שתף קטע נבחר

ההתנתקות יוצאת לדרך: הקבינט אישר הפיצוי

מהיום ניתן לבקש מקדמות על חשבון הפיצוי העתידי, בגין אובדן הבית והפרנסה. העלות: מיליארדים. אורלב היה היחיד שהתנגד: "זה לא יעמוד במבחן בג"ץ". הנדל, תקיף כהרגלו: "זהו מהלך דוחה וציני של נסיון לקנות בשוחד את המתנחלים, שרון דוחף בכל כוחו למלחמת אחים". טיבי: "פיצוי למתנחלים? הם צריכים לשלם לפלסטינים ולחברה הישראלית"

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר היום (ג') ברוב גדול את עקרונות החקיקה לפיצוי המתנחלים שיפונו. רק זבולון אורלב מהמפד"ל התנגד. במקביל, ועדת הכספים של הכנסת אישרה העברה של למעלה מ-10 מיליון שקלים עבור מימוש התוכנית: חצי מהסכום יועבר למנהלת ההתנתקות בראשותו של יונתן בשיא, והחצי השני יועבר לוועדה בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברמוביץ'.

 

המסמך עליו הצביעו שרי הקבינט קובע את היקף הפיצוי, שמחושב על פי הוותק ביישוב, מספר הנפשות במשפחה, גודל הנכס והיעד אליו תבחר המשפחה לעבור. בונוס מיוחד בשווי של כ-90 אלף שקלים יינתן כתמריץ למי שיבחר לעבור לנגב או לגליל.

 

הקבינט אישר גם את המקדמות שיינתנו למי שיבקש לעזוב את ביתו כבר עתה, עוד לפני הפינוי. מרגע אישור המסמך יכולים המתנחלים לנטוש את יישוביהם ולקבל חלק מן הפיצוי. בכך, למעשה, יוצאת תוכנית ההתנתקות לפועל.   

 

בעניין המקדמות, הנוסח שהתקבל בקבינט הוא מסויג יחסית לזה המקורי שהוצע: "מנהלת הביצוע תוסמך לתת למתיישבים מקדמות בגין בתי מגורים ואובדן פרנסה, זאת בהתאם לכללים שיוכנו על ידי המנהלת בדבר הסדרי התשלום והביטחונות הנדרשים. אלה יתואמו עם משרדי האוצר, התמ"ת, המשפטים והחקלאות".

 

"לא יעמוד במבחן בג"ץ"

 

באופן פורמלי, אישור עקרונות למתן המקדמות אמנם מאפשר להתחיל את הליך הפיצויים בפועל. באופן מעשי, ההערכה היא שהתהליך הבירוקרטי, שיאפשר לשלם את המקדמות בפועל, ייארך כחודשיים.

 

השר זבולון אורלב תקף בדיון את נושא המקדמות. "מהו הבסיס החוקי למתן מקדמות", תהה, "כאשר סכום הפיצוי עצמו עדיין לא אושר. איך אפשר לשלם לתושב, כשעוד אין החלטה על פינוי. ואם הכנסת לא תאשר את ההחלטה על פינוי כדי לא לפנות תחת אש, מה יהיה אז?". הוא העריך כי ההחלטה לא תעמוד במבחן הבג"ץ.

  

עוד הוחלט בקבינט כי ראש הממשלה, שר הביטחון והשר לביטחון פנים יוסמכו לקבוע תאריך מסויים, אשר ממנו והלאה לא ניתן יהיה להיכנס עוד לגוש קטיף וליישובים המועדים לפינוי. השרה לימור לבנת שקלה להתנגד לסעיף זה, אולם בסופו של דבר הרימה ידה בעדו - לאחר שהובהר לה כי פרק הזמן שבו תיאסר כניסה ליישובים יהיה ימים ספורים בלבד לפני הפינוי.

 

במהלך הוויכוח על "סגירת" הגוש, אמר אורלב: "לא ניתן למנוע מסבתא לבקר את נכדיה". שר המשפטים לפיד השיב: "אנחנו לא מפחדים מהסבתא, אלא מסבא פייגלין והמתנחלים שיגיעו מבחוץ". חילופי דברים נרשמו גם בין השרה לבנת לשר אהוד אולמרט: שרת החינוך אמרה ש"צריך לגלות רגישות", ושר התמ"ת תקף אותה: "די להתחסדות הצבועה".

  

באשר להתנתקות עצמה, שר המשפטים אמר כי למרות החלטת הממשלה בעניין פירוק בתי המתנחלים, המהלך ייחשב למעשה בלתי הומניטרי, ויש למצוא גוף בינלאומי שיקנה את הבתים. בשיחה עם ynet, הסביר: "אם נהרוס את הבתים ברצועה, בה מאות אלפי משפחות חיות בבקתות וחושות, במקום שהעולם ישבח אותנו על הנסיגה - יציגו אותנו כברבריים, ובמקום שנוצג כרודפי שלום - כל העולם יעסוק בהרס הבתים".  

 

במהלך הדיון אורלב תקף את לפיד. "אתה כנראה מחפש מלחמת אחים", הטיח בו. "אתה מנסה לעשות דה-לגיטימציה למתיישבים כמו שעשית לחרדים. אתה חסר אחריות ותגרום לאסון גדול בעם, בגלל שאתה מחפש עימות וקרב עם המתיישבים".

   

התגובות: "שרון דוחף למלחמת אחים"

 

בימין, כצפוי, הגיבו בזעם להחלטת הקבינט. ח"כ שאול יהלום מהמפד"ל אומר כי מפלגתו תעתור לבג"ץ בדרישה לבטל את אישור הקבינט בעניין המתקדמות. "אישור מקדמות לתושבים שלגבי פינוי יישוביהם לא הוחלט דבר, הוא מעשה תמוה ובלתי חוקי", טען יהלום.  

 

יו"ר המפד"ל, אפי איתם, אמר כי החלטת מרכז מפלגתו להישאר בממשלה נתנה "אור ירוק" לאישור המקדמות. "המרכז יכול לרשום על שמו את אחת ההחלטות החמורות שהתקבלו מאז קום המדינה. ההחלטה לשחד את המתיישבים כדי לזרוע מחלוקות ומתחים בינם לבין עצמם היא שחיתות מוסרית שאינה ראויה למדינה מתוקנת".

 

ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי: "שרון ממשיך לרמוס את החוק ואת הדמוקרטיה ולזרות חול בעיני הציבור. שום החלטה בקבינט אינה מאפשרת לראש הממשלה לשלם אפילו אגורה אחת אם אינה מופיעה בחוק התקציב שקיבלה הכנסת. כל תשלום מקדמה כזו היא פעולה בלתי חוקית".

 

יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל: "החלטת הקבינט היא מהלך דוחה וציני של נסיון לקנות בשוחד את מתיישבי גוש קטיף עוד בטרם הוחלט על גירושם. שרון ממשיך בכל כוחו לדחוף למלחמת אחים".

 

ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) תקף אף הוא את ההחלטה: "זהו חטא מוסרי פוליטי והיסטורי. המתנחלים הם אלה שצריכים לשלם פיצויים לפלסטינים, שאת אדמותיהם גזלו, ולחברה הישראלית שהיו עליה לנטל מאז שנת 1967".

 

לעומתם, ח"כ רן כהן (יחד) הביע שביעות רצון מתוצאות הישיבה: "הגיע הזמן לממש במהירות את הענקת הפיצויים, לפני שהקיצונים והמטורפים יסכלו את זכותם הטבעית של המתפנים לבנות מחדש את חייהם בגבולות מדינת ישראל הלגיטימית".

 

 


פורסם לראשונה 13/09/2004 23:40

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
אפשר לקבל מקדמה
צילום: דני סלומון
לפיד רוצה מלחמת אחים. אורלב
צילום: אלכס קולומויסקי
לבנת מתחסדת. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צביקה טישלר
שרון רוצה מלחמת אחים. הנדל
צילום: צביקה טישלר
צילום: אלכס קולומויסקי
שהמתנחלים ישלמו. טיבי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים