שתף קטע נבחר

2 שוטרי מג"ב נהרגו בפיגוע בגבעה הצרפתית

מחבלת מתאבדת התפוצצה בשעה שנבדקה בידי השוטרים בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים. השוטרים נהרגו ו-33 בני-אדם נפצעו, מהם שניים באורח בינוני. ההרוגים: ממויה טהיו, בן 20 מרחובות ומנשה קוממי, בן 19 ממושב עמינדב. ניצב פרנקו: הם מנעו פיגוע גדול. חללי אל אקצה לקחו אחריות. המחבלת - זיינב עלי עיסא אבו-סאלם, בת 18 ממחנה הפליטים עסכר שליד שכם

לוחמי מג"ב מנעו פיגוע - ונהרגו: מחבלת מתאבדת התפוצצה אחר-הצהריים (יום ד') בשעה שנבדקה בידי שוטרים בעמדת מג"ב בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים, בה שהו עשרות בני אדם. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו שני לוחמי מג"ב ו-33 אחרים נפצעו, שניים מהם באורח בינוני והיתר קל.

 

ההרוגים הם:

רב שוטר ממויה טהיו, בן 20, מרחובות

רב שוטר מנשה קוממי, בן 19, ממושב עמינדב

 

מחקירת הפיגוע עולה כי שני השוטרים שהיו מוצבים בעמדת השמירה סמוך לטרמפיאדה בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים, הבחינו בנערה פלסטינית הנושאת עליה תיק צועדת לכיוונם. אחד מהשוטרים יצא מעמדת השמירה אליה וביקש לבדוק אותה. המחבלת התקרבה אליו. בין השניים התפתח ויכוח, משום שסירבה, ככל הנראה, לפתוח את התיק, ואז פוצצה את עצמה. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו שני השוטרים.

 

גורמים במשטרה אמרו ל-ynet כי אנשי מג"ב שבדקו את המחבלת במחסום בידוק באזור מנעו פיגוע גדול. לדבריהם, ככל הנראה הפיצוץ אירע מוקדם מכפי שתיכננה ולכן מספר הנפגעים היה מועט יחסית.

  

 

מחקירת החבלנים עולה כי המחבלת המתאבדת נשאה על גופה תיק ובו חומר נפץ במשקל 3-5 ק"ג, אליו היו מוצמדים אומים וברגים להגברת הפגיעה. על פי מקור אחר, המחבלת נשאה על גופה חגורת נפץ. 

 

בתגובה לפיגוע אמר ראש הממשלה אריאל שרון: "נכה בפעילי הטרור בכל הכוח". לרוב אנחנו מצליחים לסכל פיגועים, אך לפעמים הם מצליחים כפי שקרה היום", דברי שרון.

 

הפיצוץ הרג במקום את אחד מהלוחמים. ההרוג השני מת מפצעיו כשעה לאחר הפיגוע בבית החולים. ממלא מקום מנהל בית החולים הדסה הר הצופים, פרופ' שמואל היימן, אמר שהוא הגיע לבית החולים ללא רוח חיים, כשהוא סובל מפגיעות קשות בכל חלקי גופו. "לצערי פעולות ההחייאה לא הצליחו".

 

יתר הפצועים הובהלו על ידי צוותי מד"א לבתי-החולים בבירה. 11 מהפצועים פונו לבית החולים "הדסה הר הצופים" הסמוך לאזור הפיגוע. אחד מהם הוגדר פצוע קשה. יתר הפצועים פונו לבתי החולים "ביקור חולים" ו"שערי צדק" - מצבם מוגדר קל.  

 

מייד לאחר הפיגוע נחסם אזור הפיגוע בצומת הגבעה הצרפתית לתנועה מחשש למטענים נוספים ולצורך סריקה למציאת ממצאי נוספים. כשעה לאחר הפיגוע עצרה המשטרה באזור ירושלים מספר חשודים בחשד למעורבות במעשה. 

צילום: איי אף פי

 

יצויין כי המצלמות שהוצבו בצומת הגבעה הצרפתית, לאבטחת האזור, לא פעלו ולכן אין תיעוד להשתלשלות הפיגוע.

  

"כל מי שהיה ליד המחבלת התפרק"

 

נדב ישעיהו בן 19 ניסה לעצור טרמפים בצומת. "הגיעה אישה, איש מג"ב ביקש לבדוק אותה,ואז אירע פיצוץ. שמשת הרכב שלידי התנפצה. ראיתי פצועים מסביב". 

 

יוני יגודובסקי, מנהל המחלקה הבינלאומית במד"א, שהיה במקום הפיצוץ, סיפר ל-ynet: "המתאבדת התפוצצה בנקודת בדיקה בתחנת ההסעות לכיוון מעלה אדומים". 

 

לדבריו, "הפעם הפיצוץ אירע בשטח פתוח. המזל הוא שזה לא שטח סגור - אז ההדף מתפזר. ולכן, יחסית נרשם מספר קטן של נפגעים באירוע. הייתה הפעלה מלאה של צוותי מד"א והכוננים באזור. בסך הכל הגיעו כ-35 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ למקום".

  

חיים ויינגרטן, מתנדב ביחידת האופנועים של זק"א היה בין הראשונים שהגיעו לזירת הפיגוע. הוא סיפר: "הייתי במרחק של קילומטר. ראיתי דבר שהרבה זמן לא ראינו בירושלים. כאשר הגעתי לזירת הפיגוע, ראיתי חלקי ידיים ורגליים. כל מי שהיה ליד המחבלת התפרק".

 

המחבלת: בת 18 מעסכר

 

מקור בכיר בגדודי חללי אל אקצה אמר ל-ynet כי מבצעת הפיגוע בירושלים היא זיינב עלי עיסא אבו-סאלם, בת 18 ממחנה הפליטים עסכר הישן שליד שכם. הבכיר אמר כי "המהלומות נגד ישראל יימשכו".

 

ארגון "גדודי חללי אל-אקצה", הזרוע הצבאית של הפתח, קיבל על עצמו מייד לאחר הפיגוע את האחריות לפעולה. בשיחה עם ynet אמר בכיר בארגון כי מדובר בתגובה לחיסול הפעילים בג'נין, בראשם השייח' מחמוד חליפה, וההרוגים בפעולת צה"ל האחרונה בשכם.

 

"צה"ל והשב"כ עצרו היום מתאבד מטעם הארגון בתוך רמאללה, ואחר נעצר בתוך ישראל. הפיגוע מוכיח כי מבחינת הארגון אין שום סיכוי להודנה עם ישראל והארגון מכין לישראל מכות כואבות נוספות", דברי הבכיר.

  

בשבועות האחרונים איימו חללי אל-אקצה להוציא לפועל פיגועים, והאיומים גברו בעקבות חיסולם של שלושת פעיליו בג'נין. ראש החולייה הפועלת שם, זכריא זביידי, "הבטיח" להוציא לפועל פיגוע בתוך ישראל באופן מיידי.   

 

"פעולת מג"ב מנעה פיגוע גדול"

 

מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, אמר בזירת הפיגוע כי "פעולת מג"ב ירושלים אחר הצהרים מנעה פיגוע כבד בירושלים". ניצב פרנקו הוסיף כי עדיין לא ברור אם מדובר בתאונת עבודה, כלומר אם המחבלת אכן התכוונה להתפוצץ בצומת הגבעה הצרפתית, או שנבהלה מכמות כוחות הביטחון. הוא ציין כי בזמן הפיגוע עמדו בצומת בתחנות אוטובוס שונות כמה עשרות אנשים, ונאספו מהם עדויות.

 

עוד אמר ניצב פרנקו כי מאתמול אחר הצהרים הגבירה משטרת מחוז ירושלים את פעילותה בתחום הביטחון השוטף, ועדיין לא ברור אם יש קשר בין הפעולה הלילה ברמאללה לפיגוע.

 

"אנחנו נמצאים בפעילות מוגברת מזה תקופה ארוכה. ראש השנה מאחורינו, אבל לפנינו עוד חגים ומועדים, ומשטרת ירושלים תישאר בכוננות מוגברת עד לתום החגים", הוסיף פרנקו.

 

אתמול הועלתה הכוננות באזור קו התפר, בעקבות התרעה חמה על כוונת מחבלים לבצע פיגוע התאבדות. בשעות הערב הורדה הכוננות, וצה"ל פתח במבצע נרחב ברמאללה. בפעולה נעצרו בביר זית, סמוך לרמאללה שני מחבלים שהתכוונו לבצע פיגוע. השניים, שמשתייכים לתנזים, הועברו לחקירת כוחות הביטחון. 

 

גורם צבאי בכיר אמר באחרונה כי הפעילות של צה"ל ברחבי יהודה ושומרון פוגעת בניסיונות אירגוני הטרור להוציא לפועל פיגועים, אולם תשתיות טרור ממשיכות להתפתח. "המוטיבציה קיימת וניסיונות השיקום נמשכים", אמר. לדבריו על אף הירידה ברמת הטרור ובמספר הנפגעים בעורף, "אין הצלחה במאה אחוז, ולראיה הפיגוע שהיה בבאר שבע".

 

יצויין כי בימים אלה מלאה שנה לפיצוץ המחבלת המתאבדת במסעדת "מקסים" בחיפה.

 

הכוננות בכל רחבי הארץ נותרת גבוהה גם הערב, והסגר הכללי על השטחים יישאר בתוקף לפחות עד מוצאי יום כיפור. בעקבות הפיגוע בירושלים הורה מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, להגביר את הפעילות בכל המחוזות בדגש על קו התפר ועוטף ירושלים.


פורסם לראשונה 22/09/2004 15:49

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, דורון שפר, אילן מרסיאנו ועופר מאיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עמדת השוטרים. סמוך לטרמפיאדה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
המחבלת. בת 18 מעסכר
צילום: איי פי
צילום: איי פי
"השוטרים מנעו פיגוע כבד"
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הפיגוע בבירה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מתנדבי זק"א בפעולה
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
החקירה
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
אתר הפיגוע
צילום: איי אף פי
מומלצים