שתף קטע נבחר

צה"ל מחמיר את בדיקת הנשים הפלסטיניות

בעקבות מעורבותן הגוברת של נשים בפיגועים ישונו נהלי הבדיקה במחסומים. רק השבוע נעצרו שש מחבלות. מ"מ השר לביטחון פנים עזרא: לשוטרים יש בעיה לעמוד מול נשים, נוהגים בהן בכבוד ולא כפי שנוהגים בגבר חשוד, והוא מבהיר: "פיגוע כזה מחייב נוהל שווה לנשים וגברים"

מיישמים לקחים? בצה"ל הוחלט לאחרונה להחמיר את אופן בדיקתן של נשים פלסטיניות במחסומים ביהודה ושומרון, בעקבות מעורבותן הגוברת של נשים בפיגועי התאבדות, כולל בזה שאירע אתמול (יום ד') בירושלים, בו נהרגו שני לוחמי מג"ב.

 

מאז ערב ראש השנה נעצרו שש מחבלות פלסטיניות, שתיים מהן התכוונו לבצע פיגוע התאבדות בתל אביב, שתיים נוספות הסגירו את עצמן, ושתיים נוספות נעצרו במחסומים. כולן נעצרו סמוך לשכם.

 

בתקופה האחרונה הבחינו במערכת הביטחון בעלייה במספר הנשים שהצטרפו למעגל הטרור הן כמבצעות פיגועים והן כסייעניות. בשנתיים האחרונות הלכה והתרחבה התופעה וצה"ל עצר עשרות נשים פלסטיניות אשר בכוונתן היה לבצע פיגועים אולם אחרות הצליחו. בין היתר ביצעו נשים פיגועי התאבדות בשוק בנתניה במאי 2002, ואת הפיגוע במסעדת מקסים באוקטובר אשתקד.

 

"לשוטרים יש בעיה אמיתית מול נשים", אמר השר גדעון עזרא, ממלא מקום השר לביטחון פנים. "לצערי כתוצאה מפיגוע כזה, כל ערבי בירושלים עלול לסבול מחיפושים חוזרים, כולל נשים. גם המג"בניקים קראו למחבלת להזדהות והיו ערים לעניין הזה. מחר יאשימו את השוטרים שלנו שהם לא מתייחסים בצורה נאותה לערביות - זאת בעיה אמיתית.

 

"בדרך כלל שוטרים נוהגים באשה בכבוד, לא כפי שנוהגים בחשוד, אבל פיגוע כזה דורש התייחסות לנשים, לא רק לגברים. צריך לנהוג בהן באותו נוהל במחסומים".

 

השר עזרא שיבח את שוטרי מג"ב במנעו פיגוע בגופם. "נמנע אסון כבד בזכות העובדה שאנשי מג"ב בגופם מנעו אסון יותר גדול. כשצה"ל והשב"כ לא מצליחים, המעגל השלישי הוא של מג"ב ומשטרת ישראל - וכאן הוא הצדיק את עצמו".

 

לדברי השר עזרא, המסקנה המתבקשת מהפיגוע היא שיש להזדרז בבניית גדר ההפרדה. "המחבלת היתה משכם, וכפי הנראה העדיפה להגיע מירושלים, ששם עדיין אין גדר, מאשר מאזור השרון שם יש גדר. לכן המסקנה היא היא שצריך להחיש את בניית הגדר".

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המחבלת בגבעה הצרפתית
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
זירת הפיגוע בגבעה הצרפתית
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלעד גרשגורן
לנהוג בנשים כמו בגברים. עזרא
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים