שתף קטע נבחר

צילום: איי אף פי

אילת: הדגלים השחורים קיבלו משמעות מצמררת

רק לפני ימים אחדים נתלו באילת דגלים שחורים, במחאה על ביטול הפטור ממע"מ. הדגלים, שקיבלו משמעות מצמררת, הוסרו. סדרת פיגועי הטרור חשפה את פניה היפים של עיר הקיט הדרומית. רבים הציפו בטלפונים את המוקד העירוני, וביקשו לסייע. המלונאים אירחו מפונים בחינם. בית החולים "יוספטל", שהיה בסכנת סגירה, תיפקד בצורה מעוררת התפעלות. אילת שאחרי התופת בסיני

עיר התיירות שהפכה לעיר מקלט: "אילת בוכה - סיני צוחקת" היה אחד השלטים שהורידו עובדי עיריית אילת כשנודע על הפיגוע בסיני. את השלט הזה וגם דגלים שחורים תלו לפני ימים אחדים פעילי המטה לביטול הפטור ממע"מ.

  

"השלטים והדגלים השחורים קיבלו אחרי הפיגוע בסיני משמעות אחרת, לכן החלטנו להוריד אותם" אומרת איריס ארבל, דוברת מטה ההסברה לביטול הפטור.

 

 

רק לפני עשרה ימים, בערב סוכות, חסמו תושבי אילת את מעבר הישראלים לסיני במסע המחאה נגד כוונת האוצר. האילתים טענו כי ביטול הפטור ישחק לידיהם של המצרים והירדנים שהתיירות שלהם נהנית מפריחה, עקב חוק אזור הסחר החופשי בירדן והכוונה לחוקק חוק דומה בסיני.

 

כשנודע על הפיגוע, שמו האילתים בצד את המחאה והתגייסו לטובת הישראלים שחזרו מסיני. סדרת פיגועי הטרור חשפה את פניה היפים של עיר הקיט הדרומית. 

 

תושבים רבים הציפו בטלפונים את המוקד העירוני, שהוסב למוקד חירום, וביקשו להתנדב ולסייע. אחת המשפחות האילתיות אירחה משפחה של נעדרים. המלונאים הציעו את בתי המלון לטובת המפונים. בבית הספר "אופיר" נפתח מרכז קליטה למשפחות הנעדרים, ובבית הספר "רבין" נפתח מוקד קליטה למפונים, שבו לנו רבים.

 

מלון "קלאב הוטל" קלט כ-1,000 מפונים ופצועים קל מסיני. כל בתי המלון באילת התגייסו ופינו מקום למפונים. מלון "הרודס" העמיד עשרה חדרים חינם לרשות הישראלים שיצאו מסיני. בבתי מלון שלא היו בתפוסה מלאה, הציעו למפונים מסיני לינה ללא תשלום. בתי מלון באילת אף שיגרו מזון ו"צ'ופרים" לחיילי יחידת החילוץ וההצלה. גם חברת "אגד" התגייסה למשימה, והסיעה אלפי ישראלים בחינם מסיני ומטאבה לתחנה המרכזית באילת.

 

"מיד כששמענו על הפיגוע, התקשרתי לראש העיר והצעתי לו את המלון כמרכז קליטה", סיפר ל-ynet המנהל האזורי של רשת "קלאב הוטל", מיכה הלפרן, "העמדנו לרשותם את האולמות הגדולים של המלון. עובדות סוציאליות של העירייה הגיעו על מנת לטפל במפונים, ואנחנו הצענו להם כיבוד, שתייה וגם מזרונים ללינה למשפחות.

 

"איפשרנו למי שרצה להתקלח או להתקשר הביתה. ראשונים הגיעו המשפחות מהילטון טאבה, שרצו לגבול עם פיג'מות והשאירו את כל חפציהם מאחור. הם היו במצב של חרדה ומאוד לחוצים. חלקם היו פצועים קלות. בשעות הבוקר המוקדמות הגיע הגל השני של המפונים, החברה הצעירים. הם מאוד שמחו להגיע בחזרה לישראל. ראינו שעברו עליהם אירועים טראומתיים. הם סיפרו לנו שישבו כל הלילה על החוף בלי תקשורת ובחוסר וודאות".

 

האם יבוטלו ההטבות לאילת?

 

עיריית אילת והעסקים שהתגייסו למען ניצולי התופת מבקשים מהממשלה לחשוב מחדש על הכוונה לבטל את הפטור ממע"מ.

 

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק-הלוי: "הפיגוע לימד אותנו עד כמה אילת, שנשענית אך ורק על תיירות, היא עיר שבירה. אם אירוע כזה יקרה אצלנו, אילת תקרוס. היום ברורה גם החשיבות של בית החולים 'יוספטל'. אסור להפוך אותו לחדר מיון קדמי בלבד כפי שתוכנן. זה היתרון שלנו לעומת המצרים, היכולת לתת מענה לוגיסטי באירועים כאלו. יש לנו בית חולים, יש לנו מערכות שלמות כמו כיבוי אש, מד"א, זק"א ונפה צבאית, שמתגייסות במקרה חירום ואסור לפגוע בהם".

 

"לאילת יש רק 11 קילומטרים של חוף לטובת הציבור. לא נוכל אף פעם להחליף את סיני כי אין לנו את החופים האין-סופיים שלהם. נכון שניתן ליצור חופים עם אווירה של 'שאנטי', אבל אצלנו הרבה יותר מתאים לעשות אירועים, קונגרסים ופסטיבלים. אני פועל אצל הממשלה לשחרר עוד חופים לטובת הציבור, כמו החופים של קצא"א (קו צינור אשקלון אילת) והחופים של בסיס חיל הים. הפיגוע הזה חידד את הצורך לקיים דיון יסודי ומעמיק על העיר אילת. היא נכס לאומי למדינה וצריך להפוך את הנכס הזה לנכס מניב ולא לפגוע בו".

 

בעיריית אילת התחילו בהפקת לקחים אחרי הפיגוע: "אין ספק שצריך לשפר את כביש 90 מכביש הערבה ועד למסוף טאבה", אומר ראש עיריית אילת, "הכביש צר ובעייתי ואם אירוע כזה היה בשטח שלנו, היינו בבעיה גדולה. צריך גם להקים מרכז מידע מסודר. אסור לשכוח שמבחינת אילת, נעשתה עבודה מפוארת שזכתה לשבחים מצד כל הגורמים".

 

מיכה הלפרן מרשת "קלאב הוטל" מסכים: "הגיע הזמן שהממשלה תחשוב שנית על הפגיעה שתיגרם לאילת על ידי ביטול אזור הסחר החופשי. זה הזמן לחזק את אילת ולא לפגוע בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההרס בטאבה. הישראלילים ברחו לאילת
צילום: איי פי
צילום: מאיר אוחיון
בית החולים "יוספטל" היה בסכנת סגירה
צילום: מאיר אוחיון
צילום: ג'ו קוט
מפונים נקלטו בקלאב הוטל
צילום: ג'ו קוט
צילום: ג'ו קוט
ראש עיריית אילת
צילום: ג'ו קוט
מומלצים