שתף קטע נבחר

נאשם בגרימת מוות ברשלנות יפקד על בה"ד 1

לקציני העתיד של צה"ל יהיה בקרוב מפקד חדש, אלוף משנה נדב פדן, שבימים אלו נערך משפטו, שבו הוא נאשם בגרימת מותו ברשלנות של פקודו ביחידת דובדבן, סמל רועי דרור. ואם לא די בכך, הרמטכ"ל החליט למנות למפקד חטיבת הצנחנים את אלוף משנה חגי מרדכי, שהתרשל בתכנון מבצע, שבמהלכו נורו למוות שני שומרים ישראלים מאש צה"ל

מינויים שנויים במחלוקת: הרמטכ"ל אישר אמש (יום ב') למנות למפקד בית הספר לקצינים של צה"ל, בה"ד 1, את מפקד יחידת דובדבן לשעבר, אלוף משנה נדב פדן, הנאשם בגרימת מוות ברשלנות של אחד מפקודיו. הרמטכ"ל גם החליט למנות את אלוף משנה חגי מרדכי, למפקד חטיבת הצנחנים. זאת למרות שהתרשל בתכנון מבצע, שבו נהרגו שני שומרים ישראלים מאש צה"ל.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, אישר שורה של מינויים בצה"ל, בהם את מינויו של אלוף משנה נדב פדן, לשעבר מפקד יחידת דובדבן, וכיום מפקד חטיבת עציון, למפקד בה"ד 1. מינוי פדן לתפקיד הבכיר מעורר תמיהה, שכן רק באחרונה החל משפטו בבית הדין הצבאי המיוחד בנוגע לפרשת מותו של חייל צה"ל, סמל רועי דרור, שמת ממכת חום בעת אימון ביוני 2002. החייל, שהיה לקראת סוף השרות כלוחם ביחידה המובחרת, נאלץ לטפס על צוק הארבל בשעת בוקר, לאחר שלילה קודם לכן השתתף בסדרת ניווטים מפרכת.

 

לפני כחצי שנה החליטה הפרקליטות הצבאית, בתום חקירת המשטרה הצבאית החוקרת, להגיש כתב אישום נגד אלוף משנה נדב פדן, מי שהיה בעת האסון מפקד היחידה. בכתב האישום החריף נאשם אלוף משנה פדן בגרימת מוות ברשלנות. יחד עמו נאשמים שלושה קצינים נוספים מהיחידה באחריות שהובילה לאסון. הם נאשמים גם בחריגה מהוראות הבטיחות באימונים, אימון תחת עומס חום כבד ובמניעת שינה כנדרש.

 

הרשלנות שמיוחסת לנאשמים מתמקדת גם בהכנות לאימון, בייחוד בהכנת תיק התרגיל ובאישורו, וכן בתדרוך בעלי התפקידים באימון, בלא התייחסות מספקת להוראות הבטיחות באימונים. גורמים בצה"ל אישרו ל-ynet את דבר המינוי, אך מסרו כי הוא אמור להיכנס לתוקפו בעוד שנה, ואם יהיה צורך - הדברים ייבחנו מחדש. עם זאת ציינו כי מדובר בקצין מוערך מאוד.

 

התרשל קשות בתפקידו, ומונה למפקד הצנחנים

 

מינוי נוסף השנוי במחלוקת הוא מינויו של אלוף משנה חגי מרדכי, לשעבר מפקד החטיבה המרחבית יהודה, למפקד חטיבת הצנחנים הבא. אלוף משנה מרדכי ספג באפריל 2003 הערה פיקודית מאלוף פיקוד המרכז, משה קפלינסקי, לאחר האירוע שהתרחש ב-13 במארס אשתקד, במהלכו נהרגו שני מאבטחים ישראלים, סגן-משנה יואב דורון, שהיה בחופשה מצה"ל ויהודה בן יוסף, שאיבטחו מתקן ליד ההתנחלות פני חבר.

 

לאחר בחינת חומר החקירה, הגיע הפרקליט הצבאי למסקנה כי מספר גורמים בחטיבה, ובהם מפקד החטיבה, אלוף-משנה חגי מרדכי, התרשלו בתכנון המבצע ובהכנות לקראתו. הם לא יידעו את הכוח שביצע את המשימה בדבר קיומו של מאחז ובו שומרים ישראלים חמושים, בסמיכות ליעד המבצע.

 

שני השומרים נחשדו כמחבלים ונורו על-ידי לוחמי יחידת "מגלן" ומסוק קרב. מינויו של אלוף משנה מרדכי למפקד חטיבת הצנחנים נדחה בשעתו בהמלצת האלוף קפלינסקי והרמטכ"ל. קצינים בכירים בצה"ל אמרו ל-ynet כי הפרקליט הצבאי הראשי אמור לפרסם בקרוב את חוות דעתו בנושא זה, לאחר חקירת מצ"ח. לדבריהם, מדובר במסקנות "קשות" כנגד המעורבים באירוע. לא ברור עדיין האם נגד מי מהמעורבים יש המלצה להגשת כתב אישום ובאילו עבירות.

 

הפרקליט הצבאי הראשי המליץ בשעתו לרמטכ"ל לנקוט בצעד פיקודי חריף יותר נגד מפקד החטיבה. הרמטכ"ל קיבל המלצה זו, והחליט כי אלוף משנה מרדכי לא יקודם בדרגה עד תחילת שנת 2009 לפחות.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "בצד זאת, שקל הרמטכ"ל כי מאז האירוע המשיך אלוף משנה מרדכי במשך שנה וחצי לפקד בהצלחה על החטיבה, תוך לחימה מתמדת בטרור והגיע להישגים מבצעיים. הרמטכ"ל החליט, כי הקצין ימונה בקיץ 2005 למפקד חטיבת הצנחנים, וזאת לאחר שמינויו לתפקיד בקיץ 2003 בוטל על-ידי הרמטכ"ל בעקבות האירוע".

 

עוד מינויים בצה"ל:

 

מפקד חטיבת גבעתי יהיה אלוף משנה יואל סטריק, שסיים לפני מספר חודשים תפקיד ארוך כמפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה ויצא לתקופת לימודים בארצות הברית. אלוף משנה סטריק צמח בצנחנים, היה מפקד גדוד שקד בגבעתי ומפקד גדוד בבית הספר לקצינים. בחירתו לא הפתיעה, שכן הוא היה מועמד מוביל ונחשב לקצין מעורך מאוד. בחטיבת גבעתי הביעו שביעות רצון כששמעו את שמו של המפקד הבא.

 

אלוף משנה תמיר ידעי, לשעבר מפקד החטיבה המערבית בגבול הצפון, ימונה לתפקיד מפקד חטיבת גולני. ידעי, רק בן 34, נחשב למטאור, ולדעת גורמים צבאיים, המינוי עשוי לקדם אותו במהרה לדרגת אלוף.

 

מי שככל הנראה פחות מאושר הוא אלוף משנה הראל כנפו, לשעבר מפקד חטיבת שכם, שיפקד על בית הספר למקצועות החי"ר של צה"ל (ביסלמ"ח). גורמי צבא העריכו שכנפו הוא המועמד המוביל לקבל את הפיקוד על חטיבת הצנחנים, אך הוא ייאלץ להסתפק כאמור בבית הספר למקצועות החי"ר.

 

אלוף משנה משה שיטרית, מי שצמח בחטיבה 188 של השיריון, ומילא שם שורה של תפקידים כקצין זוטר ובכיר, סוגר מעגל וימונה למפקד החטיבה. בתפקידו האחרון היה מדריך באקדמיה הצבאית. אלוף משנה אמנון אסולין יהיה מפקד חטיבה 7 של השיריון, אלוף משנה בועז כהן, לשעבר מח"ט 188 וכיום נספח היבשה של צה"ל בארצות הברית, יהיה קצין האג"מ של פיקוד הצפון ואילו תמיר היימן, כיום מפקד חטיבת אפרים, ימונה למפקד בסיס שיזפון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
נדב פדן. יפקד על בה"ד 1
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
רועי דרור ז"ל. מפקדו ממשיך להתקדם
צילום רפרודוקציה: אביגיל עוזי
צילום: חיים הורנשטיין
בה"ד 1. מפקד ראוי?
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: סבסיטאן שיינר
מינויים שנויים במחלוקת של הרמטכ"ל
צילום: סבסיטאן שיינר
מומלצים