שתף קטע נבחר

מחבלות מתאבדות: הבדיקה פחות יסודית?

במערכת הביטחון אומרים כי נשים פלסטיניות מעורבות יותר ויותר בטרור, כמחבלות מתאבדות או כסייעניות לפיגועי טרור. פעילי הטרור מסתמכים על כך שבדיקתן של נשים במחסומים השונים פחות הדוקה מזו של גברים - ולעתים איננה קיימת כלל

המחבלת המתאבדת מהפיגוע בגבעה הצרפתית לא תהיה האחרונה. באחרונה מבחינים במערכת הביטחון בעלייה במגמת הנשים שהצטרפו למעגל הטרור הן כמבצעות פיגועים והן כסייעניות. בשנתיים האחרונות הלכה והתרחבה תופעת הנשים אשר ביצעו פיגועי התאבדות. צה"ל עצר עשרות נשים פלסטיניות אשר בכוונתן היה לבצע פיגועים אולם אחרות הצליחו במשימה זו.

 

כך למשל, בתחילת 2004, התפוצצה מחבלת מתאבדת באזור התעשייה בארז לאחר שטענה כי ברגלה פלטינה ולכן הועברה באולם ללא בדיקה בגלאי המתכת. 4 ישראלים נהרגו. באוקטובר 2003 התפוצצה במסעדת מקסים בחיפה הינאדי ג'ראדת ורצחה 19 אזרחים.

במאי 2002 אירע פיגוע בשוק בנתניה שבו דעאא ג'יוסי, סטודנטית בת 21 מטול כרם, גרמה למותם של 3 ופציעתם של 59. ב-2002 אירעו שני פיגועים נוספים שבהם לקחו חלק נשים .בשוק מחנה יהודה בירושלים התפוצצה פעילת תנזים בת 21 מבית לחם וגרמה למותם של 6 אזרחים. גם את הפיגוע בסופר מרקט בקריית יובל במרס של אותה שנה ביצעה מחבלת בת 18 ממחנה הפליטים דהיישה.

 

נשים גם נמצאו מעורבות בהובלת מחבלים לפיגועים או בביצוע פעולות טרור אחרות. כך למשל, אמנה מונא בת ה-26 מביר נבאללה, פעילת פתח אשר הובילה את הנער אופיר רחום מאשקלון לרמאללה בינואר 2001. הוא נרצח על ידי פעילי הפתח.

 

במערכת הביטחון אומרים כי ארגוני הטרור המבצעים את הפיגועים מבקשים לנצל את היתרונות הגלומים בהפעלתן של נשים לצורך פיגועים, בעיקר

בתחומי הקו הירוק. הנחת העבודה הרווחת היא כי נשים מצטיירות כתמימות יותר, והחיילים במחסומים השונים עשויים לבצע בדיקה לגביהן בצורה פחות יסודית.

 

לא אחת, יש צורך לבצע בדיקה יסודית אצל נשים חשודות - אולם בהיעדר חיילת במחסום, בדיקה זו לא נעשית. כך יכולה מחבלת שמבקשת לבצע פיגוע לחמוק ביתר קלות לתוך שטח ישראל. מחקירות של פיגועים שבוצעו בישראל, עולה כי מחבלים אוספים מודיעין נרחב טרם יציאתם למשימה. לא מן הנמנע שגם בפיגוע שהתרחש היום, הגיעה המחבלת לטרמפיאדה לאחר שבחרה מחסום שבו נבדקות נשים בצורה פחות יסודית.

 

גורם צבאי אמר בנושא כי התרחבות תופעת הנשים שלוקחות חלק בטרור, אם באופן עקיף ואם ישיר, נובעת גם מהמצוקה של גברים. "לגברים יש קושי רב יותר לעבור במחסומים, הם יוצרים חשד גבוה יותר אצל החיילים - ולכן אנו רואים יותר ויותר נשים שמצטרפות למעגל הטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
הפיגוע בגבעה הצרפתית. שוב מחבלת
צילום: ערוץ 1
צילום: איי פי
הנאדי ג'רדאת. הפיגוע במקסים
צילום: איי פי
אמנה מונא. פיתתה לרצח
מומלצים