שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

כ-150 נפגעים בסדרת פיגועים בסיני

בשלושה פיגועי תופת שהתרחשו הלילה במלון הילטון טאבה ובראס א-שטן נפגעו כ-150. דובר משרד הפנים בקהיר מסר ש-12 בני אדם נהרגו. מתקפת הטרור נפתחה בפיצוץ של מכונית תופת שאירע סמוך לשעה 22:00 במלון הילטון טאבה. חלק מהמלון קרס. סמוך ל-23:30 אירעו שני פיצוצים נוספים באזור ראס א-שטן

מתקפת טרור על ישראלים בסיני: כ-150 בני אדם נפגעו בשלושה פיגועי טרור שכוונו אמש (יום ה') כלפי מוקדי תיירות ישראליים בסיני. מכונית תופת התפוצצה במלון הילטון טאבה, שקרס חלקית. שתי מכוניות התפוצצו לאחר מכן בראס א-שטן, וגרמו למותם של עוד כשניים. גורמי ביטחון בישראל ובמצרים חושדים במעורבות של אל קאעידה.

 

דובר משרד הפנים בקהיר דיווח על 12 הרוגים ו-135 פצועים. מוקדם יותר דיווחו גורמים מצרים על 35 הרוגים ו-160 פצועים.

 

במשך כל שעות הלילה נמשכה יציאת הישראלים מסיני, כשברקע זרמו דיווחים על הזוועה ועל התנהגותם המבולבלת של המצרים. מד"א דיווח שהאמבולנס הראשון הורשה להיכנס רק כעבור חצי שעה, והכבאים מסרו שעוכבו כ-40 דקות במסוף טאבה, בשל בעיות דרכונים. במשך הלילה עסקו צוותי כבאים ופיקוד העורף בחילוץ נפגעים מבין הריסות המלון. להערכת נציב כבאות ראשי, רב-טפסר שמעון רומח, הסיכויים לחלץ חיים מבין ההריסות - קלושים.

 

 

סדרת הפיגועים החלה בפיצוץ עז שהחריד בסביבות 21:45 את מלון הילטון טאבה, שהיה גדוש באורחים ישראלים. סמוך ל-23:30 דווח על שני פיצוצים נוספים שאירעו בו-זמנית באזור ראס א-שטן. עדי ראייה דיווחו על פיצוץ באזור החושות. גורמים בצה"ל ניהלו מגעים ממושכים להנחתת מסוקים בראס א-שטן, והאמבולנסים של מד"א הורשו להיכנס רק כעבור כארבע שעות.פצועים הובהלו לבית החולים ביוספטל (צילום: מאיר אוחיון)
 
לבית החולים "יוספטל" הובהלו עד כה 87 פצועים, רובם במצב קל. 12 מהפצועים - ילדים. בבית החולים נפתח מרכז מידע לציבור שמספרו 1255175. בין הפצועים הזרים שפונו לבתי החולים באילת גם אשת הקונסול הכללי הבריטי בירושלים ובתו. תשעה פצועים הובהלו לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, ועוד שבעה הוטסו במסוקים.

  

"קומות שלמות קרסו"

 

נציגי המשטרה עברו את הגבול לצד המצרי כדי לסייע לכוחות ההצלה המצרים. רס"ר שחר זייד, ממכבי האש באילת סיפר ל-ynet זמן קצר לאחר הגיעו: "אני עומד על הריסות הלובי בכניסה להילטון טאבה. הכניסה ללובי ומספר קומות קרסו. הכבאים עוסקים פרט לכיבוי השריפה גם בחילוץ לכודים. אנו הגענו למספר לכודים ומתקשרים איתם. יש פה הרס רב. ארבעה צוותי כיבוי ועוד רכב חילוץ במקום". 

 

מיד עם היוודע דבר הפיצוץ, פנה ראש הממשלה לבכירים בממשל המצרי וביקש לאפשר מעבר של כוחות הצלה ישראלים, על מנת לאפשר פעולות הצלה והעברת פצועים לטיפול באילת ובבאר שבע. המצרים איפשרו לאמבולנסים ישראלים להיכנס לטאבה. האלוף במילואים, עמוס גלעד, שוחח בטלפון עם השר עומר סולימאן ודרש להכניס את כוחות ההצלה הישראלים לתוך המלון. 

 

שר הביטחון, שאול מופז, הורה לאלוף פיקוד העורף, יאיר נווה, להגיע לאילת עם צוותים ולהיערך לסיוע בחילוץ הנפגעים. מהשגרירות בקהיר נמסר: "אנשי השגרירות מתאמים לוגיסטית את מעבר האמבולנסים והפינוי".

איום הטרור
אזהרה קונקרטית / דיאנה בחור-ניר
המטה ללוחמה בטרור פרסם אזהרה מעודכנת לישראלים, שמתכוונים לנסוע למצרים או לסיני, ובה נאמר ש"לאחרונה עולה אפשרות קונקרטית שגורמי טרור ינסו לפגוע ביעדי תיירות במצרים, בדגש על סיני". מנהל מסוף טאבה: לאשמעתי על התרעה
לכתבה המלאה

 

המשטרה פתחה מרכז שליטה במטה הארצי בירושלים. חדר המצב של משרד החוץ נכנס למתכונת חירום. שר החוץ הנחה את הנציגים בשגרירות בקהיר להגיע למסוף הגבול בטאבה. כמו כן נשלח נציג מהארץ למסוף על מנת לסייע לישראלים שמעוניינים לחזור לישראל.

  

שמשון מירושלים שהתארח במלון סיפר ל-ynet: "הייתי בחדר שלי בקומה הרביעית, כשלפתע שמעתי פיצוץ עז. הפיצוץ היה בכניסה למלון, במקום שהמכוניות מורידות את המזוודות. כל הזכוכיות עפו. ראיתי הרבה פצועים, ולפחות שני הרוגים מוטלים ליד הבריכה. יכול להיות שהם עפו מהחדרים כתוצאה מהפיצוץ".

 

"בזמן הפיצוץ הייתי בחדר שלי, 421, קומה רביעית. הייתי במיטה. כל הזכוכיות עפו לתוך החדר. יכולתי להיהרג. מיד לאחר מכן לקחתי את דברים שלי, ירדתי במדרגות למטה. אף אחד לא אמר לי כלום, אין פה שום ארגון מצד המלון. אמבולנסים מאילת לא מפסיקים להגיע למסוף. אני חוצה עכשיו את המסוף ברגל".

 

משפחת גנל מהרצליה היתה במלון בזמן הפיצוץ: "היינו בחדר בקומה החמישית", סיפרה נאוה גנל, "שמענו פיצוץ אדיר וכל הזכוכיות בחדר התנפצו. בהתחלה חשבנו שאלה זיקוקים. ניסינו לרדת במדרגות, אבל נחנקנו מעשן וחזרנו לחדר. הצלחנו לצאת דרך מדרגות החירום. ירדנו למטה וראינו שבלובי פרצה שריפה. המצרים היו מאוד מבוהלים, ראינו המון דם. חלק מקיר המלון קרס".

 

"המצרים היו המומים, לא ידעו מה לעשות"

 

אמיר, תושב ירושלים, שהיה במלון הילטון טאבה כשאירע הפיצוץ, סיפר ל-ynet: "ישבתי מול הבריכה. פתאום היה בום, פיצוץ, אש גדולה, וכולם התחילו לברוח. היה המון דם אנשים יצאו בבהלה גדולה מאוד רצנו לכיוון הגבול. המצרים היו המומים, לא ידעו מה לעשות".

 

"ראינו המון חיילים ישראלים שפתחו את המעבר. היה במקום בלבול, המון דם. גם פצועים הגיעו למעבר. אנשים ברחו עם הילדים, עזבו את הכל, גם את המכוניות שלהם ורצו למעבר. הרבה צעקות של בכי. הגיעו כמויות אדירות של אמבולנסים ומשטרה. אני כבר עברתי את הגבול, אני ליד מלון הנסיכה".

 

אפי כהן, ששהתה עם משפחתה בכפר הנופש של רפי נלסון, שסמוך למלון הילטון טאבה, סיפרה ל-ynet: "ב-21:45 היה רעש נוראי. חשבתי שזו רעידת אדמה. היה כנראה פיצוץ בהילטון טאבה. כל דיירי המלון הגיעו לחוף הים. אנחנו רואים אבק ועשן שעולה מהמלון, ושומעים סירנות".

 

אפי כהן סיפרה על הרגעים שאחרי הפיצוץ: "אנשים התרוצצו. פינו פצועים מהמלון, חיפשו אחד את השני. אמרו לכולנו ללכת לחוף".

 

גילי הדרי, תושב אילת, סיפר: "הייתי ליד בית החולים יוספטל בעיר. בינתיים הגיעו לפה שני אמבולנסים. כשנסעתי לכיוון בית החולים עברו אותי לפחות עשרה אמבולנסים שיצאו לכיוון הגבול כדי לפנות פצועים".

 

בטלוויזיה המצרית דיווחו בקצרה על "פיצוץ כתוצאה מדליפת גז במלון בטאבה", ומיד אחר כך חזרו לשגרה, ושידרו סרט ערבי.

 

זמן קצר לאחר הפיגוע במלון הילטון בטאבה, התקשר עוזר מזכיר המדינה למזרח התיכון, ויליאם ברנס, אל שגריר ישראל בארה"ב, דני אילון, כדי להביע צער ותנחומים על הפיגוע והציע כל סיוע אפשרי.

השגריר אילון ביקש סיוע בתיאום עם מצרים, כדי לאפשר כניסת כוחות סיוע והצלה ישראלים לשטח מצרים.

 

בעוד שגריר ישראל ממשיך בסבב שיחות עם הבית הלבן ומשרד החוץ, החלו האמריקנים לפעול באינטנסיביות בכל הצינורות האפשריים, בין השאר באמצעות השגרירות שלהם בקהיר, כדי לזרז את התיאום בין ישראל ומצרים.


פורסם לראשונה 07/10/2004 22:11

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר, עלי ואקד, עופר מאיר, אפרת וייס, אבי כהן וארצי חלפון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתרי הפיגועים
צילום: מאיר אוחיון
פינוי הפצועים
צילום: מאיר אוחיון
צילום: מאיר אוחיון
נפגעים רבים
צילום: מאיר אוחיון
צילום: ג'ו קוט
הילטון טאבה
צילום: ג'ו קוט
צילום: ג'ו קוט
מעבר טאבה
צילום: ג'ו קוט
מומלצים