שתף קטע נבחר

שוודיה: בקרוב ניסויים בחיסון לאיידס

מאה נבדקים בשוודיה ובאפריקה יקבלו את החיסון המשפעל את מערכת החיסון כנגד הנגיף הקטלני. 40 מיליון איש נגועים בנגיף האיידס, רובם באפריקה. מומחה ישראלי: הנסיונות לפתח חיסון נכשלו כיוון שהנגיף משתנה כל הזמן

חוקרים בשוודיה יחלו בקרוב בסדרת ניסויים בחיסון חדש נגד מחלת האיידס. המחקר יבוצע תחילה בנבדקים שוודים ובשנה הבאה גם בתושבי טנזניה שבאפריקה, שם על פי ההערכות נדבקו בנגיף האיידס  2.2 מיליון איש מתוך 34 מיליון התושבים.

 

החיסון, שפותח במימון האיחוד האירופי, מכיל DNA שיוזרק למתנדבים. 12 ימים מאוחר יותר, יקבלו הנחקרים מרכיב הקרוי MVA אשר מעורר את המערכת החיסונית כנגד נגיף ה- HIV.

 

בשלב הראשון ישתתפו 40 נבדקים משוודיה ו-60 נבדקים מטנזניה, שם יבוצע השלב השני של המחקר, בשנה הבאה. בשלב הראשון יבדקו החוקרים מאוניברסיטת מוהימבילי הטנזנית את בטיחות התגובה החיסונית של הנבדקים לתמצית ה-DNA של הנגיף.

 

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 40 מיליון תושבים ברחבי העולם נושאים את נגיף ה-HIV. יותר מ-25 מיליון אנשים מתו ממחלת האיידס. אפריקה היא היבשת הנגועה בעולם, בה יותר מ-26 מיליון נשאים.

 

"נעשו בעבר המון נסיונות לפתח חיסון לאיידס" אומר ל-ynet ד"ר איציק לוי, מנהל שירות האיידס במרכז הרפואי שיבא,

"הבעיה היא שהנגיף משתנה כל הזמן, ולכן אף חיסון עד עכשיו לא תפס".

 

לדברי לוי, בדיקת יעילות החיסון קשה מאוד: "אי אפשר לקחת קבוצת אנשים, לתת לה פלצבו (תרופת דמה – מ.ג.) ולהגיד לה לקיים יחסי מין חופשיים. עד היום לא הייתה התקדמות ממשית בנושא, אבל אני מאמין שבעשורים הבאים יימצא החיסון המיוחל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איידס. הנגיף משתנה ללא הרף
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים