שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

אנשי השב"כ בטאבה; לפחות 19 ישראלים נהרגו

לסיני הגיעו הבוקר אנשי שירות הביטחון הכללי כדי לחקור את מתקפת הטרור. בשלושה פיגועי תופת שהתרחשו הלילה במלון הילטון טאבה ובראס א-שטן נהרגו לפחות 26 בני אדם, בהם 19 ישראלים. 39 ישראלים מוגדרים "נעדרים". מתקפת הטרור נפתחה בפיצוץ של מכונית תופת שאירע סמוך לשעה 22:00 במלון הילטון טאבה. סמוך ל-23:30 אירעו שני פיצוצים נוספים באזור ראס א-שטן. ההערכה: ארגון אל-קאעידה אחראי. אלפי ישראלים עושים דרכם מסיני לארץ

השב"כ החל לחקור את מתקפת הטרור בסיני: ל-ynet נודע כי אנשי שירות הביטחון הכללי הגיעו הבוקר (יום ו') לטאבה, וביקרו בין היתר במלון הילטון טאבה. מערכת הביטחון פותחת בזאת רשמית את חקירת אחד מאירועי הטרור הקשים והמורכבים בתקופה האחרונה.

 

על פי המידע האחרון הבוקר, ישנם לפחות 19 ישראלים שנמנו בין 26 ההרוגים, רובם המכריע בהילטון טאבה. 39 ישראלים מוגדרים נעדרים. ההערכה: ארגון אל-קאעידה או אחד מהארגונים הנתמכים על ידו אחראי לפיגועים. ממסוף טאבה נמסר כי עד כה חצו כ-6,000 ישראלים את הגבול מסיני לישראל, ואלפים נמצאים בדרכם לשם.

 

  • סיקור מיוחד ב-ynet: מתקפת הטרור בסיני

 

אלוף פיקוד העורף, יאיר נווה, אמר בתדרוך הבוקר כי החיפושים ועבודות החילוץ בטאבה יימשכו מספר ימים, בשל ההרס הרב ב-13 קומות המלון. לגבי שיתוף הפעולה עם המצרים, אמר נווה כי "הנושא הזה מורכב, הוא מתנהל בצורה מדודה ואני מקווה שבצורה יותר סבירה בהמשך".

 

מכונית התופת הראשונה התפוצצה במלון הילטון טאבה, בן 430 החדרים, שקרס חלקית. באתר זה נמנה המספר הגבוה ביותר של הרוגים ופצועים. לפחות 21 גופות נמצאו בין ההריסות. המשטרה בודקת הערכה נוספת כי מדובר בשתי מכוניות שהתפוצצו בו זמנית. כמה שעות מאוחר יותר התפוצצו מכונית נוספת ומחבל מתאבד בראס א-שטן, 45 ק"מ דרומית משם, וגרמו למותם של לפחות עוד שני ישראלים ולפציעתם של כ-8.

 

מספרי חירום: ישראלים המחפשים את קרוביהם ששהו במלון מתבקשים להתקשר לטלפון 1255-1715. מוקד חירום של עיריית אילת - 1255-175. מספר מרכז לאיתור נעדרים באילת: 08-6373078. מספר החירום בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע: 1255-177. במד"א קוראים לציבור להגיע לתחנות ברחבי הארץ ולתרום דם.

  

נתוני האמת ממשיכים להיות מעורפלים, בכל הנוגע למצרים: דובר משרד הפנים בקהיר דיווח לפנות בוקר על 12 הרוגים ו-135 פצועים. מוקדם יותר דיווחו גורמים מצרים על 35 הרוגים ו-160 פצועים. במשך הלילה והבוקר עסקו צוותי כבאים ופיקוד העורף בחילוץ נפגעים מבין הריסות המלון.

 

שר התיירות המצרי, אחמד אל-מוגרבי הגיע להילטון טאבה והביע בפני ניצב כבאות והצלה ראשי, רב טפסר שמעון רומח, את צערו בשם הממשלה המצרית על סדרת הפיגועים. אל-מוגרבי הוא הנציג הבכיר של הממשלה המצרית במקום.

 

לבית החולים "יוספטל" באילת הובהלו 121 פצועים, רובם במצב קל, ששוחררו כעבור מספר שעות. רק פצוע אחד נותר בבית החולים, נכון לשעות הבוקר. 16 מהפצועים היו ילדים. בין הפצועים הזרים שפונו לבתי החולים באילת גם אשת הקונסול הכללי הבריטי בירושלים ובתו. 17 פצועים הובהלו לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, חלקם במסוקים. שניים מהפצועים במצב קשה ו-9 בינוני. מבתי החולים במצרים נאמר ל-ynet כי אין עוד ישראלים בין המאושפזים.

 

סדרה של פיצוצים עזים

 

סדרת הפיגועים החלה בפיצוץ עז שהחריד בסביבות 21:45 את מלון הילטון טאבה, שהיה גדוש באורחים ישראלים. במשטרה העריכו כי מדובר היה

במכונית שהכילה מטען של עשרות קילוגרמים. סמוך ל-23:30 דווח על שני פיצוצים נוספים שאירעו בו-זמנית באזור ראס א-שטן. עדי ראייה דיווחו על פיצוצים באזור החושות, וככל הנראה מדובר במכונית תופת ובמחבל מתאבד. גורמים בצה"ל ניהלו מגעים ממושכים להנחתת מסוקים בראס א-שטן, והאמבולנסים של מד"א הורשו להיכנס רק כעבור כארבע שעות.  

  

נציגי המשטרה עברו את הגבול לצד המצרי כדי לסייע לכוחות ההצלה המצרים. רס"ר שחר זייד, ממכבי האש באילת סיפר ל-ynet זמן קצר לאחר הגיעו: "אני עומד על הריסות הלובי בכניסה להילטון טאבה. הכניסה ללובי ומספר קומות קרסו. הכבאים עוסקים פרט לכיבוי השריפה גם בחילוץ לכודים. אנו הגענו למספר לכודים ומתקשרים איתם. יש פה הרס רב".

 

מיד עם היוודע דבר הפיגוע, פנה ראש הממשלה, אריאל שרון, לבכירים בממשל המצרי וביקש לאפשר מעבר של כוחות הצלה ישראלים, על מנת לאפשר פעולות הצלה והעברת פצועים לטיפול באילת ובבאר שבע. המצרים איפשרו לאמבולנסים ישראלים להיכנס לטאבה. האלוף במילואים, עמוס גלעד, שוחח בטלפון עם השר עומר סולימאן ודרש להכניס את כוחות ההצלה הישראלים לתוך המלון. שר הביטחון, שאול מופז, הורה לאלוף פיקוד העורף, יאיר נווה, להגיע לאילת עם צוותים ולהיערך לסיוע בחילוץ הנפגעים. מהשגרירות בקהיר נמסר: "אנשי השגרירות מתאמים לוגיסטית את מעבר האמבולנסים והפינוי".

 

המשטרה פתחה מרכז שליטה במטה הארצי בירושלים. חדר המצב של משרד החוץ נכנס למתכונת חירום. שר החוץ הנחה את הנציגים בשגרירות בקהיר להגיע למסוף הגבול בטאבה. כמו כן נשלח נציג מהארץ למסוף על מנת לסייע לישראלים שמעוניינים לחזור לישראל.

 

העדויות: "המצרים לא ידעו מה לעשות" 

 

שמשון מירושלים שהתארח במלון סיפר ל-ynet: "הייתי בחדר שלי בקומה הרביעית, כשלפתע שמעתי פיצוץ עז. הפיצוץ היה בכניסה למלון, במקום שהמכוניות מורידות את המזוודות. כל הזכוכיות עפו. ראיתי הרבה פצועים, ולפחות שני הרוגים מוטלים ליד הבריכה. יכול להיות שהם עפו מהחדרים כתוצאה מהפיצוץ. בזמן הפיצוץ הייתי בחדר שלי, 421, קומה רביעית. הייתי במיטה. כל הזכוכיות עפו לתוך החדר. יכולתי להיהרג. מיד לאחר מכן לקחתי את דברים שלי, ירדתי במדרגות למטה. אף אחד לא אמר לי כלום, אין פה שום ארגון מצד המלון. אמבולנסים מאילת לא מפסיקים להגיע למסוף. אני חוצה עכשיו את המסוף ברגל".

 

משפחת גנל מהרצליה היתה במלון בזמן הפיצוץ: "היינו בחדר בקומה החמישית", סיפרה נאוה גנל, "שמענו פיצוץ אדיר וכל הזכוכיות בחדר התנפצו. בהתחלה חשבנו שאלה זיקוקים. ניסינו לרדת במדרגות, אבל נחנקנו מעשן וחזרנו לחדר. הצלחנו לצאת דרך מדרגות החירום. ירדנו למטה וראינו שבלובי פרצה שריפה. המצרים היו מאוד מבוהלים, ראינו המון דם. חלק מקיר המלון קרס".

  

אמיר, תושב ירושלים, שהיה במלון הילטון טאבה כשאירע הפיצוץ, סיפר ל-ynet: "ישבתי מול הבריכה. פתאום היה בום, פיצוץ, אש גדולה, וכולם התחילו

לברוח. היה המון דם אנשים יצאו בבהלה גדולה מאוד רצנו לכיוון הגבול. המצרים היו המומים, לא ידעו מה לעשות. ראינו המון חיילים ישראלים שפתחו את המעבר. היה במקום בלבול, המון דם. גם פצועים הגיעו למעבר. אנשים ברחו עם הילדים, עזבו את הכל, גם את המכוניות שלהם ורצו למעבר. הרבה צעקות של בכי. הגיעו כמויות אדירות של אמבולנסים ומשטרה. אני כבר עברתי את הגבול, אני ליד מלון הנסיכה".

 

בטלוויזיה המצרית דיווחו בקצרה על "פיצוץ כתוצאה מדליפת גז במלון בטאבה", ומיד אחר כך חזרו לשגרה, ושידרו סרט ערבי. רק לאחר מספר שעות הבינו במצרים כי מדובר באירוע של ממש - והחלו לשדר דיווחים חיים, שהתבססו ברובם על הדיווחים המצולמים בישראל.

 

האמריקנים הציעו סיוע

 

זמן קצר לאחר הפיגוע במלון הילטון בטאבה, התקשר עוזר מזכיר המדינה למזרח התיכון, ויליאם ברנס, אל שגריר ישראל בארה"ב, דני אילון, כדי להביע צער ותנחומים על הפיגוע והציע כל סיוע אפשרי. השגריר אילון ביקש סיוע בתיאום עם מצרים, כדי לאפשר כניסת כוחות סיוע והצלה ישראלים לשטח מצרים.

 

בעוד שגריר ישראל ממשיך בסבב שיחות עם הבית הלבן ומשרד החוץ, החלו האמריקנים לפעול באינטנסיביות בכל הצינורות האפשריים, בין השאר באמצעות השגרירות שלהם בקהיר, כדי לזרז את התיאום בין ישראל ומצרים.


פורסם לראשונה 08/10/2004 06:23

 

בהכנת הידיעה השתתפו שיה אגוזי, דיאנה בחור-ניר, עלי ואקד, עופר מאיר, יצחק בן חורין, אפרת וייס, אבי כהן, ארצי חלפון וטלי יצחקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ההרס במלון הילטון טאבה
צילום: איי אף פי
צילום: שי שמואלי, כל הנגב
פצועי הפיגוע בטאבה מגיעים ל"יוספטל"
צילום: שי שמואלי, כל הנגב
צילום: איי פי
השיירות בדרך למסוף
צילום: איי פי
צילום: מאיר אוחיון
פינוי הפצועים
צילום: מאיר אוחיון
צילום: מאיר אוחיון
בית החולים "יוספטל". עומס כבד
צילום: מאיר אוחיון
צילום: מאיר אוחיון
מחוץ לבית החולים
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים