שתף קטע נבחר

כשלון המוסד

התקפת הטרור בסיני היא עוד נדבך בכישלון החמור של ישראל ושל המוסד במלחמה נגד "הג'יהאד העולמי"

תחושת תסכול עמוק וצורב רווחה בסוף השבוע אצל כמה מבכירי קהילת המודיעין של ישראל. מה שהוגדר בשבועות האחרונים "התרעה על פיגוע בסיני" לא היה התרעה אחת ממקור אחד. מדובר היה בפסיפס של ידיעות, שנאספו על-ידי המוסד, השב"כ ואמ"ן.

 

אחדות מהידיעות אישרו ידיעות קודמות, בין אחרות כלל לא היה קשר, אבל כולן התריעו על פיגוע קרוב בסיני. האופי המיוחד של שקלול כל הידיעות הוביל את יועץ ראש הממשלה לטרור להחלטה נכונה ומוצדקת לפרסם התרעה חריפה שלא לבקר בסיני.

 

אבל ההצלחה הייתה חלקית מאוד. המצרים, שקיבלו את המידע, יכולים כעת לטעון בצדק שלא היה להם הרבה מה לעשות איתו. חוץ ממיקום הפיגוע בזירה ענקית (מדבר סיני), לא היו בידי המודיעין הישראלי שמות של מבצעים, של ארגונים, תאריך או מתווה פעולה. בלי פרטי המידע הזה לא ניתן לסכל פיגוע.

 

התקפת הטרור בסיני היא עוד נדבך בכישלון החמור של ישראל ושל המוסד במלחמה נגד אל-קאעידה ושלוחותיו, מה שמכונה במוסד בשם "הג'יהאד העולמי".

 

בכל הפיגועים שביצע עד היום ארגונו של אוסאמה בן לאדן נגד מטרות ישראליות ויהודיות בעולם הייתה הצלחת הפיגוע תלויה באופן בלעדי במידת הכישרון, התעוזה והמעוף של הטרוריסטים. למודיעין הישראלי לא היה ידוע עליהם דבר. יש כאן מהלומות חוזרות ונשנות של טרור, ובדרך כלל אפילו לא ברור מי עומד מאחוריו. ובמצב כזה אין בכלל מה לדבר על יצירת מענה הולם נגד הטרור הזה.

 

אפילו ההצלחה המוגבלת של המודיעין הפעם הייתה מוגבלת מאוד. זו הייתה התרעה כללית, שלא מאפשרת לאיש, זר או ישראלי, לסכל את הפיגוע ולהציל חיי אדם. וזוהי עוד פיסגת ההישגים של המודיעין הישראלי בכל הקשור בחו"ל. ההתנקשויות בכמה טרוריסטים של החמאס בשנה האחרונה בלבנון ובסוריה, שיוחסו לישראל, אינן מאזנות את המשוואה.

 

שירותי ביון זרים, העומדים בקשרי עבודה הדוקים עם ישראל, מתלוננים שוב ושוב כי המוסד נהנה אולי מקרעי תהילת העבר שלו, אבל כיום הוא לא מספק את הסחורה ולא נותן להם כל מידע בעל ערך שיעזור להם להילחם בטרור העולמי.

 

הנחמה היחידה, אם יש בכך משום נחמה כלשהי, היא שאנחנו לא לבד במשחק הזה. זולת הצלחות בודדות (בעיקר של שירות הביון הירדני), הרי שכל שירותי הביון שנרתמו מאז 11 בספטמבר למלחמה בבן לאדן ובאנשיו נוחלים כישלון חרוץ בחדירה המודיעינית, בעזרת סוכנים ובאמצעים אחרים, לתוך אל-קאעידה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מאמצי חילוץ בטאבה
צילום: איי פי
מומלצים