שתף קטע נבחר

במערכת הפוליטית נערכים להקדמת הבחירות

המערכת הפוליטית גועשת בעקבות הודעתו של ברק על הליכה לבחירות. ח"כ ברעם: "דווקא המהלך הזה מחזק את ברק במפלגה". טומי לפיד: זו התאבדות פוליטית. שר ברשות הפלסטינית: זו מכה לשלום

המערכת הפוליטית החלה לגעוש בעקבות ההחלטה להקדים את הבחירות: בימים מובעת שביעות רצון רבה, בשמאל יש על פי רוב אכזבה קשה. ברשות הפלסטינית, שגם לה השפעה על הבחירות הבאות, עדיין מגיבים בזהירות למאורעות האחרונים.

שרון: ברק אחראי

יו"ר הליכוד, אריאל שרון, הגיב לדבריו של ברק מעל בימת הכנסת: "אני רוצה לקבוע דבר אחד. אני רוצה להביא פה לידיעת הבית: האדם שאחראי למצבה של ישראל ולמצב שבו היא צריכה ללכת לבחירות, הוא ראש הממשלה, מר ברק".
"הניסיון שלך כאן היום להטיל את האחריות על מה שמתרחש על האופוזיציה, הוא ניסיון שאין בו אמת", אמר שרון לברק. "מי שאחראי למצב שנוצר הוא אתה ואתה ואתה בראש וראשונה". שרון אמר על ברק כי "בסופו של דבר, הביילינים למיניהם השפיעו עליו ללכת ללא הליכוד. זו היתה עצת אחיתופל".

עוזי ברעם: המהלך מחזק את ברק במפלגתו

מנגד, בישראל אחת מנסים לשמור על אופטימיות. חבר הכנסת אלי גולדשמידט אמר: "אני לא יכול לומר שאני מופתע, מאחר שקיימנו שיחות עוד קודם. ברק עשה את הצעד המתבקש, אבל אני עדיין מאמין שיש סיכוי, גם אם קטן מאי פעם, לממשלת חירום".
חבר הכנסת עוזי ברעם העריך, כי בזמן שייוותר עד הבחירות יעסוק ברק בניסיון להשיג הסכם קבע או הסכם מדורג עם הפלסטינים. "דווקא המהלך הזה של אי הקמת ממשלת חירום מחזק את ברק במפלגה", ציין.
יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר בתגובה להחלטה להקדים את הבחירות, כי ראש הממשלה בחר באפשרות ההגיונית ביותר. "זו סוף הדרך של הממשלה. סוף שהחל בפרישת ש"ס מהקואליציה והסתיים במהפיכה החילונית", אמר ישי. "יש סיכוי קטן מאוד לקבינט חירום, אבל לא לאחדות לאומית. מבחינתנו, בחירות יכולות להיערך כבר בינואר". יו"ר סיעת ש"ס, חבר הכנסת יאיר פרץ, אמר כי לדעתו מדובר במהלך ראשון של ברק לפני המהלך הרציני, שיהיה הליכה לנשיא המדינה והתפטרות.

טומי לפיד: זוהי התאבדות פוליטית

יו"ר שינוי, חבר הכנסת יוסף לפיד, הצר על כך שניסיונו להביא להקמת ממשלת חירום נכשל, ואמר כי הקדמת הבחירות היא מהלך שיש בו משום התאבדות פוליטית. "אלה הימים האחרונים של מפלגת העבודה. היא מתפוררת. אלה גם הימים האחרונים של שרון, כי עכשיו נתניהו יחזור. אני רואה בכך כישלון של הניסיון שלי לעשות דבר טוב שהציבור זקוק לו, כי הציבור לא זקוק כעת לבחירות".
חבר הכנסת יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר כי סיעתו מברכת על הקדמת הבחירות. "אני צופה שיהדות התורה תגדיל את כוחה בבחירות הקרובות בעקבות הריבוי הטבעי שלנו", ציין.

ח"כ דהאמשה: אפילו נתניהו יהיה יותר טוב

ח"כ עבד אל-מאלכ דהאמשה אמר בתגובה להקדמת הבחירות: "אני מרוצה שברק הולך. אין לי שום סיבה להצטער. יש לי רק זכרונות לא טובים מהבטחות שהבטיח ולא קיים ומיחס פושע למגזר הערבי".
ח"כ דהאמשה הוסיף: "מעולם לא היתה מדיניות כה קשה וכה רצחנית, אפילו לא בימי נתניהו. כל ממשלה אחרת יש סיכוי שתהיה טובה יותר, אפילו נתניהו".
יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברקה, כינה את ראש הממשלה אהוד ברק "חזית הסירוב החדשה" ואמר כי ממחר בבוקר יתחיל בחיפושים אחר מועמד שיוכל להשיג הסכם שלום עם העם הפלסטיני. "אנחנו מרוצים שתקופת הממשלה הנוכחית הסתיימה", אמר ברקה.

שר ברשות הפלסטינית: מכה לשלום

מלשכתו של ערפאת טרם נמסרה תגובה רשמית להתפתחות הפוליטית בישראל, אבל השר נביל עמרו, מבכירי הרשות הפלסטינית, אמר כי ההחלטה היא מכה לשלום. "עכשיו קיימת בישראל ממשלה חלשה, שבמקביל אליה פועל גם ממשל חלש בארה"ב", ציין עמרו. "ברק ביזבז זמן. הוא יכול היה להשיג הסכם עם הפלסטינים בקמפ דיוויד ובשארם א-שייח'".
עמרו הוסיף כי הרשות הפלסטינית לא תתחשב באילוצי הבחירות בישראל ובאילוציו האישיים של ברק.
פארס קאדורה, מראשי הפתח בשטחים, אמר כי מדובר בעניין ישראלי פנימי, שהאירועים בשטחים לא יושפעו ממנו: "האינתיפאדה פרצה כדי להביע את רצון העם הפלסטיני להשיג את עצמאותו במדינה שבירתה ירושלים. ברק הרג את השלום, וצבאו הורג בפלסטינים, ורק ברק יכול להציל את עצמו עם הסכם טוב והוגן. ברק נבחר כאיש שלום, ועלול לגמור את הקריירה כאיש שדרדר את האיזור למלחמה. אם הוא רוצה לשוב ולנצח, עליו להגיע להסכם אמיתי וצודק, שרק הוא יכול להבטיח בטחון ויציבות לישראל".
קאדורה אומר שהפלסטינים אינם חוששים מכך שתעלה ממשלת ימין לשלטון בישראל. לדבריו, הפלסטינים ימשיכו להציג אותן דרישות לכל ממשלה בישראל ולהיאבק למען"מדינה נקייה מהתנחלויות שבירתה ירושלים".
ד"ר מחמוד א-זהאר, מראשי החמאס, אמר כי להתפתחות בישראל לא תהיה כל השפעה על התהליך המדיני, כי אין תהליך כזה. הוא הביע חשש שברק וההנהגה הפלסטינית ינסו להשיג "עוד הסכם ביטחוני כמו אוסלו, ולא הסכם שלום אמיתי, כדי להציל את עורו של ראש הממשלה הישראלי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרון. הביילינים השפיעו על ברק
ארכיון ידיעות אחרונות
ברעם. מהלך שחיזק את ברק
ארכיון ידיעות אחרונות
משה שי
ישי. סוף הדרך של הממשלה
משה שי
גלי תיבון
לפיד. התאבדות פוליטית
גלי תיבון
מומלצים