שתף קטע נבחר

פריצקי מדבר ב-"7 ימים": לפיד ושינוי שחטו אותי

"הסתכלתי אליהם ואמרתי: "אתם עושים בי לינץ' יותר גרוע מהלינץ' שעשו לחיילים ברמאללה. אתם טובלים את ידיכם בדם שלי" - כך מתאר בראיון בלעדי ל"7 ימים" השר לשעבר משינוי, יוסף פריצקי, את הדחתו בעקבות פרשת העסקת החוקר הפרטי נגד עמיתו, השר אברהם פורז. ואלו לא הפנינים היחידות של פריצקי. הראיון המלא - בסוף השבוע

"כשפתחתי את דלת הסיעה שהתכנסה כדי להדיח אותי, הבנתי איך מרגיש השור שנכנס לזירה. הסתכלתי בפניהם של האנשים שחלקם הלכו איתי כברת דרך וחייבים לי משהו. יש לי יד וחלק בהצלחת התנועה הזו. והם מסתכלים עליי במבט מלא משטמה ושמחה לאיד וזיק בעיניים של תאוות רצח. והכוהן הגדול טומי לפיד כבר משחיז את הסכינים לשחיטתי. הוא ישב שם עם נהרה על פניו. הבנתי שפסק הדין גמור. הסתכלתי אליהם ואמרתי: "אתם עושים בי לינץ' יותר גרוע מהלינץ' שעשו לחיילים ברמאללה. אתם טובלים את ידיכם בדם שלי".

 

כך משחזר השר לשעבר, יוסף פריצקי, בראיון בלעדי למוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות המתפרסם בסוף השבוע, את פרשת הדחתו. פריצקי מודה כי הצטער מאוחר יותר על ההשוואה ללינץ' ברמאללה. "ההשוואה היתה מוגזמת, אני מתנצל בפני המשפחות האומללות", הוא אומר. אבל כשהוא משחזר את טקס ההדחה שלו משינוי, עובר בגופו הכבד של השר לשעבר רעד. הזחיחות, שנחה על פניו תמיד כמו בת לוויה טבעית, נעלמת.

 

"טלפנתי לטומי ושאלתי: 'ראית את השידור?' 'כן', הוא ענה. 'נו?' שאלתי. ואז הוא אומר: 'אתה חייב להתפטר. דבר כזה לא ייעשה אצלנו. אנחנו לא יכולים לסבול אותך'. 'איזה דבר?' אמרתי. לא הבנתי על מה האיש מדבר. והוא ענה: 'אני החלטתי שאו שאתה מתפטר, ואם לא, אנחנו נפטר אותך. אין לך מקום אצלנו. אני תובע ממך לעזוב את הכנסת והתנועה'. רק אז התחלתי להבין את הצרה".

 

איך אתה מתייחס היום להצעה שלו שתתנצל?

 

"טומי טמן לי פח. הוא שלח אותי לטלוויזיה כשהתוצאה היתה ידועה מראש. ההודעות לעיתונות היו מוכנות. העניין היה מתוזמן ומתוכנן מראש"

 

"האם איימת או נסחטת על ידי מישהו?

 

"שר שנסחט, אז משאירים אותו בתפקיד, כי אין דבר טוב יותר משר בסחיטה. אין דבר יותר טוב משר סחוט. אולי מיץ גזר. זה נפלא כי הוא משרת אינטרסים. עצם העובדה שעשו לי חיסול פוליטי מהיר כל כך מעידה, אני חושב, כאלף פנים שלא הייתי בסחיטה, כי ידעו שאי אפשר לסחוט אותי".

 

בראיון שהענקת לפני כמה חודשים בהחלט התלוננת על איומים שמופנים אליך מצד אנשי הון.

 

"נכון. חשבתי שאלה שעמדתי מולם כדי להגן על הקופה הציבורית כדי שתהיה תחרות במשק החשמל יעשו הכל כדי לסלק אותי, אבל לא תיארתי לעצמי את העוצמה הזאת. צפיתי שאלה שהתנגדתי להם ינסו לנקום בי. מה שלא צפיתי זה שהמוציא לפועל שלהם יהיה טומי לפיד. בחלומותיי המסויטים ביותר לא האמנתי שהתליין של אלה שאני נלחמתי בהם כדי לחוס על הקופה הציבורית, יהיה לפיד וחבר מרעיו.

 

"אבל זה שטומי לפיד הוא מגן ההון לא מפתיע אותי. הוא קונן על רוברט מקסוול (איש העסקים היהודי שהתאבד – ג"ו) קינה שעל ידה קינת דוד ליהונתן זה שיעור בתחביר. מקסוול היה גדול נוכלי תבל ומעל בפנסיה של עובדיו. לפיד אוהב להשתכשך אצל אנשי ההון. הוא חושב במושגים נאו-שמרניים קלאסיים: אם אתה חזק ועשיר, אז אלוהים אוהב אותך. ופורז? איך הוא מעיז להגיד שאין רעבים בישראל? איך הוא מעיז להגיד לעניים לשתות מי גשם? איזו אטימות מדהימה. הסימביוזה בין לפיד ופורז היא בניתוק. פורז בוודאי אומר לעצמו : אם אני מאכיל את החתולים שלי כל יום, איך זה שאנשים לא אוכלים? אבל מי ששוחט את החברים שלו בחוסר אנושיות, גם לא יודע שיש ילדים רעבים".

 

תגובות

 

שר המשפטים ויו"ר שינוי, יוסף לפיד: "הדברים רק מעידים על אישיותו של פריצקי, שסולק משינוי מפני שהמציא עלילה בניסיון להפליל את חברו למפלגה, אברהם פורז, ועכשיו הוא מעליל עלי כנקמה על סילוקו. מעבר לכך, ההכפשות המגוחכות שלו אינן ראויות לתגובה. אני יכול רק להתנצל בפני הציבור שאדם כזה נבחר מטעמנו לכנסת".

 

תגובת השר אברהם פורז: "אופיו והתנהגותו של יוסי פריצקי באים לידי ביטוי בקלטת שאותה שמע כל הציבור. הדברים מדברים בעד עצמם".

 

הראיון המלא והבלעדי - מחר במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:אלכס קולומויסקי
פריצקי. יורה
צילום:אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. כמו הלינץ' ברמאללה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. שהוא יבין רעבים?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים