שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

לפני 19 שנים: הפיגוע בראס בורקה בחוף סיני

בדיוק לפני 19 שנים, בחול המועד סוכות 1985, נרצחו שבעה ישראלים, בהם ארבעה ילדים, מיריות של חייל מצרי. המתקפה המשולבת נגד ישראלים בסיני מחזירה אותנו אחורה גם אל התקיפה המשולבת נגד נופשים ישראלים בקניה שאירעה בנובמבר 2002. היסטוריה של פיגועים נגד נופשים ישראלים

אז, והיום: זה היה בחול המועד סוכות, 5 באוקטובר 1985, בחוף ראס בורקה בסיני. חייל מצרי פתח במטר יריות ורצח ארבעה ילדים ושלושה מבוגרים. 19 שנים אחרי, היכה הטרור שוב בחצי האי סיני.

 

ב"טבח בראס בורקה" נרצחו עופרי טוראל (12), שאביה נהרג 12 שנה לפני כן במלחמת יום הכיפורים בחווה הסינית, אמיר באום (10), דינה ברי (10), צליל שלח (12), כוכבת תוכנית הטלוויזיה "שישאר בינינו", חמן שלח ואשתו אילנה ואניטה גריפל. גריפל חסמה את הכדורים, שנורו על בתה בת הארבע, טלי, ובכך הצילה את חייה.

 

סדרת הפיגועים בסיני מזכירה מאוד את התקיפה שאירעה לפני קרוב לשנתיים נגד ישראלים בקניה, אז נהרגו שלושה ישראלים, שני ילדים מאריאל ומדריך תיירים מרעננה.   

 

הפיגוע המשולב בקניה אירע בבוקר ה-28 בנובמבר. מכונית תופת התפוצצה בפתח מלון הישראלים "פרדייז" במומבסה. 15 בני-אדם נהרגו, ביניהם שלושת הישראלים, כ-80 נוספים נפצעו, ביניהם היו 17 ישראלים. במקביל לפיצוץ במלון נורו טילי כתף לעבר מטוס "ארקיע" שהמריא ממומבסה - בתקרית זו איש לא נפגע למרבה המזל.

 

גם מומבסה, כמו סיני מהווה יעד תיירותי מועדף על ישראלים. הפיגוע אירע זמן קצר אחרי שקבוצת ישראלים, שנסעה לקניה עם סוכנות "פרדייז", הגיעה למלון משדה התעופה. בעוד האורחים נרשמים בלובי, התפרץ ג'יפ מסוג "פאג'רו" מבעד למחסום הברזל בכניסה למלון והתפוצץ בפתח המלון. עדי ראייה דיווחו כי בג'יפ נהגו שלושה בני-אדם, בעלי חזות ערבית. מעוצמת הפיצוץ נפגעו אורחים ועובדים רבים במלון, והמלון נשרף כולו.

  

סמוך לאותה שעה שבה תקפו המחבלים את הקבוצה שהגיעה למלון, המריאה קבוצה אחרת שנסעה עם סוכנות "פרדייז" בטיסה 582 של "ארקיע" ממומבסה לישראל. זמן קצר לאחר ההמראה, כאשר המטוס היה בגובה של כ-1,000 מטרים, הבחינו הטייסים בשני הבזקי אור. היו אלה שני טילי כתף נגד מטוסים מסוג "סטרלה", שנורו לעבר המטוס. למרבה המזל, הטילים החטיאו את המטוס, ואיש לא נפגע. המטוס נחת בצהריים בנמל-התעופה בן-גוריון.

 

האם ישראל קיבלה התרעה על הפיגוע בקניה? 

 

ימים אחדים לאחר המתקפה המשולבת עלתה השאלה בדבר ההתרעות מוקדמות. זאת לאחר שהתברר כי שבועיים וחצי קודם לכן הזהירה ממשלת אוסטרליה את אזרחיה מפני התקפת טרור על יעדים מערביים במומבסה. גם ארה"ב דיווחה כי קיבלה מידע, "הוא לא היה ממוקד או מהימן מספיק".

 

בשירות הביטחון הכללי אמרו כי לא התקבלה שום התרעה לפיגוע צפוי בקניה. גורמי ביטחון בישראל אמרו כי אין ספק שאילו הייתה מגיעה התרעה לשירותי המודיעין הישראליים, היו מתגברים את רמת האבטחה בקניה, ואולי אף מזהירים ישראלים העושים את דרכם לשם ומכריזים על המקום כמסוכן לישראלים. גם ממשרד החוץ הישראלי נמסר כי לא ידעו על כל התרעה על פיגוע נגד יעדים מערביים במומבסה.

  

בהודעה של ארגון אל קאעידה, שהתפרסמה באתר אינטרנט איסלאמי, נכתב שהפיגוע הכפול מוקדש לעם הפלסטיני, "כמתנה לחודש הרמדאן". הארגון נטל אחריות לסדרת אירועים נוספים, והבטיח להמשיך בפעילות.

 

הארגון גינה בתוקף את "רצח העם" בשטחים הפלסטיניים ובאפגניסטן, "הכולל הרג נשים, ילדים וזקנים והרס בתים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה אטילה שומפלבי
נוי אנטר. נרצח בקניה
צילום: רפרודוקציה אטילה שומפלבי
צילום: רפרודוקציה אטילה שומפלבי
דביר אנטר ז"ל
צילום: רפרודוקציה אטילה שומפלבי
שרידי מלון "פרדייז" במומבסה
צילום: איי פי
מומלצים