שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כנס בפאריז: לאן נעלמה אירופה בתהליך המדיני?
  מדינאים, אנשי רוח ואנשי כלכלה מישראל, הרשות הפלסטינית, מצרים, ירדן ואירופה, מתכנסים בפאריז לדון בהעמקת מעורבותה של אירופה בתהליך המדיני. בין ההצעות: שילוב ישראל באיחוד תמורת שלום ונסיגה מהשטחים

  שאלת דחיקתה של אירופה ממעורבות בתהליך המדיני במזרח התיכון תעמוד בראש סדר היום של כנס בינלאומי שייפתח הערב (ג') בפאריז.

   

  הכנס ידון, בין השאר, בשאלה מדוע שורר נתק מעשי בין ירושלים ומנהיגי מדינות אירופה בכל הקשור לקידום התהליך המדיני, בעוד שברקע נמשכים היחסים הפוליטיים, הכלכליים והחברתיים הענפים בין אירופה וישראל.

   

  המנהל האקדמי של הכנס, ד"ר ראובן פדהצור, טוען כי בישראל שורר חוסר רצון מובהק להטות אוזן לנסיונות האירופיים למעורבות בתהליך, מתוך גישה מוטעית אודות השיקולים הפוליטיים של מדינות אירופה ועמדתם כלפי ישראל. לדבריו על ישראל לשקול בחיוב את רצונה של אירופה ליטול חלק משמעותי יותר בתהליך, ולא להתמקד אך ורק בעמדות האמריקניות.

   

  "אירופה היא גורם בינלאומי בעל חשיבות מכרעת ועל ישראל לשנות את גישתה כלפיה ולהכניס אותה לתהליך", אמר פדהצור.

   

  אחד המשתתפים בכנס, פרופ' ירמיהו יובל, מציג עמדה דומה וטוען כי על ישראל אפילו להגביר את מאמציה להתקרב לאירופה, ואף לקדם יוזמות לשילובה באיחוד האירופי ובנאט"ו כחלק מעסקה הכוללת שלום ונסיגה מהשטחים. לדבריו, כך תוכל ישראל להבטיח את עתידה וביטחונה בטווח הארוך.

   

  פרופ' יובל סבור כי העובדה שהאיחוד האירופי מגן בנחישות על מגוון התרבויות והדתות המרכיבות אותו, היא סימן מעודד לכך שהאפשרות שישראל תיכללת בשורותיו אינה דמיונית. ישראל, לדבריו, קרובה יותר לציביליזציה האירופית יותר מטורקיה, ואופיה היהודי, כמו גם יחסיה המיוחדים עם ארה"ב, אינם צריכים להיות מכשול בדרך למימוש אפשרות שכזו.

   

  הכנס, אותו יוזם המרכז לדיאלוג אסטרטי במכללה האקדמית נתניה, יתקיים בבניין האסיפה הלאומית, מקום מושבו של הפרלמנט הצרפתי. אחד המשתתפים הבולטים הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שהגעתו מעוררת עניין תקשורתי רב בצרפת.

   

  מלבדו ישתתפו בכנס ראש המוסד לשעבר דני יתום, בכירים מהרשות הפלסטינית, יורש העצר הירדני הנסיך חסן בין טלאל ואנשי רוח וכלכלה מצרפת וישראל. כמו כן ישתתפו בכנס נשיא הפרלמנט האירופי ג'וזף בורל פונטלס, ראש ממשלת צרפת לשעבר אדית קרסון, נשיא פורטוגל לשעבר מאריו סוארז ויועצו של נשיא מצרים, אוסאמה אל-באז.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  חתימת הסכם אוסלו. אירופה כבר לא בתמונה
  צילום: לע"מ
  צילום איי פי
  התעניינות תקשורתית. ברק
  צילום איי פי
  מומלצים