שתף קטע נבחר

הסתיים הדיון בהחלטת בית הדין לעבודה

שר האוצר, שר הפנים, ויו"ר ההסתדרות קיימו דיון בבית הדין לעבודה, על הדרכים הטכניות שבהן ניתן לאפשר את תשלום שכר העובדים; בין השאר, יש כוונה להסיר במהירות את העיקולים שהוטלו על משרד הפנים; פרץ קרא היום לעובדים לשוב לעבודה סדירה; בית הדין הורה הבוקר לממשלה לשלם עד סוכות את שכר 96% מעובדי הרשויות המקומיות

שר האוצר, בנימין נתניהו, שר הפנים, אברהם פורז, ויו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, קיימו היום אחר הצהריים (ד') דיון בבית הדין הארצי לעבודה, בפני נשיא בית הדין, השופט סטיב אדלר.

 

השרים ופרץ דנו ביישום החלטת בית הדין לעבודה מהיום בבוקר, שהורה על הפסקת השביתה הכללית במשק, והורה לממשלה לשלם את מלוא חובות השכר לעובדי הרשויות המקומיות תוך 40 יום. הדיון עסק בפרטי הפרטים הטכניים של משבר השכר ברשויות, ובשאלה איך בדיוק ניתן להעביר לעובדים את הכסף, תוך כמה זמן וכיצד לתקצב את ביצוע התשלום.

 

האוצר דחה בינתיים את בקשת ההסתדרות, להעביר כבר עכשיו הלוואה ל-4% מעובדי הרשויות, שלא יוכלו לקבל את חובות השכר שלהם לפני סוכות, כיוון שהדבר אינו אפשרי, כנראה, מבחינה משפטית.

 

נציגי הממשלה אמרו כי הם מתכוונים לפעול במהירות כדי להסיר את העיקולים על כספי משרד הפנים, המונעים מהעובדים לקבל את הכסף בערים מסויימות.

 

נציגי האוצר אמרו בדיון, שלא יהיו כל בעיות תקציביות שימנעו את העברת הכסף לעובדים. משמעות הדבר היא, שהאוצר יחרוג מתקציב המדינה לשנת 2004, במידה ויתברר שחובות השכר הם גדולים מדי כדי להשלים אותם במסגרת התקציב.

 

שני הצדדים ימשיכו לדון בתוכניות ההבראה ברשויות המקומיות. שני הצדדים הסכימו בדיון, להקים מסגרת שתדון בנושא, במטרה להשלים את הדיונים תוך 7 ימים.

 

יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, הכריז רשמית היום בצהריים על הפסקת השביתה הכללית במשק, בהתאם להחלטת בית הדין הארצי לעבודה. "אני קורא לעובדים בישראל לחזור למקומות העבודה", אמר פרץ.

 

בחלק ניכר ממשרדי הממשלה וכן ביטוח הלאומי תתחדש קבלת הקהל רק מחר בבוקר, שכן ממילא המשרדים סגורים בשעות אחר הצהרים. לשכות שירות התעסוקה ייפתו לקבלת קהל היום עד השעה 18.00.

 

גם הבנקים ששבתו חוזרים בהדרגה לעבוד. בנק הפועלים ובנק לאומי יפתחו היום את כל סניפים בין השעות 4 ל-7 בערב. בנק לאומי מפנה גם למוקד לקוחות מיוחד שמספרו 5522*. סניפי בנק דיסקונט יהיו סגורים. סניפי הבנק הבינלאומי פתוחים ממילא היום בין 4 ל-7, וכך גם מרבית סניפי המזרחי.

 

ניצחון להסתדרות: פרץ התקבל בתקיעות שופר

 

"הפסיקה של בית הדין הארצי לעבודה היא ניצחון של העובדים בישראל, שיכולים לחזור לעבודה בראש מורם ולדעת שיקבלו שכר בגין עבודתם", אמר היום פרץ בוועידת מטה המאבק של ההסתדרות.

 

 עוד אמר פרץ: "כל אזרח בישראל צריך היום לומר לעצמו שהוא יכול לקום מחר בבוקר, להמשיך לעבוד ולא יהיה מצב שתהיה עבודה ללא שכר. אין התניה לקבלת שכר על עבודה. התקדים הזה חשוב מעין כמוהו. בית הדין קובע כי זכותם של העובדים לשכר מלא במועדו תמורת עבודתם הינה זכות חקוקה ובסיסית שאין נעלה ממנה".

 

הדיון בהסתדרות נשא אופי של מסיבת ניצחון. עם כניסתו של פרץ לאולם, קיבלו אותו ראשי וועדי העובדים בתשואות, ונציגי המועצות הדתיות- בתקיעות שופר.  

  

ביה"ד החליט אך העובדים המשיכו לשבות

 

נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט סטיב אדלר, פרסם ב-6:30 הבוקר את פסיקתו והורה להסתדרות להפסיק את השביתה הכללית אותה פתחה אתמול וקבע כי על כל העובדים השובתים לשוב לעבודה מלאה בשמונה בבוקר היום. אך העובדים המשיכו בבוקר בשביתה וציפו להוראת יו"ר ההסתדרות.

 

 

השכר ישולם עד ערב סוכות

 

בית הדין לעבודה הורה לממשלה לשלם את מלוא שכרם המולן של 96% מעובדי הרשויות המקומיות שלא קיבלו שכר בחודשים האחרונים. 30 מועצות מקומיות, 26 מהן מן המיגזר הערבי, שסירבו להיכנס לתוכניות הבראה, יפוזרו ומשרד הפנים ימנה להן ועדות קרואות. העובדים באותן 30 רשויות, המהווים את 4% הנותרים של העובדים, יקבלו את שכרם המלא בתוך 40 יום.

 

בית הדין קבע כי על משרד הפנים הוטל לוודא את ביצוע התשלומים לעובדים. יצויין כי בשלב זה מדובר רק על תשלום החוב הנומינלי לעובדים, ואין מדובר בהחלטה על תשלום פיצויי הלנת שכר.

 

עוד נקבע כי שכרם של 7,000 העובדים במועצות הדתיות ישולם במהלך חודש אוקטובר.

 

השופט אדלר אמר בהחלטתו כי "זכותם של עובדים לשכר מלא היא זכות חקוקה שאין עליה כל עוררין". השופט קיבל את עמדת ההסתדרות כי אין לכרוך את תשלום השכר של העובדים בתוכניות ההבראה של הרשויות.

 

גם באוצר מרוצים וטוענים: ניצחנו

 

ממשרד האוצר נמסר, כי החלטת בית הדין היא החלטה טובה, והיא מהווה יישום של מה שבאוצר אמרו כבר לפני כן. ממשרד האוצר נמסר: "בית הדין קיבל את עמדת האוצר, לפיה תוכניות הבראה ותשלום שכר לעובדים צריכים להתבצע במקביל ותוך קשר ביניהם. משרד האוצר מברך גם על החלטת בית הדין להורות לעובדים לחזור לעבודה, החלטה שגם היא מתאימה לעמדת האוצר, לפיה השביתה הייתה מיותרת".

 


פורסם לראשונה 22/09/2004 07:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
עמיר פרץ. התקבלה עמדת ההסתדרות
צילום: דודו בכר
מומלצים