שתף קטע נבחר

המתנחלים חוזרים לכיכר ציון: "שרון משחק באש"

אוטובוסים מכל רחבי הארץ יזרמו הערב לכיכר הירושלמית, כדי לזעוק נגד ההתנתקות. העילה: דיון מכריע בקבינט בסוגיית הפיצוי. מארגני העצרת מבטיחים שזו רק ההתחלה: "נפעל בלי רישיון כמו בימי אוסלו, התנהלות אחראית רק פוגעת במאבק". מול דיבורים על מלחמת אחים, בשמאל דורשים מההנהגה ביש"ע להתנער מגילויי ההסתה: "המראות מ-95' עלולים לחזור"

ראש הממשלה, אריאל שרון, הינחה הבוקר (יום א') את שרי הביטחון והביטחון פנים לנקוט בצעדים הדרושים נגד הגורמים המסיתים בימין הקיצוני. 

 

בישיבת הממשלה, הביע שרון ביקורת חריפה על האיומים שהשמיעו חלק מהמתנחלים על אנשי מערכת הביטחון. רה"מ אמר: "אני רואה בחומרה רבה את האיומים שנשמעים על אנשי מערכת הביטחון. יש להשאיר את הצבא מחוץ למשחק המכוער הזה. ישנו מסע הסתה חמור. קריאת שמכוונות למלחמת אחים".

 

שרון ביקש גם משרי הממשלה שלא השמיעו את קולם עד כה לגנות את התופעה.

 

הערב: הפגנת הימין בירושלים

 

יומיים לפני דיון מכריע בקבינט, המתנחלים יעלו הערב (יום א') לכיכר ציון בירושלים, להפגנה המונית תחת הכותרת: "ההתנתקות קורעת את העם". המארגנים מצפים לרבבות משתתפים, שינהרו לכיכר באוטובוסים משומרון, יהודה וגוש-קטיף, אך גם מתוך הקו הירוק.

 

המקום בו תתקיים ההפגנה - כיכר ציון, שלא ראתה בעת האחרונה הפגנות המוניות רבות - נבחר לא בכדי. "זהו מקום שמזוהה עם זעם, ולא עם רוגע כמו כיכר רבין", הסביר גורם בקרב המתנחלים. בהפגנה לא מתוכננים נאומים של חברי-כנסת ופוליטיקאים, זאת מתוך כוונה "לחזור אל העם ואל הציבור, להמחיש את ההתנגדות העממית לתוכנית ולהגביר את הדרישה למשאל עם או בחירות".

  

מי שכן ינאם בעצרת הן אם ובת מההתנחלות כדים שבצפון השומרון, המועמדת לפינוי. לצידן ישאו דברים ראשי המתיישבים, רבנים, נציגים מגוש-קטיף וטייס במילואים בדרגת אלוף-משנה, שהתגייס למאבק. בנוסף, יוקרא נאום באנגלית, בניסיון לקשור בין אירועי ה-11 בספטמבר לטרור בישראל. לאחר השעה תשע בערב תצא תהלוכת לפידים מכיכר ציון ועד לבית ראש הממשלה.

 

לקראת העצרת אמר ל-ynet בכיר במועצת יש"ע: "זו הפעם האחרונה בה אנו טורחים להשיג רישיון לקיום ההפגנה. נחזור לאופן בו פעלנו בתקופת אוסלו, כי מתברר שהתנהלות אחראית רק פוגעת במאבק - וראש הממשלה מזלזל. אנחנו מתכוונים להסלים את המאבק, והוא לא יישאר כך".

 

מייד לאחר החגים מתכוונים ביש"ע לעבור מבית לבית, ולהסביר מדוע התוכנית מסוכנת. "ראש הממשלה משחק באש, ואנחנו לא נשב בשקט", הוסיף הגורם הבכיר. "אנחנו רוצים להזהיר את שרון ואת כל מי שצריך ממה שעלול להתפתח כאן. יש כבר התבטאויות על סרבנות ואלימות. זה כמובן בניגוד לדעתנו".

 

"אסור שהמראות מ-95' יחזרו"

 

מארגני העצרת אמנם מבטיחים שסדרנים מטעמם ימנעו הנפת שלטים עם חומר הסתה, אך ב"שלום עכשיו" לא שקטים: "אסור שהמראות מכיכר ציון של 1995 יחזרו על עצמם. על ראשי מועצת יש"ע להבין כי ההפגנה היא צומת דרכים, וכי עליהם להתנער מעל הבמה מכל גילויי ההסתה והקריאות למלחמת אחים".

 

בימים האחרונים גוברים הקולות בקרב אישים בימין הקיצוני בדבר הצורך בהתנגדות אלימה לקראת מימוש ההתנתקות. בניסיון להרגיע את הרוחות, נועדו לאחרונה ראשי מועצת יש"ע עם שר הביטחון ועם ראש השב"כ. בפגישות הללו נאמרו דברים קשים, ונשמעו אזהרות מפני מלחמת אחים.

 

בסוף-השבוע אמר שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, כי "הקריאות והאיומים של רבנים או מתנחלים לשימוש באלימות כדי למנוע פינוי הם סכנה לשלום המדינה ולשלטון החוק".

 

"מערכת המשפט לא תוכל להישאר בשקט כאשר ההסתה הופכת לאיום מוחשי, שיש בו יסודות של המרדה ושל איום לשימוש בכוח נגד זרועות הביטחון", הבהיר לפיד. "אני יכול להבין לזעמם של חוגים שההתנחלויות הן בנפשם, אך הזעם הזה חייב למצוא ביטוי במסגרת הכללים הדמוקרטיים ובמסגרת החוק. לא ייתכן שבשם אהבת המולדת יסיתו למלחמת אחים".

 

הטריגר לעצרת: דיון בקבינט על הפיצוי

 

העיתוי להפגנה, כמו המקום בו תתקיים, אינו מקרי. ביום שלישי יתכנס הקבינט המדיני-ביטחוני, כדי לאשר את עקרונות הצעת החוק לפיצוי המתנחלים שיפונו במסגרת תוכנית ההתנתקות - ובכלל זה מתן מקדמות לתושבים שיבחרו להתפנות עוד לפני מימוש התוכנית. כבר הבוקר יגיש מזכיר הממשלה ישראל מימון לשרי הקבינט את הנתונים הנוגעים לפיצוי ולמקדמות.

 

בדיון מקדים, שהתקיים בלשכת רה"מ בסוף השבוע, הציעה הוועדה המקצועית בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברמוביץ', לתמרץ מתנחלים שיבקשו לעבור לנגב ולגליל במענק של 45 אלף שקלים. ראש הממשלה העיר כי הסכום צריך להיות לכל הפחות כפול, וההערכה היא שכך אכן יהיה. 

 

הוועדה בראשות אברמוביץ' כבר סיימה לגבש את עקרונות החקיקה. לאחר ישיבת הקבינט, וקביעת סכום הפיצויים המדויק, יתורגמו העקרונות להצעת חוק פרטנית, שתופץ עד ה-26 בספטמבר. החוק אמור לעבור לאישור סופי של הממשלה עד ה-24 באוקטובר, ולאחר מכן להגיע לשולחן הכנסת.

 

ככל הנראה, טווח הפיצוי ינוע סביב 200 אלף דולרים ומעלה, כאשר כל מסלול יהיה אינדבידואלי - בהתאם לוותק בהתנחלות, לרכוש, למספר הנפשות במשפחה וליישוב אליו תבחר לעבור. עד כה הצטברו במנהלת ההתנתקות רק כ-10 בקשות רשמיות לקבלת מקדמה.

 


פורסם לראשונה 11/09/2004 21:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בדרך לעוד הפגנה
צילום: גיל יוחנן
צילום: תומריקו
אחרי החגים: מסע מבית לבית
צילום: תומריקו
צילום: איי אף פי
"יש דיבורים על מלחמת אחים"
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
"מזלזל ומשחק באש". שרון
צילום: איי פי
מומלצים