שתף קטע נבחר

אישום: עובד מדינה לקח שוחד ממעסיקי עובדים זרים

רנטו סבן, שעבד במשרד העבודה באגף האכיפה לענייני עובדים זרים, מואשם כי לקח שוחד ממעסיקים כדי לסגור נגדם תיקי חקירה, הלווה כסף לעובדים זרים תוך איומים, ואף הטריד מינית עובדת זרה. הוא מכחיש את האישומים

כתב אישום הוגש הבוקר (יום ב') לבית משפט השלום בתל אביב, נגד רנטו סבן, בן 53 מראשון לציון, אשר שימש כחוקר משרד העבודה בתחום העובדים הזרים. הוא נאשם בלקיחת שוחד ממעבידים שהעסיקו עובדים זרים, מרמה והפרת אמונים, שיבוש הליכי משפט, עושק, איומים והטרדה מינית של עובדת זרה.

 

סבן שימש תחילה כמפקח בשטח ולאחר מכן כחוקר באגף לאכיפה בתחום עובדים זרים במשרד העבודה ובתוקף תפקידו היה עובד ציבור. הוא היה אחראי על אכיפת חוק העובדים הזרים, שאוסר העסקה שלא כדין של עובדים וכן מחייב הבטחת תנאים הוגנים למועסקים כחוק.

 

תפקידיו העיקריים של הנאשם היו פיקוח ואכיפה בנושא תנאים של העסקת עובדים זרים על ידי מעבידים. סבן נאשם בלקיחת שוחד של עשרות אלפי שקלים.

 

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד יניב ואקי, באחד המקרים הגיע לבית העסק עם מפקחים נוספים, ונתן למעסיק את מספר הטלפון שלו. כשזה התקשר אליו, הוא דרש ממנו 500 שקלים על כל תיק חקירה שיעביר לו, ובסך הכל קיבל ממנו 5,000 שקלים בתמורה לכך שלא דיווח על העסקת זרים.

 

במקרה אחר קיבל ממעסיק נוסף כ-10,000 שקלים, ובמקרה נוסף הוא נאשם כי נתן הלוואות בין השנים 2002-2003 לעובדים זרים בריבית חודשית של עשרה אחוזים עד החזרת ההלוואה במלואה, זאת כשהציג עצמו כשוטר במשטרת ההגירה. הוא איים על אותם עובדים זרים כי אם לא יחזירו לו את הכסף, יגרש אותם מישראל. באיום זה הוא נאשם במתן הלוואות בסכומים הנעים בין 5,000 ל-10,000 דולר.

 

סבן נאשם גם בהטרדה מינית ובביצוע מעשה מגונה בכוח בעובדת זרה אשר הלווה לה כסף. באחד המקרים הוא תפס אותה בכוח אך היא ברחה. הוא אף נהג להעביר לה הודעות בעלות אופי מיני למכשיר הטלפון הנייד שלה.

 

באמצעות עורך דינו, אורי בר-עוז, הכחיש סבן את כל ההאשמות נגדו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
עובדים זרים. נתן הלוואות בריבית (ארכיון)
צילום: שאול גולן
צילום: טל כהן
מואשם בהטרדה מינית של עובדת (ארכיון)
צילום: טל כהן
מומלצים