שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס
  ישראל תגיש מחאה על הקסאם ברכב האו"ם
  על רקע החלטת הקבינט להגביר את מאמצי ההסברה, פרסם דובר צה"ל סרטון שבו נראו פלסטינים המטעינים רקטת קסאם על רכב האו"ם. "במקום להשכין שלום, מעורב האו"ם בצד הלוחם", זעמו בישראל. שגריר ישראל באו"ם אמר כי תלונה בנושא תוגש למזכ"ל האו"ם ביום שני. באו"ם בודקים את הטענות אך הוסיפו כי הן אינן הגיוניות

  זעם בישראל על שימוש ברכב האו"ם להעברת קסאמים: שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, אמר ל-ynet כי בכוונתו להגיש תלונה רשמית לאו"ם ביום שני בעקבות הסרטון שפרסם דובר צה"ל, ובו מתועדת העברת רקטת קסאם ברכב של ארגון הסיוע לפליטים, אונר"א.

   

   

  התמונות פורסמו על רקע החלטת הקבינט המדיני בטחוני להגביר את המאמץ ההסברתי לצד פעולת צה"ל ברצועה. הסרטון צולם על-ידי מזל"ט של חיל האוויר.

   

  בסרטון, שצולם אתמול, מתועדת הטענת רקטת קסאם במחנה הפליטים ג'בליה לתוך רכב של ארגון הסיוע לפליטים, אונר"א, שעל גגו הכיתוב UN (או"ם). ל-ynet נודע כי ישראל מתכוונת להגיש למזכ"ל האו"ם תלונה בנושא. 

  מתוך סרטון דובר צה

    

  סמנכ"ל התקשורת וההסברה במשרד החוץ, גדעון מאיר, מתח ביקורת חריפה על מעורבות רכב האו"ם באירוע. "זוהי פעם שלישית שהאו"ם, במקום להשכין שלום, מעורב בנושא מאוד מעורר מחלוקת", אמר.

   

  "הפעם הראשונה היתה בנושא שלושת החיילים החטופים בלבנון. הפעם השניה - בזמן פיצוץ הנגמ"ש של צה"ל בשכונת זייתון, אז התברר שאמבולנס של האו"ם העביר חמושים פלסטינים. כעת ראינו גם את תמונת השימוש ברכב האו"ם להעברת טילי קסאם, שנועדו לפגוע בילדי שדרות. אינני חושב שיש עוד מקום אחד בעולם שבו האו"ם משמש חלק בצד הלוחם. התמונות חמורות ומדברות בעד עצמן".

   

  ראש סוכנות הפליטים אונר"א, פיטר הנסן, אמר כי ארגונו בודק את הטענות הישראליות אך רמז כי מדובר בטענות שקריות.

   

  "אנו עושים הכל כדי לבדוק את הבסיס להאשמות הללו", אמר, אך הזכיר כי בתמונות נראה פלסטיני הנושא לכאורה לבדו את רקטת הקסאם. "אלא אם מדובר בגוליית, איני יכול לראות כיצד יכול אדם אחד לשאת ביד אחת את הרקטה כאילו היא חפץ קל משקל. אין זו הפעם הראשונה בה ישראל משחררת האשמות שקריות".

   

  פעולה הסברתית למול הביקורת

   

  לנוכח הביקורת הבינלאומית גם מצד ידידות כמו ארה"ב, החליט כאמור הקבינט המדיני-ביטחוני לקיים לצד פעולת צה"ל מאמץ הסברתי נרחב בניסיון להסביר הסיבות לפעילות ברצועה. הפעילות תתבצע באמצעות משרד החוץ ודובר צה"ל, ותרוכז על ידי מזכיר הממשלה ישראל מימון, שכינס כבר אמש את גורמי ההסברה כדי לדון בהיערכות.

   

  ראש הממשלה, אריאל שרון, הנחה את כל הגורמים הרלוונטים לספק לגורמי ההסברה את החומר המודיעיני הדרוש לקראת איסוף החומרים.

   

  מאיר הסביר כי "הקבינט הבין שהמאבק על התודעה הבינלאומית הוא חלק בלתי נפרד מהמערכה. הקרב מתחולל לא רק במחנה הפליטים בג'בליה אלא גם על מסכי הטלויזיה ובעמודי החדשות".

   

  בהתייחסו לגינוי הצרפתי אמר מאיר: "אנחנו מתחילים מתחת לקו האפס בהסברה. יש ממשלות וכלי תקשורת שהנארטיב שלהן קבוע. מה שנקרא: 'אל תבלבלו אותי עם העובדות'. עובדה היא שבנושא עמדת ישראל למול ערפאת כולם היו נגד. היום גם הפלסטינים כבר מתחילים להשתכנע".

   

  הנחת מטענים; ירי מחצרות בתים

   

  בין החומרים המצולמים מצויים חמישה סרטונים, בהם מתועדים, בין השאר, מחבלים המחוררים כביש, מניחים מטען מתחתיו ומרצפים אותו מחדש; העברת רקטות הקסאם ברכב אונר"א של האו"ם; וירי רקטות קסאם מחצר בית ומתוך אוכלוסיה אזרחית.

   

  מזכיר הממשלה ישראל מימון, שמתאם את פעילות ההסברה, הסביר ל-ynet כי "התמונות מסבירות לעולם מה הקושי שבפניו אנחנו עומדים. זיהינו צורך של תיאום כל המערכות, בעקבות המהלך הצבאי שימשך זמן מה ועשוי לגרור לחץ בינלאומי. הצורך בהסברה קיים גם פנימה בתוך ישראל. אנו רוצים שהציבור יבין מה נעשה. הסרטונים מסבירים מדוע צה"ל נכנס לשטח ולתוך אוכלוסיה אזרחית ומה צה"ל עושה".

   

  גורמים מדינים בירושלים הביעו אתמול גם כעס על דברי השר זבולון אורלב, ובמיוחד על דברי השר יוסף לפיד. לפיד טען כי המבצע אינו מועיל משום שלא ניתן באמת לעצור את ירי הקאסם.

   

  "מרגע שממשלה מקבלת החלטה, על השרים לעמוד מאחוריה. נתקלנו בביקורת של שרים גם בנושא האג וחבל, משום שישנה אחריות קולקטיבית של הממשלה".

   

  בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  יגיש מחאה. דני גילרמן
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  האו"ם. מעורבים?
  צילום: רויטרס
  מתוך סרטון דובר צה"ל
  נושאים את רקטת הקסאם
  מתוך סרטון דובר צה"ל
  מומלצים