שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חודש אחרי התרעת ה-FDA: 'ויוקס' יורד מהמדפים

  פרסום ראשון: בעקבות תוצאות מחקר רחב היקף שגילה כי ויוקס מגבירה את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי, החליט ענק התרופות 'מרק' להפסיק את ייצור התרופה. חולים המשתמשים בתרופה מתבקשים לפנות לרופא המטפל כדי לדון בהפסקת השימוש ובחלופות טיפוליות

  חברת 'מרק' מוציאה ביוזמתה מהשוק בכל העולם את התרופה ויוקס, לשיגרון ולכאבים. ההחלטה, שנכנסת לתוקף באופן מיידי התקבלה ביוזמת החברה, על בסיס נתונים חדשים ממחקר קליני שנמשך שלוש שנים.

   

  ויוקס הושקה בארה"ב בשנת 1999, ואושרה לשיווק בלמעלה מ-80 מדינות נוספות. בישראל התרופה פופולרית במיוחד.

  מכירות ויוקס בכל העולם הסתכמו אשתקד ב- 2.5 מיליארד דולר. התרופה נחשבה לאחת ההבטחות הגדולות בשיכוך כאב וטיפול בדלקות. ייחודה היה בכך שהשפיעה פחות על הפרשת חומצה בקיבה ומכאן לסכנה מופחתת ללקות בכיב קיבה.

   

  כבר בשנת 2001 פורסם מחקר בירחון הרפואי JAMA בו הזהירו חוקרים מבית החולים "קליבלנד" שבארצות הברית, כי ויוקס (ובשמה הרפואי "רופקוקסיב") פוגמת בהרחבת כלי דם ומניעת היווצרות קרישים. החוקרים גילו כי בעקבות תופעה זו, נרשמה שכיחות גבוהה יחסית של התקפי לב ותמותה בקרב נבדקים שהשתמשו בתרופה.

   

  בעקבות פרסום המחקר העבירה "שרותי בריאות כללית" חוזר לרופאי הקופה ורוקחיה, שם היא מזהירה מפני תופעות הלוואי האפשריות, ובהם היצרויות וחסימות כלי דם, התקפי לב ואף שבץ מוחי. אלא שחרף החוזר המשיכה ויוקס להימכר בהצלחה רבה, בזכות פעולתה העוצמתית בשיכוך הכאבים.

   

  לפני כחודש פרסם מינהל המזון והתרופות האמריקאי את תוצאותיו של מחקר שכלל מעל מיליון נבדקים, בו נמצא הקשר בין השימוש בתרופה ויוקס לבין סיכון מוגבר להתקפי לב ושבץ מוחי. אלא שלאחר פרסום המסקנות, חלקה חברת "מרק" על הממצאים, והמשיכה לטעון שהתרופה בטוחה לשימוש. ב'מרק' טענו אז כי המדובר בניתוח נתונים הלוקה במגבלות, ואינו מדייק. כעת כאמור, חזרה בה חברת התרופות מטענותיה, והודתה כי יש ממש במסקנות ה-FDA.

   

  מחקר נוסף שערכה חברת "מרק" ונמשך 3 שנים, כלל 2,600 חולים והשווה בין ויוקס במינון 25 מ"ג לבין תרופת דמה, נמצא כי החל מ-18 חודשים לאחר תחילת הטיפול, קיימת עלייה בסיכון היחסי למחלות לב וכלי דם, דוגמת התקפי לב ושבץ, בחולים הנוטלים ויוקס בהשוואה לאלה שקיבלו תרופת דמה.

   

  "המחקר סיפק לנו נתונים חדשים אודות הפרופיל הקרדיו-וסקולארי של "ויוקס" אמר ד"ר פיטר קים, נשיא מעבדות המחקר של 'מרק', "למרות שהגורם לתוצאות אלה לא ברור בשלב הזה - הן רומזות על דבר קיומו של סיכון מוגבר לאירועים קרדיו-וסקולאריים, החל מ-18 חודשים לאחר תחילת טיפול רציף בתרופה. למרות שברור לנו שויוקס מועיל לחולים רבים, אנו מאמינים כי הצעד בו אנו נוקטים הוא הנכון". 

   

  'מרק' הודיעה ל- FDA ולרשויות הבריאות בישראל אודות החלטתה והצעדים אותם היא נוקטת. הערב מודיע משרד הבריאות היא הוא עוקב אחר הודעת מרק, וכי חולים המקבלים ויוקס צריכים ליצור קשר עם הרופא המטפל, על מנת לדון בהפסקת השימוש בתרופה ובטיפולים חלופיים אפשריים. מידע לחולים בארה"ב זמין באתר האינטרנט של 'מרק'. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  ויוקס. חברת התרופות החליטה שלא לקחת יותר סיכון
  צילום: גבי מנשה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים