שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  אייל בן שלוש, המפקח על הביטוח
  רפורמטור נחוש ובלתי נלאה

  אילו היינו צריכים לבחור את המנהל במגזר הציבורי שהטביע את חותמו על המשק בצורה הניכרת ביותר, אין כמעט ספק בכך שאייל בן שלוש (42), המפקח על הביטוח והממונה על שוק ההון, היה זוכה בתואר בפער ניכר ממתחריו.

   

  בן שלוש הוא בנו של מזכיר מועצת הפועלים בהוד-השרון בשלוש הקדנציות האחרונות. החינוך שקיבל בבית לא היה בדיוק זה שהביא אותו למה שהוא מכנה גולת הכותרת של פעילותו - הרפורמה היסודית בתחום החיסכון הפנסיוני, שכללה את הרפורמה בקרנות הפנסיה ואת הרפורמה בענף ביטוח החיים.

   

  עוד לפני שהנהיג את הרפורמות האלה קנה לעצמו בן שלוש לא מעט מתנגדים כשיישם את מה שהתחילו המפקחים שלפניו - רפורמה בענף ביטוח החובה, למגינת לבם של מנהלי חברות הביטוח, שניסו להילחם בו.

   

  הוא התגלה כאדם עיקש שדבק בעמדותיו, נאבק נגד סוכני הביטוח ולא נרתע מתביעות שהוגשו נגדו לבג"ץ. המנהלים הוותיקים של חברות הביטוח, שחשבו שניתן יהיה לכופף את האיש הצעיר, שלא זכה תחילה לגיבוי מצד שר האוצר הקודם סילבן שלום, נוכחו במהרה שאי-אפשר להכניע אותו, והעדיפו להתפשר.

   

  הם אפילו מכרו את סוכני הביטוח, שקיוו ללכת איתם למאבק ממושך נגד המפקח בעניין הרפורמה בביטוח חיים. מנהלי קרנות הפנסיה ההסתדרותיות שילמו את המחיר היקר ביותר במאבק נגדו. כולם נאלצו לפנות את הכורסאות המפנקות.

   

  הוא מינה, בקשיחות רבה, מנהלים מורשים מטעמו, ולא היסס לנקוט לשם כך שיטות שזכו לביקורת נוקבת של בית-המשפט. יש לו עור של פיל כשהוא נאבק על משהו שהוא מאמין בצדקתו.

   

  הוא נוקם ונוטר, ומתקשה להודות בטעויות, אומרים מבקריו. אבל כולם מודים שמדובר באיש מבריק - אפילו אביו, שלא ממש רואה בעין יפה את הרפורמות שמבצע הבן.

   

  בן שלוש אומר שהוא מדבר עם אביו ומבקש את דעתו לגבי צעדים שונים ורפורמות שהוא מבצע, ולטענתו אף מצליח מעט לשכנעו. "אני מאוד מעריך את דעותיו

  של אבי", הוא אומר. "הוא איש ישר וערכי, והוא אומר לי מה הוא חושב. לא תמיד יש בינינו תמימות דעים, אבל אני חייב לומר שאחרי שהסברתי לאבא את הדברים, הוא שוכנע בצדקת הדרך, אם כי לא בכל האמצעים שננקטו".

   

  חוץ מהרפורמה בביטוח חובה, בפנסיה ובביטוח חיים, על שמו בן שלוש חתומות רפורמות נוספות שביצע בשנה-שנתיים האחרונות. באחרונה העביר רפורמה בביטוח הסיעודי, ולא נרתע מאיומים על כך שהביטוח יתייקר כך שאיש לא יוכל לעמוד בו.

   

  הוא חייב את הסוכנים ואת סוכני הביטוח בשקיפות בתוכניות הביטוח שהם מציעים, ביטל את תופעת הטוויסטינג, שבה סוכני ביטוח העבירו מבוטחים בביטוח חיים מחברה לחברה רק כדי להגדיל את רווחיהם, העביר רפורמה בביטוח הבריאות שמונעת מחברות הביטוח לדחות תביעות בגין מצב בריאותי קודם אחרי שנת ביטוח אחת, ועוד היד נטויה. מנהלי חברות הביטוח טוענים שהם אינם מסוגלים לעמוד בקצב הרפורמות שהוא מנחית עליהם, אבל מבצעים הכול כי אין להם ברירה.

   

  האתגרים העומדים בפניו:

   

   אומרים על בן שלוש שהוא גם הרוח החיה מאחורי ועדת בכר. בלי הצעד הראשון של הרפורמה בביטוח ובפנסיה, אין לי ספק שלדו"ח ועדת בכר לא היה כל סיכוי לעבור, אומר בן שלוש ללא שמץ של צנעה. אם המלצות הוועדה ייושמו, הן ישלימו את הרפורמה בענף התיווך הפיננסי בישראל ולבן שלוש יהיה חלק משמעותי בכך. השנה, בכל מקרה, צפוי לו קרב לא פשוט בהגנה על מסקנות הוועדה ובהטמעת השינויים עליהן תמליץ.

   

  5 דברים שלא ידעתם על בן שלוש:

   

  הוא נשוי ויש לו שלושה ילדים; אשתו עובדת כמנהלת פיתוח עסקי בחברת רמות של אוניברסיטת תל-אביב, ומדי יום היא שואלת אותי מתי אני פורש כדי שיוכלו לראות אותי יותר בבית; הוא מתגורר במושב שורש, כמו כמה בכירים אחרים במשק(ויקטור מדינה, אהרון פוגל, עו"ד צבי ברק ואחרים); הוא מגדיר עצמו כתולעת ספרים; כששואלים אותו מהן תוכניותיו לעתיד וכמה זמן ימשיך בתפקיד הנוכחי, הוא עונה: "אין לי תשובה חכמה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אייל בן שלוש, המפקח על הביטוח "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים