שתף קטע נבחר

טיפים ל-eMule

לפניכם כמה טיפים לשיפור השימוש בתוכנת שיתוף הקבצים הפופולרית eMule: איך משפרים את המהירות, כיצד בודקים את תקינות החיבור, כמה קבצים לשתף, כיצד מפיצים קבצים ומילון מונחים

תוכנת קאזה כבר מזמן אינה השליטה הבלתי מעורערת של תחום שיתוף הקבצים, ולמרות (ואולי בגלל) שהפכה לסמל של הרעיון כולו, ולמילה נרדפת לפיראטיות - תוכנות רבות אחרות מתחרות עימה על כתר "מלכת השיתוף", ביניהן BearShare, גרוקסטר, לקוחות ביטורנט כמו Shareaza, תוכנות ותיקות כמו iMesh ואחרות. 

 

משתמשים רבים מעדיפים לעבוד עם מספר תוכנות במקביל, שחלקן מתמחות בשיתוף וידאו, אחרות מתמקדות במוזיקה, משחקים או תוכנות. עם זאת, נראה כי את הבכורה קוטפת תוכנת הקוד הפתוח eMule, שניתנת להורדה חינם. כמו תוכנות קוד פתוח אחרות, eMule זמינה להורדה במגוון טעמים וגרסאות. אפשר להוריד את הגירסה האחרונה מהאתר הרשמי או להוריד את הממשק העברי מאתרי הורדות ישראלים, למשל, Warezfaw.com. על פי אתר Slyck, רשת eDonkey2000, עליה מבוססת eMule, עומדת לחלוף על פני רשת FastTrack, עליה מבוססת קאזה.

 

בכל הנוגע לתכנים, הפצה פיראטית של תוכניות טלוויזיה וסרטים, הפכה פופולרית מתמיד. אתרי ההורדות, מצידם, השתכללו, ומציעים קישורים לקבצים איכותיים ונקיים מווירוסים להורדה מהירה. בעקבות הגידול המהיר והפופולריות

שלה זוכה תוכנת eMule בקרב גולשים רבים בעולם ובארץ, לפניכם מדריך מקיף לתוכנה, שיעזור לכם להבין יותר טוב את הממשק המבלבל לעיתים ולשפר את הביצוים. אין לראות במדריך זה כמעודד את תופעת הפיראטיות אלא מספק מענה לגולשים המשתמשים בתוכנה לצרכים לגיטמיים.  

 

טיפים לשיפור הביצועים

 

 • השיתופיות משתלמת - ככל שתשתפו יותר קבצים ב-eMule, כך תזכו לקצב הורדה מהיר יותר. שיטת הקרדיטים מבטיחה שמשתמשים המשתפים תכנים רבים, יקבלו עדיפות בתור להורדת קובץ מסוים. שימו לב שמי שמשתף פחות מ-10 קילובייט, יסבול מהגבלה בקצב ההורדות שלו.

 • בדיקת תקינות החיבור - בדקו שהיציאות (Ports) של eMule פתוחות לשימוש רק על ידי התוכנה. במידה והן חסומות, תקבלו זיהוי נמוך (או LowID), שיעמיס על רוחב הפס שלכם, על הרשת כולה, ויאט את מהירות ההורדה/העלאה ואת הביצועים. היציאות שיש לפתוח במקרה ומותקן אצלכם פיירוול או אם אתם מחוברים באמצעות נתב, מפורטות בתפריט "העדפות -> חיבור", תחת TCP Port ו-UDP Port.

 • כמה קבצים לשתף - eMule מאפשר לשתף את כל סוגי הקבצים הקיימים, אך כמובן שלא מומלץ לשתף את כל המחשב, או את קבצי המערכת של Windows. אם בחרתם לשתף תכנים פופולריים, הזוכים למקורות ובקשות מרובים, כדאי להסיר מהם את פונקציית השיתוף מדי פעם בפעם, זאת, כדי לאפשר לקבצים הפחות פופולריים המאוחסנים במחשבכם, לקבל הזדמנות שווה להפצה.

  למשתמשים שבמחשבם מותקן פיירוול או מחוברים לאינטרנט באמצעות נתב, לא מומלץ לשתף קבצים פופולריים רבים, על מנת להימנע מבעיות קריסה של התוכנה או של הנתב, עקב עומס שנוצר מהורדות מרובות. שליטה על התיקיות המשותפות מתבצעת דרך תפריט "העדפות -> תיקיות -> תיקיות משותפות".

 • שואבים מהמקורות - ניתן להגדיר ב-eMule את מספר המקורות מהם תרצו להוריד קובץ מסוים. מומלץ שהמספר שבחרתם יתאים למחשב ולחיבור האינטרנט שזמינים עבורכם. לדוגמה, במחשבים ישנים, או כאלה בהם מותקנת Windows 98, מספר המקורות המומלץ לקובץ הוא כ-400. מחשבים חזקים או כאלה עם Windows 2000/XP, יכולים לבחור בעד 800 מקורות. בכל מקרה, לא כדאי להגדיר מספר גבוה מדי, שייצור תעבורה מיותרת, עומס על המחשב, וירידה בביצועים של eMule. את ההגדרות ניתן למצוא תחת תפריט "העדפות -> חיבור -> מספר מקורות לקובץ".

 • שחררו את הקובץ - מומלץ להגדיר את הקבצים שאתם מורידים כ-Realease, זאת, בכדי ליצור תחלופה גבוהה ומהירה של חלקי קבצים. לדוגמה, משתמש X הפיץ קובץ של 100 מגהבייט, העביר אותו ל-10 אנשים, שלכל אחד מהם יש חלק אחר, ומחק את הקובץ. כך נוצר מצב שלכם יש חלק אחד, ולמישהו אחר יש חלק אחר. אם כולם יגדירו את החלק שלהם כ-Release, תיווצר תחלופה מהירה. הגדרת קובץ כ-Release פשוטה למדי: גשו ל-Shared Files, הקליקו בקליק ימין על הקובץ, בחרו ב-Priority, ואז ב-Release.

 • ישר לחיבורים - eMule מאפשרת להגדיר את סך כל המקורות שישנם לכל קובץ שאותו אתם מורידים. בדומה למספר המקורות לקובץ (סעיף 4), גם כאן לא כדאי לקבוע מספר גבוה מדי, מכיוון שתיווצר תעבורה ריקה, שתביא לירידה בביצועים ולעומס על הרשת. במחשבים ישנים, כדאי לבחור מספר מקורות גדול פי 2-2.5 ממספר המקורות לקובץ, ואילו במחשבים חזקים, יש להציב מספר גבוה פי 3-4. תוכלו להגדיר זאת בתפריט "העדפות -> חיבור -> מקסימום חיבורים".

 • מי ראשון בתור? - גודל התור שלכם משפיע על המשתמשים, שבחרו בכם כמקור הורדה. ככל שהתור שלכם גדול יותר, כך ליותר גולשים יש הזדמנות להוריד מכם קובץ. עם זאת, במדיה והתור שלכם גדול מדי, ייווצר עומס רב על החיבור שלכם לאינטרנט, ובעקבות זאת, גם על ההורדות שאתם מבצעים. בעלי מחשבי Windows 2000/XP יכולים להגדיר תור גדול, של כ-5000 משתמשים ומעלה, ובעלי מחשבים מיושנים יותר, יוכלו להסתפק בעד 5,000 משתמשים, תלוי במחשב עצמו, וכן בקבצים שאתם משתפים. הגדרה זו ניתן למצוא תחת תפריט "העדפות -> הגדרות מורחבות -> גודל תור".

 • מה זו קדמליה? - רשת קדמליה היא רשת חדשה, שעדיין נמצאת בשלבי פיתוח, ואינה כוללת שרתים. בניגוד לשרתים של רשת ה-ed2k, בקדמליה המשתמשים מתחברים אחד לשני וכך נוצרת הרשת. מכיוון שהגולשים מחוברים זה לזה, תהליך איתור מקורות להורדה מתבצע בצורה טובה ואמינה יותר, ותוצאות החיפוש המתקבלות מציגות קבצים טובים יותר, ולעיתים אף נדירים יותר. נוסף על יתרונות אלו, הקבצים המשותפים באמצעות רשת קדמליה, משותפים באופן איכותי ושווה גם עבור קבצים נדירים יותר. בכדי להפעיל את קדמליה, יש לשנות את ההגדרה בתפריט "העדפות -> חיבור" וסמן את קדמליה. עם זאת, מאחר הרשת עדיין נמצאת במצב ניסיוני, נוצרת תעבורה גבוהה יותר מהשרתים, כך שמומלץ להפעילה רק על חיבור אינטרנט מהיר, ותוך שימוש במחשב חזק וחדיש.

 

כיצד מפיצים קובץ?

 

אם יש קובץ שאותו תרצו לשתף, זכרו להעתיק אותו אל תיקיית Incoming של התוכנה, שנמצאת במסלול C:>Program Files>eMule>. לאחר מכן יש לגשת לתוכנה עצמה, ללחוץ על הלשונית Shared Files ואז על כפתור Reload. שימו לב, שככל שהקובץ גדול יותר, כך יקח לו זמן רב יותר להיטען.

 

לאחר ההטענה, יש להמתין מספר דקות לביצוע פעולת ה-Hash, שתסתיים בעת שבצידו השמאלי העליון של החלון יופיע הרישום Shared Files (X), כאשר ה-X מסמל מספר.

 

בשלב הבא, חפשו את הקובץ ברשימת הקבצים שבתיקיה, ולאחר שאיתרתם אותו לחצו עליו בקליק ימני, בחרו ב-Priority ואז לחצו על Release. אחר כך לחצו שוב על קליק ימין, ובחרו ב- PowerShare--> Activeted.

 

אם הקובץ אותו שיתפתם שוקל 550 מגהבייט ומעלה בצעו את הפעולות הבאות (בעלי קובץ קטן יותר יכולים לדלג אל השלב הבא): בחרו בקובץ ולחצו על לחצן ימני. בחרו ב-Hide Over Share ובחרו SET ואז 5. לאחר מכן לחצו על Share Only The Need ואז Enabled. כעת לחצו עם קליק ימין ובחרו ב-Hide Over Share ואז ב-Selectice Chunks Sharing. לבסוף בחרו ב-Enabled.

 

כעת כל שנותר הוא להעתיק את הקישור באתר. לצורך כך לחצו עם קליק ימין על הקובץ, ובחרו ב-Copy Ed2k link To Clipboard. בעלי גירסאות 0.44A ומעלה, נדרשים ללחוץ על כפתור SHOW ED2K ואז לחצו על הלחצן Copy To Clipboard. אם תרצו לספק למורידים קצב הורדה מהיר יותר, תוכלו לסמן את האפשרות Add Yourself as source, אולם אין חובה לבצע זאת.

 

מי שמעוניין לבדוק את הסטטיסטיקה של הקובץ, קרי, מספר ההרודות, הבקשות, המגהבייט וכדומה, יכול לעשות זאת דרך Shared Files, שם תמצאו את ההגדרות הבאות:

 

 • Requests - מספר הבקשות שהגישו אנשים ספציפיים לקובץ.

 • Accept Requests - מספר הבקשות שאושרו.

 • Transferred Data - מספר המגהבייטים (או גיגהבייטים) שהועלו על אותו הקובץ.

 • Completed Sources - מספר האנשים שסיימו להוריד את הקובץ. לאחר מספר ימים בהם הופץ הקובץ בהצלחה, תוכלו להעביר את ה-Priority למצב Auto.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
eMule. משפרים מהירות ומגדילים מקורות
מומלצים