגיסטיים ותכני "ממשל זמין" מאגף מערכות מידע בחשב הכללי.

   

   

  • יוקפא בינתיים פיתוח מרכזי תקשוב חדשים עד לאישור של תוכניות העבודה לשנים הבאות.

   

  "משרד האוצר על אגפיו השונים מצוי בעיצומו של תהליך יישום ההנחיות לעיל, כאשר רובן כבר בוצעו, כגון: פטורי עובדי הגוף המנהל, שינוי מבנה הגוף המנהל והתאמת רמות השכר למקובל בשירות המדינה", נמסר מהמשרד, "שר האוצר כבר קיים מספר ישירות לגבי המשך קיומו של הפרויקט ובשבוע הבא צפויה פגישה נוספת שבה עתידה להתקבל החלטה לגבי דרך הפעלתו המתוקנת והחוקית של הפרויקט". ההחלטה החשובה ביותר עדיין לא התקבלה: איחוד כל הכוחות הפועלים למען צמצום דיגיטלי בישראל והאוכלוסיות החלשות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תומריקו
  נתניהו. מינה את מקורבו לאחראי על הפרויקט
  צילום: תומריקו
  מומלצים